Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Rynek, Sprzęt sieciowy, Wywiady-Boni: komunikacja przedmiotów w sieci powinna zostać uregulowana (wideo)

Boni: komunikacja przedmiotów w sieci powinna zostać uregulowana (wideo)

Powstawanie internetu rzeczy, który zakłada komunikację pomiędzy urządzeniami połączonymi w sieć, wymaga dyskusji na forum nowych instytucji unijnych – uważa Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji. W ciągu kolejnych kilku lat wszystkie urządzenia podłączone do prądu, których używamy na co dzień, będą się ze sobą łączyć, wymieniać dane i w ten sposób np. oszczędzać zużycie energii. To wyzwanie cywilizacyjne, które będzie mieć wpływ na wszystkie sektory gospodarki – podkreśla Boni.

Tzw. Internet rzeczy może zaistnieć i funkcjonować dzięki szybkiemu przetwarzaniu informacji, które obserwujemy już od 2-3 lat – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Michał Boni, były minister administracji i cyfryzacji, jeden z polityków Platformy Obywatelskiej, który został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego. – Będziemy chcieli, żeby przedmioty, które nabywamy, mogły rozmawiać ze sobą dla naszej wygody i uproszczenia funkcjonowania naszego życia.

Internet rzeczy oznacza komunikację między rozmaitymi przedmiotami. Podłączone do sieci będą więc nie tylko komputery i smartfony, lecz także np. zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego.

Wymiana informacji między przedmiotami znajdującymi się w mieszkaniu może doprowadzić do tego, że gdy zużycie prądu będzie zbyt duże, to niektóre urządzenia się wyłączą. Na przykład lodówka, która może nie pracować przez 15 minut bez uszczerbku dla znajdującej się w niej żywności. A w tym czasie będziemy mogli zużyć prąd na bardziej potrzebne w danym momencie czynności, np. na prasowanie. Pozwoli to na znaczną oszczędność – dodaje.

Internet przedmiotów może być wykorzystany także w transporcie samochodowym. Umożliwi to na połączenie funkcji, za które dziś odpowiada kilka urządzeń, np. wskazywanie drogi, przekazywanie informacji o danej miejscowości, pogodzie i np. o miejscach, gdzie można coś zjeść, w jednym komunikacie.

Obecnie te informacje uzyskujemy osobno. Internet rzeczy to natomiast synteza informacji, połączenie różnych przekazu w jedno dla nas – tłumaczy Boni.

Upowszechnianie internetu przedmiotów wymaga zdaniem Boniego debaty na poziomie europejskim. To wyzwanie cywilizacyjne, które stoi przed instytucjami unijnymi w nowym składzie.

Pierwszą rzecz, jaką należałoby zrobić, to zacząć poważną dyskusje o tym nowym wyzwaniu cywilizacyjnym, jakim może być internet rzeczy, przygotować analizę we współpracy ze wszystkimi partnerami i przedstawić rekomendację nowej Komisji Europejskiej po to, żeby wiedzieć, w jakich dziedzinach są potrzebne zmiany prawne, a w jakich one w ogóle nie będą potrzebne – podkreśla Michał Boni. – Każdy kraj będzie szukał dla siebie najlepszych rozwiązań i budował swoje przewagi konkurencyjne. Chciałbym bardzo, żeby Polska w tym internecie przedmiotów była jednym z liderów europejskich.

Jak podkreśla Michał Boni, zmienianie polskiej gospodarki w kierunku internetu rzeczy powinno być kolejnym – po cyfryzacji telewizji – wielkim publicznym zadaniem.

Według marcowego raportu Pew Internet Project i Elon University’s Imagining the Internet Center eksperci uważają, że internet rzeczy będzie rozwinięty do 2025 r. O ile według Cisco w 2013 r. do internetu podłączonych było 13 miliardów urządzeń, to do 2020 r. ma ich być 50 miliardów.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

KanAutor |2014-05-29T07:25:58+02:0029 maja 2014 07:25|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Rynek, Sprzęt sieciowy, Wywiady|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. RM 29 maja 2014 w 07:14 - Odpowiedz

    Nie mam pojęcia za co Pana Marka Boniego tak sowicie wynagrodzono, ale pragnę temu panu wytknąć że z programu POLSKA 2.0 (autorskiego zreszta) za przeproszeniem – nic PAN NIE ZROBIŁ… (choć na usta cisną mi się inne, bardziej niecenzuralne słowa) żaden projekt ani termin nie został dotrzymany – a ostatni szacowany przez Pana Marka termin minął w grudniu 2013 …. do dziś klapa … Na dodatek utworzył kolejne „niekompetencyjne” ministerstwo, które musiało oddać projekty z powrotem do MSW – samo obecnie poza pierniczeniem farmazonów nic nie robi! Pańskie nieudacznictwo potwierdzone zostało Pańską dymisją ze stanowiska ministra. Rzeczy o których Pan mówi już dawno się wydarzyły 🙂 a ubieranie ich w nowomowę rodem z warszawki już na nikim nie robi wrażenia. Proszę się więc ewakuować i pozwolić działać ludziom, którzy wiedzą o czym mówią i to robią. Na dodatek to pitolenie o IPV6 🙂 Chłopie, pierwszy serwer z IPV6 opuścił moje biurko w 2001 roku 🙂 Urwałeś się zapuźniony pajacu z choinki czy co? Regulacje europejskie? Chłopie, odpowiednie dokumenty sa już danow stosowane i oby nigdy polityka nie pchała się do technologii 🙂 Regulować to wy potraficie, ale ścieki w rowie.. i przy tym pozostańcie~!

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.