Jesteś tutaj:-, Newsy, Opinie ekspertów, Płatności, Raporty i prezentacje, Rynek-70% Polaków w czasie pandemii nadal posiada zgromadzone oszczędności

70% Polaków w czasie pandemii nadal posiada zgromadzone oszczędności

70 % Polaków w wieku 18 – 65 lat posiada zgromadzone oszczędności.  Lepsi od nas są jedynie Czesi, gdzie oszczędności posiada o 3 % więcej respondentów. Polacy oszczędzają głównie na nieprzewidziane wydatki, jak np. leczenie oraz na wakacje/urlopy (52%) i na kupno domu, mieszkania (po 29%). Jako cel oszczędzania związany z koniecznością zabezpieczenia się przed drugą fala pandemii wskazało 26% ankietowanych.

Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami wspólnie z Katedrą Badania Zachowań Konsumenckich Szkoły Głównej Handlowej przeprowadziła badanie, w jaki sposób pandemia wpłynęła na postawy i zachowania konsumentów w 4. krajach – Polsce, Niemczech, Czechach i we Włoszech – w obszarze oszczędzania i inwestowania.  Badanie zostało przeprowadzone w sierpniu i wrześniu 2020 r. metodą CAWI (samodzielnie wypełniane ankiety online), na reprezentatywnych próbach mieszkańców Polski, Niemiec, Czech i Włoch w wieku 18-65 lat. Realizował je instytut badawczy ARC Rynek i Opinia.

Na pytanie „Czy na chwilę obecną posiada Pan/i jakieś oszczędności?” 37 % Niemców odpowiedziało przecząco. Niemcy również niemal dwukrotnie mniej niż Polacy widzą konieczność gromadzenia oszczędności na wypadek nieprzewidzianych wydatków, jak np. leczenie.

 

 – myślę, że w niektórych przypadkach moglibyśmy brać przykład z naszych zachodnich sąsiadów, gdzie aż 42% badanych odpowiedziało, że głównym celem oszczędzania jest emerytura (w Polsce 18%). Kraje zachodnie zdecydowanie więcej korzystają z produktów oferowanych przez rynek kapitałowy. 8% Polaków wskazało fundusze inwestycyjne, jako atrakcyjny cel lokowania wolnych środków – w Czechach, Niemczech i Włoszech jest to odpowiednio 18, 20 i 22 %. Teraz zaś jest odpowiedni moment, by skorzystać z możliwości jakie oferuje rynek kapitałowy, bo średnie oprocentowanie lokat złotowych spadło we wrześniu poniżej 0,3%, zaś ogromna część gotówki znajduje się na nieoprocentowanych rachunkach bankowych, co oznacza zdefiniowaną stratę mówi Małgorzata Rusewicz, Prezes IZFiA.

 

Ubiegły rok na rynkach kapitałowych był bardzo dobry, szczególnie w segmencie akcji. Stawiając na Europę, Stany Zjednoczone lub metale szlachetne, można było zarobić średnio +25%.  Głęboka korekta spowodowana pandemią jest systematycznie odpracowywana. Wyniki osiągane przez fundusze, zwłaszcza teraz, w warunkach rekordowo niskich stóp procentowych zachęcają do korzystania z tej formy gromadzenia oszczędności.Autor |2020-10-26T08:28:37+02:0026 października 2020 08:28|Kategorie: Finanse, Newsy, Opinie ekspertów, Płatności, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.