Ministerstwo Finansów poinformowało, że można skorzystać z ulgi internetowej także na podstawie ekofaktury.

W poniedziałek, 4 kwietnia 2011 r., administracja podatkowa Ministerstwa Finansów poinformowała, że Urzędy Skarbowe będą honorować ekofaktury (elektroniczny obraz faktury) wysyłane na adres e-mail przy korzystaniu z ulgi internetowej w rozliczeniu PIT za 2010 r.

W sprawie ulgi podatkowej za internet zabrał także głos rzecznik Play Marcin Gruszka: – W naszych materiałach promocyjnych stosujemy często określenie ekoFaktura, co może niektórych z Was wprowadzić w błąd. Elektroniczne faktury wystawiane Abonentom przez Play są e-fakturami, tzn. są cyfrowe podpisane i są zabezpieczone znacznikiem czasu. Co to oznacza?

Oznacza to, że wedle obowiązujących przepisów wszyscy Abonenci, którzy takie faktury mają podstawę do ubiegania się o ulgę internetową.

W przyszłym roku zamieszania już nie będzie. Zgodnie z prawem, które weszło w życie od stycznia 2011 również dokumenty zawierające „dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty” będą uznawane za faktury (w tym również elektroniczne obrazy faktur w formacie PDF). – poinformował na swoim blogu.

Co jest e-fakturą, a co eko-fakturą? – próbował wytłumaczyć na swoim blogu rzecznik Grupy TP Wojciech Jabczyński.


W 2010 r. za fakturę VAT, która wprost uprawnia do odliczenia ulgi, urzędy skarbowe bez problemów uznają: fakturę papierową, fakturę elektroniczną z bezpiecznym podpisem elektronicznym lub przesłaną w formacie EDI. Żaden inny dokument, w tym obraz faktury dostępny na portalu lub przesłany w pliku PDF niezabezpieczonym bezpiecznym podpisem elektronicznym, nie jest e-fakturą w rozumieniu przepisów z 2010 r. i nie uprawnia wprost do odliczenia ulgi na Internet za ten rok. Dysponując jedynie eko-fakturami klient powinien zwrócić się do operatora o wystawienie faktury papierowej, a on ma obowiązek to zrobić. Żeby jednak sprawę nieco skomplikować to w maju 2010 r. NSA wydał wyrok zgodnie, z którym faktura wysyłana w formacie PDF, nawet bez podpisu, ma walor faktury elektronicznej. Powołując się na ten wyrok można twierdzić, że każda faktura, również eko-faktura uprawnia do ulgi, ale takie działanie każdy podatnik może podjąć na swoje ryzyko. Raczej tego nie polecam. W tym roku podatkowym (2011) sprawa nie powinna budzić już żadnych wątpliwości, ponieważ zgodnie ze zmienionymi przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawą do odliczenia ulgi może być każdy dokument potwierdzający poniesienie wydatku, a nie tylko faktura VAT. Jednocześnie przepisy ustawy o VAT dotyczące e-faktur zostały zmienione do tego stopnia, że obecnie praktycznie każdy dokument elektroniczny posiadający odpowiedni zakres danych (numer, nazwa wystawcy i odbiorcy, nazwa towaru lub usługi, itp.) może być uznany za elektroniczną fakturę VAT niezależnie od formatu, w jakim został sporządzony i przesłany. W Grupie TP obecnie z e-faktur korzysta ok. 700 tys. klientów, natomiast z eko-faktury ok. 600 tys.
– napisał Wojciech Jabczyński.

Przypominamy, że w przypadku ulgi internetowej mamy do czynienia z limitem kwotowym w wysokości 760 zł. Pozwala on na odliczenie wydatków niezależnie od tego, czy jest to internet mobilny, czy stacjonarny.

źródło: UKE

Kan