Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia-Badanie: 76% liderów sektora bankowego uważa, że branża powinna dbać o dobro społeczne

Badanie: 76% liderów sektora bankowego uważa, że branża powinna dbać o dobro społeczne

Badanie Economist Impact potwierdza zdecydowane poparcie decydentów bankowych dla bardziej odpowiedzialnych społecznie praktyk biznesowych. 82% respondentów uważa, że instytucje finansowe mogą przyczyniać się do poprawy sytuacji społecznej, dążąc jednocześnie do osiągania zysków. Jest to konieczne, gdyż konsumenci są dziś lojalni wobec firm, które prowadzą działalność w sposób transparentny i zrównoważony.

Świat stoi w obliczu ryzyka i niepewności na wielu frontach, klimatycznym, geopolitycznym, czy ekonomicznym. Autorzy raportu “Bankowość w 2035: globalne badanie sektora bankowego” starają się określić, jak te trendy wpływają na rozwój usług finansowych.

Badanie – przeprowadzone przez Economist Impact we współpracy z firmą SAS – opisuje branżę w okresie przejściowym, gdy jej liderzy zastanawiają się nad bardziej świadomym i celowym kierunkiem rozwoju (ang. purpose-driven banking). Raport zbiera i analizuje spostrzeżenia około 500 przedstawicieli kadry zarządzającej banków z całego świata i wskazuje, jak banki przygotowują się do postcyfryzacyjnych zmian w perspektywie 2035 roku.

 

Lepsza bankowość

Raport przynosi ciekawe odpowiedzi menadżerów w kontekście relacji bankowości i społecznego interesu:

  • 76% ankietowanych wierzy, że sektor bankowy ma obowiązek uwzględnienia w swojej działalności obecnych potrzeb i problemów społecznych
  • według 79 proc., branża powinna bardziej angażować się w rozwiązywanie społecznych problemów
  • 82% ocenia, że organizacje świadczące usługi finansowe mogą działać na rzecz poprawy sytuacji społecznej, dążąc jednocześnie do osiągnięcia zysku.

 

Wiele zagrożeń – ale i możliwości

Raport opisuje też trendy i ryzyka istotne dla sektora bankowego w ciągu najbliższych kilkunastu lat:

  • dla 55% respondentów digitalizacja usług finansowych i wprowadzanie nowych technologii należą do najważniejszych trendów
  • 53% jako główne ryzyko widzi zagrożenia cyberbezpieczeństwa
  • 64% kadry zarządzającej jest przekonana, że bankowość zostaje w tyle za innymi sektorami, jeśli chodzi o realizację celów ESG (raportowanie pozafinansowe uwzględniające wpływ na środowisko, społeczną odpowiedzialność i ład korporacyjny).

 

Analityka wytycza kierunki rozwoju

Najnowszy raport jest drugą częścią badania dotyczącego przyszłości sektora bankowego. Pierwsza odsłona – ”Bankowość w 2035: Trzy scenariusze dla branży” – analizowała potencjalne ścieżki rozwoju branży.

 

Niezależnie od tego, co się wydarzy, kadra zarządzająca zdaje sobie sprawę z wagi technologii w budowaniu odporności i tworzeniu lepszej przyszłości – zarówno dla ich własnych organizacji, jak i całej branży. Prawie połowa respondentów (48%) wskazała zaawansowaną analitykę jako najważniejszą technologię potrzebną do utrzymania konkurencyjności ich organizacji w niepewnych czasach. Podobnie, ponad trzy czwarte (77%) ocenia swoją organizację jako wyprzedzającą (42%) lub będącą na dobrej drodze (35%) w realizacji celów związanych z transformacją cyfrową. Transformacja cyfrowa znalazła się na pierwszym miejscu listy priorytetów strategicznych, na których skupi się kadra kierownicza w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat (57% odpowiedzi). Kolejne obszary to bezpieczeństwo i ochrona danych (55%) oraz doświadczenie klienta i zarządzanie ryzykiem (39%).

 

Alex Kwiatkowski, Director of Global Financial Services w SAS, przekonuje, że “wielkie nadzieje, które pokładamy teraz w bankowości, będą napędzane przez analitykę i AI w chmurze. Liderzy sektora bankowego wiedzą, że nie mogą rozpocząć głębokiej transformacji bez przekucia zasad działania organizacji we wnioski, które można łatwo udostępnić interesariuszom i opinii publicznej. Osiągnięcie optymalnych wyników jest możliwe wyłącznie przez podejmowanie przemyślanych decyzji w oparciu o dane” – podkreśla Alex Kwiatkowski.

 

 

Informacja o SAS

SAS jest liderem w zakresie analityki i AI. Dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu i profesjonalnym usługom pomaga firmom na całym świecie zamieniać dane w wiedzę. SAS oferuje THE POWER TO KNOW®.

Autor |2022-11-17T10:05:17+01:0017 listopada 2022 09:30|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.