Jesteś tutaj:-, LTE, Newsy, Operatorzy, Prawo, Rynek-Sferia dostała nową częstotliwość radiową

Sferia dostała nową częstotliwość radiową

Sferia w dniu dzisiejszym otrzymała decyzją prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej zamianę obecnej częstotliwości w zakresie 824-830 oraz 869-875 MHz na częstotliwości z zakresu 816-821 oraz 857-862 MHz – podał operator w komunikacie.

Sferia przyjmuje z uznaniem fakt zamiany rezerwacji dokonanej przez Prezesa UKE w ramach prowadzonego od 9 września br. postępowania. Dokonanie zamiany porządkuje pasmo dywidendy cyfrowej, umożliwiając przeprowadzenie aukcji pod pasmo nowoczesnych systemów transmisji danych LTE oraz rozwiązuje problem GSM-R. Szczegóły decyzji, jej uzasadnienie oraz warunki techniczne są obecnie analizowane” – czytamy w mailu przesłanym do mediów.

Przypominamy, że Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zawarło ugodę ze spółką Sferia, w ramach której Spółka dostała dziś nową częstotliwość . W zamian inwestorzy Sferii wycofali roszczenia względem państwa polskiego z Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Paryżu. Rezerwacja na nowy zakres częstotliwości będzie obowiązywała do 31 grudnia 2018 roku, zaś spółka nie będzie ubiegać się o żadne częstotliwości z zakresu dywidendy cyfrowej do końca 2015 roku.

Warto dodać, że Orange, T-Mobile i Play wystąpiły razem przeciwko ugodzie MAiC ze Sferią. W tej sprawie Operatorzy sieci wystosowali nawet list otwarty do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w którym wyrażają niezadowolenie i krytykują decyzję. Polkomtel odmówił podpisania się pod listem, uważając, że pomówienia ws. ugody MAiC Sferia nie mają oparcia w przepisach prawa. Mniejszościowy, ale znaczący pakiet akcji Sferii należy do Zygmunta Solorza-Żaka.

źródło: Sferia

Kan

Autor |2013-12-30T19:00:27+01:0030 grudnia 2013 19:00|Kategorie: Internet mobilny, LTE, Newsy, Operatorzy, Prawo, Rynek|Tagi: , , , |3 komentarze

3 komentarze

 1. leszek 31 grudnia 2013 w 05:36 - Odpowiedz

  w końcu sprawiedliwość zwyciężyła.

  • wiedzacy 31 grudnia 2013 w 22:20 - Odpowiedz

   Czy to faktycznie jest sprawiedliwe to raczej trudno powiedzieć bez poznania wszystkich faktów. Z tego co wiem Sferia w okolicach 2003 roku otrzymała wycinek częstotliwości z pasma 800MHz, które miała wykorzystać na stworzenie telefonii stacjonarnej. Za całość koncesji zapłacili jakieś marne „grosze” (kilka milionów złotych) w porównianiu do kwot jakie wyłożyli operatorzy komórkowi za 3G w tym czasie (600 mln euro każdy). Ten interes po etapie analiz okazał się mało opłacalny. Wtedy wpadli na pomysł, aby świadczyć stacjonarny dostęp do Internetu w technologii CDMA 2000. Tutaj już moim zdaniem operatorzy komórkowi mieli uzasadnione pretensje, gdyż była to konkurencja dla ich sieci WCDMA 3G. Później pojawiło się kilka zmian w prawie, które umożliwiły Sferii wystąpienie o zmianę koncesji na sieć komórkową i skrupulatnie taką możliwość wykorzystali.

  • dudi 2 stycznia 2014 w 07:56 - Odpowiedz

   Dopóki treść ugody nie będzie ogólnodostępna to ciężko cokolwiek mówić, tym bardziej ze juz w 200e roku częstotliwości zostały przyznane na specyficznych warunkach

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile