Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt-Inteligentne zarządzanie ruchem – jak rozwiązać problemy zakorkowanych miast?

Inteligentne zarządzanie ruchem – jak rozwiązać problemy zakorkowanych miast?

Miejskie arterie pełne aut stojących w wielokilometrowych krokach, spaliny wydobywające się z rur wydechowych, ruch z prędkością 5 km/h, zdenerwowani kierowcy, odgłosy klaksonów – tak wygląda codzienność wielu osób próbujących dotrzeć rano do pracy lub wrócić z niej po południu. Sytuację zmieniła na chwilę pandemia koronawirusa. Mniej więcej półtora roku temu, wraz z pierwszym lockdownem, pracownicy przeszli na pracę zdalną. Ruch uliczny zauważalnie się zmniejszył, korki zniknęły. Jednak powoli wracamy do normalności, wracają też problemy z przepustowością miejskich ulic, wypadki i incydenty na drogach. Rozwiązań dostarcza technologia. Inteligentne systemy monitoringu są w stanie skutecznie wspomagać zarządzanie miejskim ruchem.

Migracje ludności z mniejszych ośrodków do miast nie ustają. Niemalże wszystkim współczesnym metropoliom rokrocznie przybywa ludności. Więcej mieszkańców nagromadzonych na małej przestrzeni oznacza więcej korków, co tworzy nowe wyzwania związane z zarządzaniem ruchem. Pandemia koronawirusa spotęgowała dodatkowo zjawiska wyludniania się centrów i suburbanizacji, czyli osiedlania się na mniej zatłoczonych terenach podmiejskich, co generuje większy ruch na obwodnicach i drogach dojazdowych do miasta. W korkach stoimy zatem nie tylko w centrum, ale i na obrzeżach. Jak temu zaradzić?

 

Inteligentne rozwiązania do zarządzania ruchem

Miejskie centra zarządzania ruchem działają 24h na dobę 7 dni w tygodniu – nadzorują ruch uliczny i monitorują drożność dróg. Wiele z nich korzysta już z zaawansowanych systemów monitoringu, które są w stanie szybko identyfikować incydenty i wspierać procesy zarządzania płynnością ruchu. Sieć kamer zapewnia podgląd wszystkich ważniejszych miejskich skrzyżowań, rond oraz punktów, w których dochodzi do zatorów, niebezpiecznych wypadków czy sytuacji odbiegających od normy.

 

Operatorzy mogą dzięki temu natychmiast identyfikować problemy i w czasie rzeczywistym na nie reagować – wysyłając na miejsce odpowiednie służby lub regulując ustawienia sygnalizacji świetlnej. Inteligentne rozwiązania i urządzenia do zliczania pojazdów zbierają dane o natężeniu ruchu, które można później wykorzystać podczas planowania remontów, objazdów czy budowy nowej infrastruktury – mówi Konrad Badowski z Axis Communications.

 

Innowacje dla bardziej zrównoważonych miast

Stale narastające problemy związane z ruchem ulicznym dotykają każdego dnia miliony ludzi – mowa tutaj chociażby o zanieczyszczeniu powietrza, smogu czy hałasie. Na rynku dostępnych jest już jednak wiele innowacji, które mogą stanowić remedium na typowo miejskie problemy. Współczesne systemy monitoringu można wyposażyć w czujniki mierzące jakość powietrza czy poziom decybeli. Dodatkowo można je łatwo integrować z innymi urządzeniami i miejskimi systemami, np. systemem powiadomień, który generuje automatyczne alerty o zdarzeniach drogowych, stężeniu pyłów zawieszonych czy korkujących się ulicach. Jeden zsynchronizowany system zapewni pełniejszy obraz sytuacji.

 

Zarządzanie oparte o twarde dane

Mózgiem inteligentnych systemów zarządzania ruchem jest analityka. Pomaga bowiem łączyć dane z wielu źródeł, a to umożliwia tworzenie modeli, przewidywanie wąskich gardeł i precyzyjne planowanie. Odpowiednie oprogramowanie analityczne, oparte na technologii sztucznej inteligencji (AI) oraz wykorzystujące mechanizmy głębokiego uczenia, umożliwia przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym. Metadane o znaczeniu strategicznym są zaś na bieżąco wysyłane do centrum zażądania ruchem. Wszystkie te funkcje pozwalają lepiej rozumieć i przewidywać zachowania uczestników ruchu. Wprost przekłada się to na ograniczenie liczby incydentów i wypadków drogowych.

 

Ułatwia to pracę nie tylko operatorów zarządzających ruchem, ale może też skutecznie wspomagać działania ratowników medycznych, ekip technicznych i konserwacyjnych, czy w końcu władz miejskich, które w oparciu o twarde dane mogą podejmować lepsze decyzje. Zarządzanie w oparciu o dane staje się powoli standardem w miejskich spółkach. Za kilka-kilkanaście lat według tego modelu funkcjonować będą wszystkie urzędy i miejskie służby – dodaje Konrad Badowski.

 

Optymalna wydajność w każdych warunkach

Pojawia się również pytanie, w jaki sposób warunki zewnętrzne mogą wpłynąć na wydajność sieciowych rozwiązań wideo. Do monitorowania ulic nocą coraz powszechniej wykorzystywane sią kamery termowizyjne, które są w stanie niemalże bezbłędnie rozpoznawać osoby lub obiekty w każdych warunkach oświetleniowych. Miejskie systemy sieciowe wyposaża się dodatkowo w kamery i czujniki odporne na trudne warunki pogodowe, uszkodzenia czy ataki wandali. Odpowiednie obudowy zapewniają kamerom maksymalną trwałość i wydłużają ich żywotność. Producenci urządzeń nieustannie pracują nad ulepszeniami, dzięki którym kamery i czujniki będą mogły działać jeszcze sprawniej i jeszcze wydajniej.

 

– Kluczową funkcją każdego sieciowego systemu zarzadzania ruchem jest jego zdolność do dostarczania operatorom wysokiej jakości wiarygodnych danych o aktualnej sytuacji na drogach. Aby taki system spełnił swoje zadanie, musi być również łatwo integrowalny i kompatybilny z innymi miejskimi systemami. Kamery i inne urządzenia sieciowe powinny działać nawet w najtrudniejszych warunkach oświetleniowych i pogodowych. Warto zatem stawiać na sprzęt od sprawdzonego producenta – przekonuje Konrad Badowski.Autor |2021-10-19T12:20:53+02:0019 października 2021 13:30|Kategorie: Aplikacje, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.