Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Prawo, Taryfy komórkowe-UKE: operatorzy dążą do opóźnienia wdrożenia nowych stawek MTR od 1 lipca 2013 r

UKE: operatorzy dążą do opóźnienia wdrożenia nowych stawek MTR od 1 lipca 2013 r

Stanowisko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie implementacji od dnia 1 lipca 2013 r. kolejnej obniżki stawek MTR za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach ruchomych, wynikającej z nowych decyzji SMP.

W związku ze zbliżającym się terminem kolejnej obniżki stawek MTR (Mobile Termination Rates) do poziomu wynikającego z wydanych w dniu 14 grudnia 2012 r. decyzji SMP, zgodnie z którymi stawki MTR od dnia 1 lipca 2013 r. wynoszą 0,0429 zł/minutę, Prezes UKE wyraża zaniepokojenie faktem, iż obowiązki regulacyjne nie są dobrowolnie wdrażane przez zobowiązanych operatorów sieci ruchomych w drodze aneksów do umów międzyoperatorskich.

Wskazują na to liczne wpływające wnioski o rozstrzygnięcie w drodze decyzji administracyjnej sporów międzyoperatorskich w zakresie implementacji do umów międzyoperatorskich stawek MTR obowiązujących od dnia 1 lipca 2013 r. Może to wskazywać, iż operatorzy sieci ruchomych dążą do celowego opóźnienia realizacji nałożonych na nich obowiązków regulacyjnych, w tym obowiązku stosowania od dnia 1 lipca 2013 r. niższej stawki MTR.

W ocenie Prezesa UKE stawki MTR obowiązujące od dnia 1 lipca 2013 r. powinny zostać implementowane przez operatorów sieci ruchomych do umów międzyoperatorskich w drodze dobrowolnych aneksów, tak jak to miało miejsce w przypadku wdrożenia stawek MTR wynikających z decyzji SMP obowiązujących od dnia 1 stycznia 2013 r.

Prezes UKE przypomina, iż obowiązki regulacyjne nałożone mocą prawnie wiążących decyzji SMP powinny być wykonywane przez adresatów tych obowiązków w całości, bez konieczności dodatkowej ingerencji Prezesa UKE. W ocenie Prezesa UKE procedura rozstrzygania sporów międzyoperatorskich w drodze decyzji administracyjnych powinna być wyjątkiem we współpracy międzyoperatorskiej, a nie regułą. W tym zakresie Prezes UKE przypomina, iż decyzje SMP nakładają na operatorów nie tylko obowiązek stosowania stawek MTR w określonej wysokości, ale również utrzymują obowiązek prowadzenia przez tych operatorów negocjacji w sprawie dostępu telekomunikacyjnego w dobrej wierze.

Należy również podkreślić, iż na mocy decyzji SMP na operatorach sieci ruchomych ciąży także obowiązek niedyskryminacji, polegający na równym traktowaniu przedsiębiorców telekomunikacyjnych w zakresie dostępu telekomunikacyjnego, w szczególności przez oferowanie jednakowych warunków w porównywalnych okolicznościach. W odniesieniu do kwestii stawek MTR obowiązek ten powinien być realizowany poprzez wdrożenie stawek MTR obowiązujących od dnia 1 lipca 2013 r. do wszystkich umów międzyoperatorskich, których stroną jest zobowiązany operator sieci ruchomej.

Za niedopuszczalną należy uznać sytuację, w której poszczególni operatorzy sieci ruchomych wdrożą obowiązujące od dnia 1 lipca 2013 r. stawki MTR w relacjach jedynie z niektórymi podmiotami, lub też uzależniają wdrożenie nowych stawek MTR od wprowadzenia określonych dodatkowych klauzul, różnych w stosunku do różnych kontrahentów. Prezes UKE wskazuje, iż takie działanie może zostać uznane za naruszające ciążący na operatorach sieci ruchomych obowiązek równego traktowania.

W przypadku dalszego niewykonywania przez operatorów sieci ruchomych obowiązków regulacyjnych wynikających z decyzji SMP, w tym obowiązku wdrożenia od dnia 1 lipca 2013 r. w relacji z innymi operatorami świadczącymi usługi telekomunikacyjne na obszarze Unii Europejskiej kolejnej obniżki stawek MTR do poziomu określonego w decyzjach SMP, Prezes UKE uprawniony będzie do wszczęcia przewidzianych przepisami prawa procedur kontrolnych w tym zakresie. Należy jednocześnie podkreślić, że regulacje wynikające z decyzji SMP nie wywierają skutków prawnych pomiędzy zobowiązanymi operatorami sieci ruchomych a operatorami spoza Unii Europejskiej.

Prezes UKE przypomina, iż procedowanie przez Prezesa UKE postępowań dotyczących indywidualnych sporów międzyoperatorskich w zakresie wdrożenia stawek MTR wynikających z decyzji SMP nie zwalnia poszczególnych operatorów z odpowiedzialności za brak realizacji poszczególnych obowiązków regulacyjnych (w tym obowiązku stosowania stawki MTR w określonej wysokości).

źródło: UKE

Kan

Autor |2013-05-10T13:30:49+02:0010 maja 2013 13:30|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Prawo, Taryfy komórkowe|Tagi: , |12 komentarzy

12 komentarzy

 1. Rycerz Ni 10 maja 2013 w 11:40 - Odpowiedz

  Nowe stawki miały być wdrożone od 1 stycznia i z tą datą podpisano umowy zdaje się w marcu. Czy w związku z tym operatorzy zwrócą różnicę cenową klientów, których okradali?

 2. lika 10 maja 2013 w 11:45 - Odpowiedz

  Jeszcze opy nie wdrożbyły wszystkim mtr styczniowych a ciekawie jak będą tłumaczyć się z lipcowych

 3. Tumacz 10 maja 2013 w 12:06 - Odpowiedz

  Czyli na polskie. Operatprzy mogą wszystko i UKE może im skoczyć.

 4. Krzysiek 10 maja 2013 w 13:11 - Odpowiedz

  To dotyczy sawek hurtowych, cena dla klientów indywidulanych to już inna bajka. Mniejszy koszt i też mniejszy zarobek, więc dla klienta z tego powodu raczej nie zmieni się nic.

  • mol 11 maja 2013 w 06:25 - Odpowiedz

   Skoro rozliczają się z MTR to mają mniejszy koszt(MTRową niższą stawkę płacą konkurentowi), ale zarobek większy, bo zostaje różnica między starym i nowym MTRem. Jestem ciekawy kiedy UOiKK wreszcie dowali W3 za brak automatycznego wyrównania stawek czyli czytaj zmowę cenową. Blondynka wyjątkowo cienko śpiewała w obrobie TM podając „argumenty”, że się tak wyrażę poboczne. :lol

 5. daniel 10 maja 2013 w 16:58 - Odpowiedz

  Polskie idiotyczne prawo. Jest decyzja wszystkie połączenia mają być od godziny 00:00:01 dnia 01.07.2013 taryfikowane wg tych stawek, a nie jeszcze podpisywać jakieś aneksy. Zbędna biurokracja.

  • mol 11 maja 2013 w 06:28 - Odpowiedz

   100/100. Wchodzi i koniec. Nie rozumiem tego całego zamieszania. To wygląda tak jakby W3 stała ponad polskim prawem. Właśnie za taką arogancję i butę są u mnie na minusie.

 6. Aaaaa 10 maja 2013 w 18:44 - Odpowiedz

  Na jednym z portali był już taki „specjalista z bożej łaski”, który twierdził, że MTRy nie przekładają się na ceny detaliczne. Nie idź jego tropem. To przecież dzięki mniejszej stawce MTR operatorzy mają szersze pole do popisu (czytaj: konkurencyjności) jeśli chodzi o zaproponowane klientom stawki za połączenia. Jeśli ktoś nie chce widzieć tego związku to albo jest ignorantem albo tego po prostu nie rozumie.

 7. Wafel 10 maja 2013 w 19:48 - Odpowiedz

  Mogę mieć to GG na telefonie Samsung Avila ? ; *

 8. kazimierz79 12 maja 2013 w 19:11 - Odpowiedz

  Nie wiem o co Wam wszystkim chodzi – przecież operatorzy wdrożą te nowe stawki – a to, że to ma się nijak do cen detalicznych to już inna sprawa !!!

  • Rzorrz Koniec Polski 13 maja 2013 w 05:20 - Odpowiedz

   I wlasnie o te inna sprawe chodzi. Dlaczego nie spadają w detalu.

 9. Emeryt 10 lipca 2013 w 05:57 - Odpowiedz

  MTR płaci sie innej sieci. W tej samej sieci nie ma czegoś takiego jak MTR. I dlatego trudno zrozumieć operatorów – idiotów, którzy zachowują się jak Bogowie. Skoro np. za 29 zł w Play można rozmawiać bez żadnych ograniczeń (przy stawkach ponad 8 gr za MTR) to po nowych stawkach MTR rozmowy powinny stanieć przynajmniej o ten MTR.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.