Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Rynek, Sprzęt, Top7, Wydarzenia, Zdrowie-Polski startup w walce z COVID-19

Polski startup w walce z COVID-19

Mudita – polska firma technologiczna, założona przez Michała Kicińskiego, współtwórcę firmy CD Projekt, wspólnie z lekarzami z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, zaprojektowała prosty i niedrogi w produkcji wentylator dla pacjentów z COVID-19. Breath ma za zadanie dostarczać tlen do płuc pacjenta w sytuacji, gdy jego życie jest zagrożone, a lekarz nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnego respiratora. Mudita szuka teraz partnerów, którzy pomogą w produkcji urządzenia.

Mudita, znana do tej pory z prac nad pierwszym polskim minimalistycznym telefonem, postanowiła wesprzeć służbę zdrowia w trudnym czasie walki z epidemią. Mając na pokładzie doświadczony zespół inżynierów, elektroników, mechaników i programistów, podjęła współpracę z transplantologiem dr hab. Michałem Wszołą, dr Dominikiem Drobińskim, anestezjologiem pracującym w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie i innymi lekarzami oraz personelem medycznym z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Razem uruchomili projekt pod roboczą nazwą Breath, aby pomóc szpitalom, które nie dysponują wystarczającą liczbą respiratorów. W ciągu tygodnia inżynierowie skonstruowali prototyp prostego w obsłudze i niedrogiego w produkcji wentylatora.

Firma Mudita poszukuje partnerów, którzy przyłączą się do projektu i pomogą w wyprodukowaniu urządzenia. Zaprasza do kontaktu na adres: covid19@mudita.com.

 

Jako firma technologiczna mamy dziś możliwość wsparcia lekarzy lokalnie w Polsce i na świecie. To wyścig z czasem, ale postanowiliśmy działać” – mówi Michał Kiciński, założyciel Mudity.

 

Breath ma za zadanie dostarczać tlen do płuc pacjenta w sytuacji, gdy jego życie jest zagrożone, a lekarz nie ma możliwości skorzystania z profesjonalnego respiratora. W obecnej sytuacji szpitale często nie dysponują wystarczającą ich liczbą, a dokupienie nowego sprzętu jest trudne ze względu na jego wysokie koszty i ograniczoną dostępność.

Firma zdecydowała się oprzeć konstrukcję wentylatora na worku AMBU – to prosty zestaw do resuscytacji i wentylacji oddechowej, który jest na wyposażeniu każdej jednostki medycznej. Może dostarczać pacjentowi dodatkową ilość tlenu, jeśli jest podłączony do jego źródła, np. butli. Jest to jednak urządzenie manualne – wentylacja pacjenta wymaga więc, aby lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny uciskał worek siłą mięśni. Przy zwiększającej się liczbie pacjentów z COVID-19 nie jest możliwe, aby personel medyczny mógł pomóc w ten sposób każdemu choremu, który tego wymaga.

Mudita opracowała mechanizm, który uciskając worek AMBU, wtłacza tlen do płuc chorego. Lekarz nie musi robić tego manualnie, może natomiast ustawić parametry takie jak objętość powietrza wtłaczanego do płuc czy częstotliwość uciskania. Czujniki ciśnienia na bieżąco kontrolują mechanizm uciskający worek AMBU.

Na podstawie projektu przygotowanego wspólnie z lekarzami, inżynierowie z firmy Mudita stworzyli już w pełni funkcjonalny, pierwszy model urządzenia. Obecnie trwają przygotowania do uzyskania koniecznych certyfikacji oraz produkcji na masową skalę.

Adrian Krupowicz, szef zespołu inżynierów w firmie Mudita przygotował dla pozostałych osób zaangażowanych w projekt filmik pokazujący ich rozwiązanie i sposób jego działania – Mudita postanowiła go opublikować i na bieżąco informować o postępach w projekcie – na stronie internetowej firmy Mudita powstaje dedykowany mu serwis.

 Autor |2020-04-08T09:18:39+02:008 kwietnia 2020 09:18|Kategorie: Aplikacje, Inne, Newsy, Rynek, Sprzęt, Top7, Wydarzenia, Zdrowie|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.