Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Top7-TomTom Traffic Index: Kraków oraz Poznań z największym wzrostem zakorkowania w 2019 r.

TomTom Traffic Index: Kraków oraz Poznań z największym wzrostem zakorkowania w 2019 r.

TomTom (TOM2), specjalista w dziedzinie technologii geolokalizacji, opublikował wyniki najnowszego TomTom Traffic Index, corocznego raportu opisującego sytuację drogową w 416 miastach z 57 krajów na całym świecie. W tegorocznym zestawieniu miano najbardziej zakorkowanego miasta na świecie przypadło Bengaluru. Kierowcy z tej metropolii w południowych Indiach spędzają w korkach średnio 71% dodatkowego czasu, w porównaniu do standardowego natężenia drogowego.

Kolejne miejsca w światowym rankingu zajęły Manila (Filipiny, 71%), Bogota (Kolumbia, 68%), Bombaj (Indie) – najbardziej zakorkowane miasto w ubiegłorocznym rankingu (65%) i Pune (Indie, 59%). Polski ranking po raz kolejny otwiera Łódź, której mieszkańcy spędzają w korkach coraz więcej czasu (47%), o 3% więcej w porównaniu z ubiegłorocznym rezultatem.

Raport TomTom Traffic Index obejmuje dane dotyczące 12 miast z Polski. Z najnowszego zestawienia wynika, że w 2019 r. natężenie ruchu wzrosło we wszystkich polskich miastach w stosunku do 2018 r. Zaraz za Łodzią w krajowym rankingu uplasowały się kolejno: Kraków (45%), Poznań (44%), Warszawa (40%), Wrocław (39%), Bydgoszcz (34%), Trójmiasto (33%), Szczecin (30%), Lublin (27%) oraz Białystok (26%).

 

Poziom zakorkowania wzrasta, a ile kosztuje?

W ciągu ostatniej dekady natężenie ruchu wzrosło na całym świecie, a 239 miast (57%), które firma TomTom uwzględniła w nowym raporcie, zwiększyło poziom natężenia ruchu w 2019 r., przy czym tylko 63 miasta wykazały wymierne spadki. Ten globalny wzrost natężenia ruchu, mimo że jest wskaźnikiem silnej gospodarki, kosztuje ją miliardy.

 

Ralf-Peter Schäfer, TomTom VP of Traffic information, powiedział: „Globalnie jest jeszcze dużo do zrobienia, zanim poziom natężenia ruchu zostanie opanowany. Z czasem rozwój autonomicznych pojazdów i usług wspólnego użytkowania samochodów pomoże zmniejszyć zatory, ale ważne dla planistów i decydentów jest to, aby mogli zacząć działać już teraz. Powinni zatem korzystać ze wszystkich dostępnych im narzędzi do analizy poziomu natężenia ruchu i jego skutków, aby móc podejmować kluczowe decyzje dotyczące infrastruktury. Również kierowcy mają do odegrania pewną rolę. Niewielkie zmiany w ich zachowaniu mogą mieć ogromne znaczenie”.

 

Analizując w czasie rzeczywistym zdarzenia drogowe i zatory, aby przewidzieć korki zanim do nich dojdzie, usługi TomTom w zakresie bieżącego ruchu drogowego sprawiają, że oprogramowanie nawigacyjne TomTom oferuje ulepszone kalkulacje trasy i dokładniejszy szacowany czas przyjazdu (ETA). To dlatego firma jest liderem rynku, a jej technologia ruchu drogowego obejmuje miliony samochodów na drogach na całym świecie. TomTom Traffic zna trasę przed nami, przez co umożliwia oszczędność czasu, paliwa i stresu kierowców, operatorów flot i dostawców usług logistycznych, usług na zamówienie (np. dostarczanie żywności) oraz usług zarządzania ruchem drogowym.

 

Kris Kobyliński, Senior Product Manager, TomTom Łódź, powiedział: „Dzięki pracy ekspertów z oddziałów TomTom w Łodzi i Poznaniu, wszyscy możemy lepiej zrozumieć specyfikę zakorkowania polskich miast. Ponadto, wiele z obecnie tworzonych rozwiązań spotkamy już niebawem w elektrycznych, współdzielonych samochodach autonomicznych”.

 

Ranking najbardziej zatłoczonych miast na świecie (Ogólny dzienny poziom zatłoczenia – dodatkowy czas podróży – liczba ludności powyżej 800 000):

 

1 Bengaluru, Indie 71% 6 Moskwa, Rosja 59%
2 Manila, Filipiny 71% 7 Lima, Peru 57%
3 Bogota, Kolumbia 68% 8 Nowe Delhi, Indie 56%
4 Bombaj, Indie 65% 9 Stambuł, Turcja 55%
5 Pune, Indie 59% 10 Dżakarta, Indonezja 53%

 

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Europie (ogólny dzienny poziom zatłoczenia – dodatkowy czas podróży – zestawienie bez podziału na liczbę ludności):

 

1 Moskwa, Rosja 59% 6 Dublin, Irlandia 48%
2 Stambuł, Turcja 55% 7 Odessa, Ukraina 47%
3 Kijów, Ukraina 53% 8 Łódź, Polska 47%
4 Bukareszt, Rumunia 52% 9 Kraków, Polska 45%
5 Sankt Petersburg, Rosja 49% 10 Nowosybirsk, Rosja 45%

 

*Łódź, Kraków i Poznań stanowią pierwszą trójkę najbardziej zakorkowanych miast w Europie do 800 tys. mieszkańców.

 

Ranking najbardziej zatłoczonych miast w Polsce (Ogólny dzienny poziom zatłoczenia – dodatkowy czas podróży. Różnice w stosunku do 2018 r.):

 

1 Łódź 47%, wzrost o 3% 6 Bydgoszcz 34%, wzrost o 3%
2 Kraków 45%, wzrost o 5% 7 Trójmiasto 33%, wzrost o 3%
3 Poznań 44%, wzrost o 5% 8 Szczecin 30%, wzrost o 3%
4 Warszawa 40%, wzrost o 1% 9 Lublin 27%, wzrost o 2%
5 Wrocław 39%, wzrost o 4% 10 Białystok 26%, wzrost o 1%

 

Najbardziej zakorkowane ulice w polskich miastach:

 

Łódź:

– Zachodnia

– Aleja Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza

– Aleja Marszałka Józefa Piłsudskiego

– Aleja Włókniarzy

 

Warszawa:
– Wawelska / Aleja Armii Ludowej

– Aleja Wilanowska (skrzyżowanie z Doliną Służewiecką)

– Dolina Służewiecka

– Aleja Wincentego Witosa

 

Kraków:

– Zakopiańska

– Powstańców Wielkopolskich / Nowohucka

– Marii Konopnickiej

– Jerzego Turowicza

 

Poznań:

– Franklina Roosevelta

– Królowej Jadwigi / Bolesława Krzywoustego

– Jana Pawła II

– Bałtycka (Most Lecha)

 

Wrocław:

– Generała Kazimierza Pułaskiego

– Zwycięska

– Klecińska

– Jedności Narodowej

– Traugutta

 

 

Wąskie gardła w polskich miastach:

 

Łódź:

 • Aleja Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydzaod skrzyżowania z Milionowądo skrzyżowania z Aleją Marszałka Józefa Piłsudskiego
 • Bolesława Limanowskiegow pobliżu skrzyżowania z Zachodnią
 • Zachodniaod skrzyżowania z Bolesława Limanowskiegodo skrzyżowania z Narutowicza

 

Warszawa:

 • Aleja Wincentego Witosa/skrzyżowanie z Czerniakowską
 • Dolina Służewieckaod skrzyżowania z Aleją Komisji Edukacji Narodowejdo skrzyżowania z Aleją Wilanowską
 • Aleja Wilanowskaod skrzyżowania z Puławskądo ulicy Karczocha
 • Wawelskaod skrzyżowania z Aleją Niepodległoścido skrzyżowania z Andrzeja Krzyckiego

 

Kraków:

 • Most Grunwaldzki
 • Zakopiańskaod skrzyżowania z Orzechowąi Armaturydo skrzyżowania z Księdza Józefa Tischnera
 • Opolskaod skrzyżowania z Kazimierza Wykido skrzyżowania z Prądnicką

 

Poznań:

 • Od Mostu Królowej Jadwigido Ronda Rataje
 • Franklina Rooseveltaod Ronda Kaponierado skrzyżowania z Karola Libelta
 • Jana Pawła IIod skrzyżowania z Arcybiskupa Antoniego Baraniakado Ronda Rataje

 

Wrocław:

 • Generała Kazimierza Pułaskiegood skrzyżowania z Trauguttado skrzyżowania z Hubskąi Dyrekcyjną
 • Trauguttaod skrzyżowania z Generała Kazimierza Pułaskiegodo skrzyżowania z Generała Tadeusza Kościuszkii Krakowską
 • Krakowskaod Alei Armii Krajowejdo skrzyżowania z Karwińską

 

Metodologia TomTom Traffic Index

TomTom Traffic Index to uśredniony dodatkowy czas podróży, wyliczony względem czasów przejazdu przy najniższym natężeniu ruchu. W oparciu o zebrane dane z dróg, wyliczane są różnice pomiędzy czasami przejazdu w najmniej zakorkowanych godzinach (tzw. free flow) a całym dniem. Czyli, TomTom Traffic Index o wartości 40% dla Warszawy mówi o tym, że średnio każda podróż jest niemal o połowę dłuższa niż ta, którą moglibyśmy odbyć w godzinach nocnych.

 

TomTom Traffic Index

 

Dane przetwarzane przez algorytmy są zbierane z dróg głównych, lokalnych a nawet pobliskich autostrad. Ilość danych dla każdego miasta jest wyrażona w kilometrach przejechanych w danym okresie. Wszystkie dane pochodzą z historycznych pomiarów GPS zgromadzonych w bazie TomTom Traffic.

 

Autor |2020-01-29T09:16:03+01:0029 stycznia 2020 09:16|Kategorie: Aplikacje, Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Top7|Tagi: , , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile