Virgin mobile Polska oraz właściciel satelitarnej platformy Nc+ mają z Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na stosowanie dodatkowych opłat za korzystanie z roamingu w Unii Europejskiej – dowiedział się rpkom.pl. Obaj MVNO działają w sieci P4 (Play).

Zgadza się, otrzymaliśmy pozytywną decyzję w sprawie dopłat do roamingu w UE. Obecnie decyzja jest analizowana w zakresie w jakim będzie zastosowana w naszych ofertach. Z całą pewnością już dziś możemy powiedzieć, że planowane zmiany będą korzystne dla abonentów sieci Virgin Mobile. O zmianach będziemy informować na bieżąco – komentuje Grażyna Piotrowska – Oliwa, prezes Virgin Mobile Polska.

Wcześniej UKE przyznał tzw. derogację Polkomtelowi (sieć Plus) i wirtualnemu operatorowi Premium Mobile korzystającemu z infrastruktury Plusa. Informacje te potwierdził Arkadiusz Majewski z działu komunikacji korporacyjnej Polkomtela. Dodał też, że Plus zapewnia swoich klientów, że po wydaniu Decyzji UKE, nic się nie zmienia w zakresie opłat roamingowych. Klienci mogą nadal korzystać z roamingu na terenie Unii Europejskiej tych samych zasadach jak dotychczas.

Z drugiej strony Plus zaczął kilka dni temu wysyłać SMSy swoim klientom, którzy nadużywali zasad roamingu RLAH (Roaming Like at Home) informując, że zacznie naliczać opłaty osobom nadużywającym roamingu, o czym dowiedział się SpeedTest.pl. Mowa jest w nich o dodatkowych opłatach, które mogą zostać naliczone z powodu naruszenia zasad Polityki Uczciwego Korzystania. W razie potrzeby operatorzy mogą stosować uczciwe, rozsądne i proporcjonalne mechanizmy kontroli oparte na obiektywnych kryteriach w celu wykrywania ryzyka nadużyć lub niewłaściwego korzystania z usługi „roam like at home” poza okresami podróży. Zasady uczciwego korzystania pozwalają operatorom telefonii komórkowej na zapobieganie nadużyciom lub niewłaściwemu korzystaniu z usług roamingowych. W celu stwierdzenia, czy użytkownik nadużywa lub niewłaściwie korzysta z usługi „roam like at home”, operator będzie musiał wykazać nadużycie przez okres przynajmniej czterech miesięcy. Jeżeli klient spędza ponad dwa miesiące z czterech za granicą oraz jeżeli klient w tym czasie wykorzystywał sieć komórkową w większym stopniu za granicą niż w kraju pochodzenia, operator może wysłać do klienta ostrzeżenie. Po otrzymaniu ostrzeżenia klient będzie miał dwa tygodnie na wyjaśnienie sytuacji. Jeżeli użytkownik nadal pozostaje za granicą, operatorzy będą mogli nałożyć niewielkie opłaty dodatkowe (równe hurtowym pułapom usług roamingowych).

Urząd zezwolił im na wprowadzenie dopłat na 12 miesięcy. Jak na razie żaden z operatorów, którym przyznano prawo do pobierania dopłat nie wprowadził decyzji w życie. Być może dlatego, że w przypadku zmiany cen, klientom operatorów przysługiwać będzie prawo do wypowiedzenia umowy. – W ocenie Prezesa UKE, zmiany w warunkach umownych nie są narzucane przez Prezesa UKE, który nie obliguje do ich wprowadzenia tym samym wynikają z decyzji biznesowych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zgodnie z powyższym w przypadku zmiany warunków umów, w tym cenników polegającej na zastosowaniu dodatkowej opłaty z tytułu świadczenia detalicznych usług roamingu regulowanego zmiana ta powoduje powstanie uprawnienia do wypowiedzenia umowy po stronie abonenta, przy czym dostawcy usługi roamingu nie przysługuje wówczas roszczenie o zwrot ulgi – informuje Martin Stysiak, rzecznik UKE.

Warto przypomnieć, że system wyjątkowych i tymczasowych odstępstw dla operatorów, z którego korzystać można tylko z upoważnienia krajowego organu regulacyjnego, w ściśle określonych warunkach, kiedy zniesienie opłat roamingowych na danym rynku mogłoby spowodować wzrost cen krajowych dla klientów danego operatora. Regulator krajowy może zezwolić na korzystanie z tego odstępstwa, jeżeli detaliczne straty roamingowe operatora wynosiłyby przynajmniej 3 proc. jego marży usług łączności mobilnej.

Według Dziennika, zgodę na dopłaty w roamingu dostał z UKE też Premium Mobile – wirtualny operator telefonii komórkowej, działający w sieci Plus. Jak mówi rpkom.pl Dariusz Chlastawa, wiceprezes Premium Mobile operator ten zamierza wdrożyć stawki z decyzji o dopłatach od 1 listopada br. Nowa stawka w Premium Mobile usłudze roamingu za rozmowy przychodzące wyniesie 0 zł, rozmowy wychodzące 8 gr., za minutę, SMS 3 gr., a za 1 MB danych 2 gr.

Przypominamy, że 10 firm chce powrotu do opłat w roamingu i złożyło w tej sprawi wniosek do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Literalne podejście do zasady „Roam like at home” powoduje, że operatorzy z infrastrukturą jedynie krajową muszą ponosić znacznie większe koszty. RLAH uderza przede wszystkim w małe telekomy, czyli wirtualnych operatorów (MVNO). Jest ich w Polsce około 30, razem obsługują 1 proc. użytkowników telefonii komórkowej. Obniżki spowodowały, lub spowodują, że każdy operator będzie chciał ograniczyć (potencjalne) „straty w dochodach”, a więc, by ktoś zyskał, inni będą musieli za to zapłacić. Gracze infrastrukturalni ewentualny deficyt w rozliczaniu ruchu klientów zagranicznych będą mogły skompensować w ujęciu globalnym, całej grupy. Sytuacja operatorów wirtualnych jest specyficzna: nie mając sieci, nie notują przychodów z rozliczeń międzyoperatorskich. Pomimo sprzeciwu żaden z operatorów nie zdecydował się jak na razie na zaskarżenie tych regulacji przed Komisją Europejską.

Od 15 czerwca 2017 r. Europejczycy mogą korzystać ze swoich telefonów komórkowych (telefonować, esemesować i pobierać dane) w całej UE bez dodatkowych opłat za roaming. Oznacza to, że za granicą można korzystać z komórki dokładnie tak samo jak w kraju i nie trzeba martwić się, że po powrocie będzie na nas czekał wysoki rachunek. Tego lata mieszkańcy UE po raz pierwszy mogli korzystać z komórki za granicą w taki sam sposób jak w kraju. Z opublikowanego badania Eurobarometr Flash wynika, że zdecydowana większość Europejczyków już teraz dostrzega korzyści wynikające z roamingu bez dodatkowych opłat. To, jak zniesienie opłat roamingowych wpłynęło na sposób korzystania z telefonów komórkowych przez podróżujących dobrze widać, w zmianach zachowań konsumentów, o których informowaliśmy w artykule: Brak opłat roamingowych ułatwia życie Europejczykom

źródło: rpkom.pl

Kan