Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Płatności, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek-Ponad 60% Polaków uważa, że ma obecnie tyle samo lub więcej pieniędzy, niż przed pandemią

Ponad 60% Polaków uważa, że ma obecnie tyle samo lub więcej pieniędzy, niż przed pandemią

Polacy ucierpieli nieco mniej niż Włosi, lecz bardziej niż Czesi i Niemcy w czasie pandemii, wziąwszy pod uwagę uzyskiwane dochody i zdolność regulowania zobowiązań. Jednak aż 61% uważa, że ma obecnie tyle samo (57%) lub więcej pieniędzy (4%), niż przed pandemią.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami wspólnie z Katedrą Badania Zachowań Konsumenckich Szkoły Głównej Handlowej przeprowadziła badanie, w jaki sposób pandemia wpłynęła na postawy i zachowania konsumentów w 4. krajach – Polsce, Niemczech, Czechach i we Włoszech – w obszarze oszczędzania i inwestowania.  Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu i wrześniu 2020 r. metodą CAWI (samodzielnie wypełniane ankiety online), na reprezentatywnych próbach mieszkańców Polski, Niemiec, Czech i Włoch w wieku 18-65 lat. Realizował je instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.

Z badań wynika, że krajem najbardziej dotkniętym pandemią są Włochy. Blisko połowa respondentów z tego kraju zadeklarowała, że ich dochody się zmniejszyły (średnio o 37%). Najczęściej wskazywali oni również, że w wyniku pandemii trudniej im jest regulować bieżące zobowiązania finansowe (38%).

Może to mieć związek z wyjątkowo dużym kryzysem, jaki dotknął Włochy zwłaszcza na początku pandemii – na tle innych krajów sytuacja we Włoszech jeśli chodzi o służbę zdrowia i stan gospodarki była dramatyczna. Na uwagę zasługuje fakt, że w Polsce podobnie jak we Włoszech, głównym powodem zmniejszenia dochodów była utrata pracy (16%) lub obniżona pensja (40%, u Włochów 43%)    mówi Małgorzata Rusewicz, Prezes IZFIA.

Sytuacja Niemców i Czechów, jak wynika z badań, jest nieco lepsza, bowiem niecałe 30 % stwierdziło, że w związku z pandemią na chwilę obecną ich dochody osobiste nie uległy zmniejszeniu.Autor |2020-10-19T08:41:34+02:0019 października 2020 09:10|Kategorie: Finanse, Inne, Internet, Newsy, Płatności, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.