Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Newsy, Prawo, Rynek-Przetarg na pasmo 1800 MHZ: gra o sześć miliardow

Przetarg na pasmo 1800 MHZ: gra o sześć miliardow

Firma analityczno-doradcza Audytel zaprezentowała swoje najnowsze oceny stanu i perspektyw rozwoju polskiego rynku usług mobilnych. Usługi świadczone drogą bezprzewodową stanowią coraz ważniejszy element funkcjonowania rynku komunikacji elektronicznej, co pociąga za sobą rosnące zapotrzebowanie na częstotliwości. Polityka dystrybucji rzadkiego dobra, jakim jest pasmo radiowe, powinna promować konkurencyjność, aby w jak największym stopniu przyczyniać się do rozwoju usług. Analitycy Audytela podkreślają, że warunki zbliżającego się przetargu mają kluczowe znaczenie dla szerokiego udostępnienia w Polsce nowoczesnych usług bezprzewodowych – w tym LTE i LTE
Advanced
– oraz kształtowania się cen.

Analizując stan rynku przed planowanym przez Prezesa UKE przetargiem na częstotliwości 1800 MHz wykorzystywane do łączności głosowej oraz mobilnego dostępu do Internetu, warto zauważyć, że choć łączna wartość usług telefonii komórkowej według analiz Audytela w 2011 r. stanowiła ok. 54% wartości całego rynku komunikacji elektronicznej (liczonego łącznie z usługami płatnej TV), to jednak i w tym segmencie obserwujemy tendencje, które muszą uwzględniać w swych zamierzeniach wszyscy aktorzy rynku komunikacji elektronicznej oraz regulator. Stanowiące niemal połowę przychodów operatorów wpływy z połączeń głosowych i abonamentów od 2010 r. spadają mimo wzrostu liczby użytkowników. Utrzyma-nie lub wzrost przychodów operatorzy zawdzięczają przede wszystkim usługom niegłosowym, w tym szybko rosnącym wpływom z szerokopasmowego dostępu do Internetu.

W ciągu najbliższych pięciu lat wartość usług telefonii komórkowej będzie rosnąć, ale już nie tak dynamicznie, jak w latach ubiegłych. Na lata 2012-2017 Audytel prognozuje średniorocz-ny wzrost rzędu 0,7%, a więc znacznie słabszy niż w latach 2003-2011, kiedy to rynek ten rósł co roku po ok. 6,5%.

Ogromną wagę dla rozwoju mobilnego dostępu szerokopasmowego ma dostępność i pojem-ność pasm częstotliwości umożliwiających operatorom świadczenie i rozwój takich usług. Dlatego też niezwykle istotna jest polityka częstotliwościowa regulatora: zasady udostępnia-nia częstotliwości, oceny stanu konkurencyjności i stymulowanie tej konkurencyjności w celu rozwoju rynku.

Bieżące i bliskie działania regulacyjne powinny zmierzać do wyrównywania szans rozwoju wszystkich podmiotów obecnych na rynku telefonii ruchomej – powiedział Grzegorz Berna-tek, Kierownik Działu Analiz w firmie Audytel. – Stwarza to perspektywy do przyspieszenia rozwoju zintegrowanego rynku komunikacji elektronicznej. Jeśli jednak tak się nie stanie, to z naszych obliczeń bilansu dobrobytu społecznego wynika, że w ciągu najbliższych 5 lat konsu-menci mogą stracić nawet ponad 6 mld zł.


Zmiana bilansu dobrobytu społecznego w scenariuszu wzmocnienia oligopolu na rynku telefonii komórkowej [mld zł]

Zdaniem Tomasza Kulisiewicza, analityka wiodącego Audytela, prawdopodobieństwo poja-wienia się w zbliżającym się przetargu na częstotliwości 1800 MHz dużego europejskiego gracza jest niewielkie. Warunki przetargu powinny więc promować rozwój konkurencji po-między istniejącymi podmiotami. Wobec faktu, że częstotliwości 800 MHz zostaną uwolnione dopiero w drugiej połowie 2013 r., przetarg warto przeprowadzić szybko. Korzystne byłoby też jak najszybsze zapoznanie graczy rynkowych z założeniami polityki UKE dotyczącej dystrybucji pozostałych „częstotliwości LTE” w pasmach 800 MHz i 2,6 MHz.

Audytel Raport: Analiza scenariuszowa przetargu na 1800MHz: Tutaj

źródło: Audytel

Kan

Autor |2012-07-06T13:39:26+02:006 lipca 2012 13:39|Kategorie: Finanse, Internet mobilny, Newsy, Prawo, Rynek|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. oleka 6 lipca 2012 w 21:12 - Odpowiedz

    zaskakujące że tak ciekawe dane nie wywołują komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.