Jesteś tutaj:-, Newsy-HAWE Telekom -test wierzyciela przyśpieszy układ z wierzycielami

HAWE Telekom -test wierzyciela przyśpieszy układ z wierzycielami

Spółka HAWE Telekom (podmiot zależny notowanego na GPW MEDIATELA) złożyła w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie, X Wydział Gospodarczy, Test Prywatnego Wierzyciela, wymagany przez prawo w procesie restrukturyzacyjnym. Został on przygotowany przez niezależnego audytora firmę AUDYTEL – zaakceptowanego przez Radę Wierzycieli i wybranego przez Zarządcę. Ze szczegółowej analizy wynika, że korzystniejszym wyborem dla wierzycieli publicznych spółki jest zaakceptowanie warunków spłaty zaproponowanych w propozycjach układowych zaproponowanych przez Zarząd Spółki. W przypadku realizacji układu zyskają oni ponad 2 razy więcej gotówki w ramach spłaty zobowiązań w porównaniu do sytuacji, gdyby została ogłoszona upadłość HAWE Telekom. W opinii Zarządu Spółki przygotowana analiza może ułatwić i przyśpieszyć moment zawarcia układu z wierzycielami.

Test prywatnego wierzyciela został przygotowany między innymi na podstawie analizy sprawozdań finansowych spółki, wyceny majątku oraz biznes planu przedstawionego przez Zarząd. Audytor dokonał porównania sytuacji wierzycieli publicznych oraz poziomu spłaty ich zobowiązań zakładając scenariusz upadłości spółki oraz realizacji propozycji układowych. Zakładają one spłatę większości wierzycieli w tym ARP w 5 lat, przy czym kwota wszystkich zobowiązań objętych układem w wysokości 168 mln złotych zostanie spłacona w niespełna 7 lat. Z przedstawionej przez audytora analizy wynika, że w przypadku upadłości spółki, największy wierzyciel, czyli Agencja Rozwoju Przemysłu, otrzymałaby niecałe 32% wymaganej kwoty, a w przypadku realizacji propozycji układowych 100% kapitału udzielonej pożyczki w wysokości 80 mln złotych. Inni wierzyciele publiczni np. ZUS i Urząd Skarbowy odzyskają w takim wypadku także 100% należności, natomiast przy upadłości odpowiednio 12% i niecałe 13%.

Z naszej analizy wynika, że korzystniejszym wyborem dla wierzyciela publicznego jest zaakceptowanie warunków spłaty zaproponowanych w propozycji układowej. Warunki te  są dla wierzycieli publicznoprawnych ponad 2 razy lepsze z finansowego punktu widzenia, niż wartość oczekiwana spłaty ze sprzedaży wymuszonej majątku spółki w przypadku upadłości HAWE Telekom. W naszej ocenie, bazującej m.in. na biznes planie zarządu i ocenie sytuacji rynkowej, spółka będzie w stanie wygenerować w ciągu 5 lat taki poziom gotówki, który umożliwi spłatę wymagalnych zobowiązań wierzycieli publicznoprawnych do wysokości wskazanej w propozycjach układowych. Test został przygotowany zgodnie z wymaganiami prawa restrukturyzacyjnego i stanowi dla wierzycieli publicznoprawnych swego rodzaju opinię oraz rekomendację w zakresie głosowania nad propozycjami układowymi.”- komentuje Emil Konarzewski, Partner Zarządzający z firmy audytorskiej AUDYTEL.

Test dotyczy tylko wierzycieli publicznych, ale należy podkreślić że w podobnej sytuacji są także wierzyciele prywatni, którzy przystąpiliby do układu. Dzięki jego realizacji odzyskają w całości swoje należności. Przy upadłości lub innych rozwiązaniach jakie daje prawo restrukturyzacyjne nie będzie to możliwe. Z testu i propozycji układowych wprost wynika między innymi, że naszego największego wierzyciela czyli ARP spłacimy w ciągu 5 lat, a np. Urząd Skarbowy już po 3 latach. Wnioski z analizy AUDYTELA są zbieżne z naszymi wewnętrznymi ocenami i mam nadzieję, że przyśpieszą one proces przyjęcia przez wierzycieli propozycji układowych

Chciałbym też podkreślić, że w moim odczuciu realizacja wniosków z testu odpowiadałaby wprost na zapisy Konstytucji Gospodarczej Premiera Morawieckiego, których jeden z artykułów mówi, że organizacja publiczna wszelkie wątpliwości powinna rozstrzygnąć na korzyść przedsiębiorcy w szczególnie w momencie nałożenia na firmę ograniczenia lub odebrania mu uprawnienia.”- komentuje Paweł Paluchowski, Prezes HAWE Telekom.

Test Prywatnego Wierzyciela  jest to ocena działań dokonywana w celu ustalenia, czy zastosowane przez podmiot publiczny ulgi lub ułatwienia w spłacie zobowiązań byłyby możliwe do zaakceptowania przez prywatnego, racjonalnie postępującego wierzyciela kierującego się wyłącznie względami komercyjnymi.

źródło: HAWE Telekom

Autor |2018-01-25T12:04:01+01:0025 stycznia 2018 12:04|Kategorie: Finanse, Newsy|Tagi: , , |1 komentarz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.