Minął rok, odkąd NETFLIX ogłosił swoje pierwsze zobowiązanie klimatyczne Zerowa emisja netto + przyroda. Dziś publikujemy szczegółowe informacje o naszych postępach w raporcie poświęconym kwestiom środowiskowym, społecznym i zarządczym z 2021 roku.

 

Pełny raport zawiera szczegółowe informacje o podstawach naukowych i strategii. Tutaj Netflix przedstawia pięć najważniejszych wniosków:

1. „Jesteśmy na dobrej drodze do realizacji naszych celów klimatycznych opartych na podstawach naukowych. W 2021 r. zmniejszyliśmy emisję gazów cieplarnianych o ponad 14 000 ton, dzięki czemu udało nam się ograniczyć ślad węglowy z zakresów 1 i 2 o ponad 10%. Oznacza to, że zbliżamy się do realizacji naszego celu, jakim jest zmniejszenie emisji z zakresów 1 i 2 o 45% do 2030 r. Ostatnio dołączyliśmy do liderów środowiskowych, którzy zmniejszają swój ślad węglowy o połowę w ramach inicjatywy Exponential Roadmap Initiative. We współpracy z naszymi dostawcami mediów, właścicielami wynajmowanych przez nas obiektów i partnerami zajmującymi się przesyłaniem strumieniowym przechodzimy na odnawialne źródła energii, wymieniamy generatory zasilane olejem napędowym, wybieramy paliwa odnawialne i pojazdy elektryczne w naszych produkcjach, a także kupujemy zrównoważone paliwo lotnicze. Wszystkie te działania przyczyniają się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Plan redukcji śladu węglowego do 2030 r. w naszym raporcie przedstawia bardziej szczegółowo, w jaki sposób planujemy osiągnąć nasze cele klimatyczne.

2. Zgodnie z oczekiwaniami nasz ślad węglowy wzrósł w 2021 r. z 1,05 miliona ton ekwiwalentu dwutlenku węgla w 2020 r. do 1,54 miliona ton w zakresach 1, 2 i 3. Dlaczego? Wiąże się to oczywiście ze wznowieniem i przyspieszeniem produkcji filmowej i telewizyjnej po pandemii. Zarówno Netflix, jak i całą branżę czeka jeszcze dużo pracy, zanim uda nam się całkowicie zaprzestać emisji gazów cieplarnianych. Dlatego tak ważne jest szukanie nowych sposobów na ograniczanie naszego śladu węglowego.

3. Nasze cele osiągniemy przede wszystkim dzięki dekarbonizacji produkcji filmów, seriali i programów — naszego największego źródła emisji. W 2021 r. wyeliminowaliśmy z produkcji około 104 000 litrów paliwa, wykorzystując na planach zdjęciowych więcej pojazdów elektrycznych i zastępując generatory zasilane olejem napędowym mobilnymi akumulatorami (np. na planie czwartego sezonu serialu „Virgin River”) lub ekologicznymi jednostkami wodorowymi (np. na planie drugiego sezonu serialu „Bridgertonowie” — na zdjęciu poniżej). Planujemy wykorzystać te rozwiązania w kolejnych produkcjach realizowanych w tym roku.

 

image1

 

4. Kupujemy kredyty węglowe wysokiej jakości. Przyroda stabilizuje klimat od niepamiętnych czasów, a ochrona środowiska przyczynia się również do ochrony zagrożonych społeczności i zwierząt. Dokładnie sprawdzamy każdy projekt, w który inwestujemy. Nasze procedury weryfikacji publikujemy w raporcie, aby ułatwić ocenę projektów innym. W ten sposób z projektów mogących ograniczyć emisje gazów cieplarnianych o ponad 150 milionów ton wybraliśmy 17, które nie tylko pomagają środowisku, ale też zwiększają bioróżnorodność oraz generują miejsca pracy i możliwości edukacyjne dla miejscowych społeczności.

 

image3

Vida Manglar Blue Carbon Project (powyżej), jeden z projektów, w ramach których kupiliśmy kredyty węglowe w 2021 r., chroni namorzyny i bioróżnorodność kolumbijskich Karaibów. Zdjęcie: ©Daniel Uribe dla Conservation International

 

5. Historie na temat zrównoważonego rozwoju cieszą się popularnością wśród użytkowników naszego serwisu. Ogromny sukces filmu „Nie patrz w górę”, który zajmuje drugie miejsce na liście najczęściej oglądanych filmów, potwierdził wniosek z zeszłorocznego raportu: setki milionów gospodarstw domowych wybiera do obejrzenia historie na temat zrównoważonego rozwoju.”

 

image2

 

 

Źródło: Netflix.com, Emma Stewart, Ph.D. – Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Netflix