Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-Program AWS GetIT przybliża chmurę obliczeniową uczniom w Polsce i Ukrainie

Program AWS GetIT przybliża chmurę obliczeniową uczniom w Polsce i Ukrainie

W programie edukacyjnym i konkursie AWS GetIT polscy i ukraińscy uczniowie rozwijali swoje umiejętności cyfrowe i projektowali pomysły na aplikacje, mające rozwiązać wybrane problemy społeczne. AWS GetIT to w pełni finansowany, skoncentrowany na chmurze program edukacyjny i konkurs projektowania aplikacji dla uczniów. Program jest obecnie dostępny w 13 krajach.

Amazon Web Services (AWS) GetIT oferuje młodym ludziom wyjątkową szansę na poznanie technologii i zaprojektowanie aplikacji rozwiązujących wybrane wyzwania społeczne, z jakimi stykają się w swoich środowiskach.

Program pomaga szkołom i nauczycielom zachęcać uczniów do myślenia o ich przyszłej karierze, uczyć się nowych umiejętności poprzez działania związane z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką (STEM) w chmurze oraz uzyskać kontakt z profesjonalistami w dziedzinie technologii. W ciągu roku szkolnego nauczyciele poprowadzą uczniów przez międzynarodowy program nauczania dotyczący myślenia projektowego i przetwarzania w chmurze.

Pracownicy AWS pełnią rolę ambasadorów programu i wraz z nauczycielami prowadzą szkolenia oraz pomagają uczniom rozwijać ich pomysły na aplikacje, dzieląc się swoim doświadczeniem technologicznym.

 

Polska

W tym roku program AWS GetIT w Polsce został pilotażowo wdrożony w XV Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, w którym uczy się około 700 dzieci z Polski, 400 dzieci uchodźców z Ukrainy oraz innych narodowości.

10 zespołów z wrocławskiego liceum zgłosiło swoje projekty aplikacji do konkursu, z których trzy zostały wybrane do finału, który odbył się 26 maja w centrum logistycznym Amazon we Wrocławiu. Każdy zespół finalistów zaprezentował swój projekt aplikacji przed publicznością złożoną z nauczycieli, osób wspierających program i sędziów AWS GetIT. Wszystkie trzy finałowe zespoły zainspirowały publiczność swoją kreatywnością i pasją. Ich pomysły dotyczyły kilku wyzwań, w tym marnowania żywności, integracji międzykulturowej i poszukiwania pracy. Zwyciężył zespół, który opracował pomysł na innowacyjną aplikację do nauki języków obcych w interaktywny i budujący relacje sposób.

 

Ukraina

W tym roku program AWS GetIT był pilotowany w Ukrainie w szkole kształcenia na odległość Optima. Z ponad 125 000 uczniami online, Optima jest pierwszą i największą ukraińską prywatną szkołą kształcenia na odległość. Po rozpoczęciu przez Rosję wojny z Ukrainą, AWS aktywnie wspierał ciągłość edukacji ukraińskich uczniów przez Optimę zapewniając bezpłatnie kredyty na chmurę AWS i pomoc techniczną.

Spośród 23 zespołów ze szkoły Optima, które zgłosiły swoje pomysły na aplikacje AWS GetIT do oceny, trzy zdobyły miejsca, aby zaprezentować swoje pomysły panelowi sędziów z Ciklum, N-iX i AWS podczas finałów w Ukrainie 23 maja.

Zwycięski pomysł na aplikację koncentrował się na wsparciu zdrowia psychicznego osób dotkniętych wojną i obejmował funkcje komunikacji z lekarzami zajmującymi się zdrowiem psychicznym, czaty i interaktywnego bota, dziennik nastrojów oraz sugestie dotyczące filmów, książek i muzyki. Pozostałe dwa projekty miały na celu rozwiązanie innych ważnych problemów społecznych – pierwszy dotyczył budowania bezpiecznych tras transportu publicznego w miastach i kierowania użytkownika do najbliższego schronu przeciw bombowego w przypadku alarmów przeciwlotniczych, drugi specjalnych klas cyfrowych dla osób niedowidzących, które pomagałyby użytkownikowi poruszać się po mieście i informować go o otoczeniu za pomocą powiadomień dźwiękowych.

Organizacje współpracujące i realizujące program AWS GetIT w Polsce i Ukrainie przyjmują zgłoszenia od szkół zainteresowanych programem na okres od września 2023 do maja 2024 roku.

 

 

Dyrekcje szkół zainteresowanych wzięciem udziału z programie zachęcamy do kontaktu:

  • szkoły w Polsce: getit@futurecollars.com
  • szkoły na Ukrainie: aws.getit@n-ix.com

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.