Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Prawo, Prepaid, Taryfy komórkowe-Niezarejestrowane pre-paidy przestaną działać. 2 stycznia czeka nas paraliż telekomunikacyjny?

Niezarejestrowane pre-paidy przestaną działać. 2 stycznia czeka nas paraliż telekomunikacyjny?

Projekt ustawy antyterrorystycznej zakłada obowiązek rejestracji kart pre-paid do 2 stycznia 2017 roku. Osoby, które nie podadzą operatorom swoich danych, muszą się liczyć z wyłączeniem telefonów. Dotyczy to ponad 20 mln Polaków. Ogromna liczba kart, które należy zarejestrować, i niefortunny termin przypadający na przełom roku mogą utrudnić całą operację. – Dodatkowy miesiąc mógłby pozwolić na sprawniejsze jej przeprowadzenie i rząd powinien wziąć to pod uwagę – przekonuje europoseł Michał Boni.

Polscy konsumenci, którzy bardzo dużo korzystają z pre-paidów, będą musieli z nich zrezygnować. Pre-paidy z punktu widzenia prowadzenia śledztwa, ochrony przed różnymi przestępstwami, także terroryzmem, są niedobre, bo utrudniają identyfikację. Obowiązek rejestracji wydaje się więc potrzebny, natomiast będą oni mieli stosunkowo krótki czas na zmianę swojego sposobu używania telefonów komórkowych – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Michał Boni, europoseł, były minister administracji i cyfryzacji.

Dodaje, że termin 2 stycznia 2017 roku, do którego posiadacze telefonów na kartę będą musieli zarejestrować karty, jest też mało fortunny. Biorąc pod uwagę fakt, że większość Polaków załatwia sprawy na ostatnią chwilę, może to spowodować paraliż telekomunikacyjny.

Polacy przesyłają rozliczenie podatkowe dopiero w ostatnim tygodniu kwietnia, podobnie może być i w tej kwestii, a okres świąteczny dodatkowo to utrudni. Oznacza to, że nagle na początku roku ludzie, którzy zapomną o obowiązku zmiany statusu i rejestracji pre-paidu, będą narażeni na to, że nie będą mogli korzystać z telefonu komórkowego, bo operatorzy wyłączą im wszelkie połączenia – przekonuje Boni.

Dlatego też zdaniem byłego ministra administracji i cyfryzacji dobrym pomysłem byłoby wydłużenie czasu na rejestrację o miesiąc. Pozwoliłoby to nie tylko osobom korzystającym z kart na uniknięcie problemu, lecz także ułatwiłoby życie operatorom, którzy w ten sposób zyskają czas na przygotowanie akcji informacyjnej.

Zmiana umowy z klientami wymaga dobrego przygotowania i dobrej akcji promocyjno-komunikacyjnej dokonanej przez operatorów. Z drugiej strony to jest także inny model biznesowy, w związku z tym z każdym klientem trzeba nawiązać kontakt, przedstawić mu warunki nowego porozumienia, dać czas do namysłu i szansę wyboru rozwiązania. Taka troska o konsumenta powinna tutaj być – ocenia Boni. – Wydaje mi się, że rząd powinien to wziąć pod uwagę i wyrazić zgodę na przedłużenie terminu w końcowych etapach pracy nad ustawą antyterrorystyczną.

Szacuje się, że obecnie na rynku działa ok. 25 mln kart. Ich rejestracja to duże wyzwanie logistyczne dla operatorów, zwłaszcza że ustawa nakłada na nich szereg innych obowiązków, m.in. dostarczania na własny koszt informacji potrzebnych organom ścigania, blokowania na żądanie władz określonego kontentu internetowego czy uruchamiania na własny koszt na żądanie władz tymczasowych instalacji radiokomunikacyjnych w określonych lokalizacjach i na określony czas.

Jeśli chcemy, żeby wszyscy byli zadowoleni: państwo, bo będzie miało te nowe rozwiązania i nie będzie pre-paidów, klienci, bo zamiast pre-paidów będą mieli świadomość, jaką usługę wybierają i z czego mogą korzystać, oraz operatorzy, bo wprowadzą te rozwiązania na czas, to przesunięcie w czasie tego rozwiązania jest potrzebne – przekonuje Michał Boni.

Jak podkreśla, w ustawie antyterrorystycznej są także inne braki.

W ustawie antyterrorystycznej nie ma zabezpieczeń dla wolności obywatelskich ani odpowiedniej kontroli dla służb. Nie ma też kontroli sądowej, a rzeczy, które nie mają żadnego wpływu na akcje terrorystyczne są traktowane jako początek zdarzeń terrorystycznych. Potrzeba narzędzi do walki z terroryzmem, ale muszą one być tworzone w zgodzie z ochroną wolności, swobody wypowiedzi i prywatności. Takich zabezpieczeń w polskiej ustawie nie ma – ocenia Michał Boni.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

KanAutor |2016-05-31T07:17:10+02:0031 maja 2016 07:17|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Prawo, Prepaid, Taryfy komórkowe|Tagi: , , , , , |10 komentarzy

10 komentarzy

 1. sylwekzolkusza 31 maja 2016 w 06:54 - Odpowiedz

  polak mądry po szkodzie, pasuje jak ulał, już zarejestrowałem swoje karty sim.

 2. Elian 31 maja 2016 w 07:38 - Odpowiedz

  Pre-paid zarejestrowany jest w dalszym ciągu pre-paidem. Pan Boni chyba nie wie o czym mówi?

 3. Yett 31 maja 2016 w 08:00 - Odpowiedz

  Akurat Boni – człowiek który chciał na siłę ACTA nie powinien się wypowiadać w żadnej sprawie.

 4. dick 31 maja 2016 w 08:00 - Odpowiedz

  Jezeli dzis na słupa mozna założyć konto w banku, brac kredyt, wydawać dziesiątki lewych faktur , to kupienie prepaida nie bedzie problemem. Juz widzę meneli pod sklepem z piwem, ktorzy za ‚dyszkę’ sprzeda ci prepaida. Rejestracja to albo kompeltny nonsens albo kolejny obszar, gdzie władza chce kontrolować wszystkich i wszystko.

 5. dick 31 maja 2016 w 08:05 - Odpowiedz

  kolejny krok w tej sprawie kontroli telefonów to tzw ustawa chińska gdzie obywatel ma prawo do rejestracji tylko jednego numeru – na wzor chiński, gdzie mozna mieć tylko jedno dziecko.

 6. Lucek 31 maja 2016 w 09:50 - Odpowiedz

  Tak naprawdę to tylko ułatwienie dla służb nie przynoszące faktycznej poprawy bezpieczeństwa . Idąc tym tokiem rozumowania należy w dalszej kolejności zmusić obywateli do tatuowania numeru Pesel na czole ! Ewentualnie chip dodatkowo . Przecież i tak tatuaże są obecnie bardzo modne (-: No i koronny argument zwolenników totalnej inwigilacji – „prawomyślny” obywatel (czytaj: popierający aktualną władzę) nie powinien mieć obaw !

  • asia 31 maja 2016 w 13:47 - Odpowiedz

   proponuje aby PESEL był nr telefonu – służby Prezesa Polski miałyby wtedy mniej pracy z identyfikowaniem prawdziwych czy wydumanych przestępców :lol

 7. Krzysiek 31 maja 2016 w 12:15 - Odpowiedz

  A jak zgubię zarejestrowaną kartę, na której mi nie zależy, to mam na policje zgłosić czy co? Ktoś znajdzie i na moje nazwisko narobi bałaganu…
  Trochę to przeczy idei „na kartę”, gdzie nie potrzebna karta po prostu leciała do kosza…

 8. asia 31 maja 2016 w 13:43 - Odpowiedz

  nawet jezeli co trzeci Polak bedzie rejestrował numer, to dla telekomów bedzie to kosztowana akcja: minimum 7 milionow podań. Do konca roku pozostało 180 dni. Nawet jeżeli rejestracja rozpoczęłaby sie jutro to codziennie należałoby rejestrować ok. 40 tys podań! Koszta za ta akcje poniesiemy my wszyscy, to chyba nie sądzicie, ze telekomy wyszarpną ze swojej kieszeni miliony za stworzenie i obsługę nowej infrastruktury, ktora zadowoli ABW, CBS, CBA, SKW, policje skarbową, policje państwowa, Straz Graniczną itd / czyli wszystkich, ktorzy mogą, a jesli mogą, to na pewno nas podsłuchują.

 9. bratek 31 maja 2016 w 21:18 - Odpowiedz

  Idac tym tropem bez dowodu osobistego nie powinno sie umożliwiać rozmów z telefonów publicznych, sprzedaży sody do pieczenia (juz setki lat temu wykorzystywano ja do produkcji czarnego prochu) oraz u każdego odbiorcy pradu elektrycznego postawic straznika miejskiego aby zapobiec produkcji wodoru za pomoca elektrolizy. Indolencja tego rzadu wyprzedza moja wyobraznie o lata świetlne. Czekam na informacje o przyloczeniu Haiti do Polski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.