Dzień Ziemi to inicjatywa, która przypomina społeczeństwu i rządzącym, jak kruchy jest ekosystem naszej planety. Promowanie postaw proekologicznych poprzez liczne aktywności jest ważne, ale ochrona środowiska to temat, który powinien być w centrum uwagi rządów, obywateli, jak i biznesu nie tylko od święta.

 

W skali globalnej ważnymi problemami są coraz mniejsza powierzchnia lasów deszczowych i wymieranie rafy koralowej. SAS wykorzystuje zaawansowaną analitykę i sztuczną inteligencję, aby pomóc stawić czoła tym wyzwaniom. Z okazji Dnia Ziemi firma prezentuje trzy projekty z zakresu ekologii i zrównoważonego rozwoju. Pierwszy z nich to inicjatywa ochrony raf koralowych – Healthy Reefs for Healthy People (HR4HP), która koordynowana jest przez instytucję Smithsonian – największy na świecie kompleks muzealny, edukacyjny i badawczy. SAS wspiera również proces przeciwdziałania degradacji lasów deszczowych wraz z Amazon Conservation. Ponadto firma planuje ograniczyć ślad węglowy, osiągając zerową emisję netto do 2050 roku.

 

Walka z nielegalnym wylesianiem  

W 2020 roku powierzchnia lasów deszczowych na terenie dziewięciu krajów zmniejszyła się o 5,6 miliona akrów, co oznacza 17 proc. wzrost zjawiska deforestacji względem roku 2019. Jednocześnie inicjatywy, które na celu miały ograniczenie tego negatywnego procesu, często były opóźniane ze względu na pandemię COVID-19. Naukowcy biją na alarm. Niebawem Puszcza Amazońska nie będzie w stanie podtrzymać obecnego ekosystemu naturalnego. Już w zeszłym roku SAS podjął współpracę z IIASA (International Institute for Applied Systems Analysis), wykorzystując funkcje platform do badań środowiskowych, sztucznej inteligencji SAS oraz technologii rozpoznawania obrazów (computer vision) do analizy zdjęć lasów deszczowych. Stworzone modele AI pozwalały na ocenę zmian środowiskowych na poziomie globalnym. Analizie poddano 845 kilometrów kwadratowych lasów deszczowych.

W tym roku SAS wraz z organizacją Amazon Conservation podjęli się trudnego zadania wsparcia walki z nielegalnym wylesianiem. Systemy SAS umożliwią analizę zdjęć satelitarnych do wskazywania najbardziej zagrożonych, rdzennych obszarów. Ponadto pozwolą na określenie czy deforestacja powstała w sposób naturalny, czy też na skutek ingerencji człowieka. Analiza danych w czasie rzeczywistym pozwoli władzom podjąć szybkie kroki mające na celu ochronę Amazonii.

 

Zwiększanie świadomości na temat zagrożeń rafy koralowej

Mezoamerykańska Rafa Koralowa (ang. Mesoamerican Reef – MAR) rozciąga się na powierzchni 625 mil wzdłuż wybrzeży Hondurasu, Gwatemali, Belize i Meksyku. Nie tylko umożliwia ona zachowanie morskiej różnorodności biologicznej, ale również stanowi źródło pożywienia i w sposób naturalny chroni społeczności lokalne przed burzami tropikalnymi czy podnoszeniem poziomu wód. Niestety, przełowienie, zanieczyszczenie wód, zmiany klimatyczne i szkodliwa działalność człowieka narażają MAR na wymarcie. Wraz z HR4HP SAS wykorzystuje analitykę do zobrazowania, jak poszczególne, nawet drobne działania każdego człowieka, wpływają na kondycję rafy. Może to być zrezygnowanie z jedzenia niektórych gatunków ryb lub odpowiedzialny wybór hotelu, który stosuje dobre praktyki zrównoważonego rozwoju. Efektem współpracy są dwie publikacje 2021 EcoAudit oraz 2020 Report Cards, zaprezentowane w ramach darmowej aplikacji GatherIQ™.

 

Ochronę środowiska biznes musi zacząć od siebie

Poza współpracą z organizacjami zewnętrznymi SAS prowadzi również własne inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju. Przyjęte przez firmę cele redukcji emisji CO2 spełniły normy wyznaczone w ramach Science Based Targets i są zgodne z wymaganiami ujętymi w Porozumieniu Paryskim. Działania podjęte przez SAS pozwolą na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, konieczne dla utrzymania wzrostu globalnej temperatury o nie więcej niż 1,5 C. Dzięki temu firma przyczyni się do spowolnienia ocieplenia klimatu. Do 2050 roku SAS planuje osiągnąć zerową emisję netto.