Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Oprogramowanie, Płatności, Rynek, Top7-Fastpass – smartfon zamiast terminala

Fastpass – smartfon zamiast terminala

Smartfony zastępują już karty płatnicze. Nowe rozwiązanie BLIK-a może zrewolucjonizować rynek płatności. Fastpass to terminal w formie aplikacji mobilnej, który umożliwia przyjmowanie płatności bezgotówkowych poprzez smartfony.

Smartfony zastępują już karty płatnicze. Mogą też pełnić rolę wygodnych terminali do przyjmowania płatności. Dotychczas sklepy i usługodawcy musieli się wyposażyć w terminal płatniczy, by przyjmować płatności dokonywane kartą lub smartfonem. Dla tych mniejszych często był to zbyt wysoki koszt. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które mają maksymalnie uprościć płatności, skierowanych właśnie do drobnych przedsiębiorców. Rynek płatności może zrewolucjonizować aplikacja mobilna, która umożliwia przyjmowanie płatności bezgotówkowych poprzez smartfony.

– Fastpass to pierwszy mobilny terminal BLIK. Pozwala w łatwy sposób stworzyć z każdego urządzenia mobilnego terminal do przyjmowania płatności BLIK-iem. Pobieramy, instalujemy, łatwo, szybko, przyjemnie, w bardzo krótkim czasie jest gotów do działania i do pobrania płatności, gdzie tylko jej potrzebujemy – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Jacek Dziura z tpay.com.

Z badania przeprowadzonego przez eService wynika, że płatności bezgotówkowe preferuje 56 proc. konsumentów, głównie ze względu na wygodę i oszczędność czasu. W fizycznych punktach sprzedaży dominuje jednak sprzedaż gotówką, z użyciem kart – 18 proc. transakcji. W dużej mierze odpowiadają za to najmniejsi przedsiębiorcy, dla których posiadanie terminala wiąże się z kosztami, często zbyt wysokimi. Istnieją już jednak aplikacje, które pozwalają w terminal zamienić zwykły smartfon.

Podobne rozwiązanie testował już Mastercard, gdzie telefony mogły przyjmować wszystkie płatności zbliżeniowe – zarówno wykonane za pomocą zwykłej karty, jak i telefonem. Aplikacja Fastpass idzie jeszcze dalej i umożliwia przyjmowanie transakcji BLIKIEM, czyli polskim systemem płatności mobilnych, opierającym się na kodach jednorazowych. Nie potrzeba ani gotówki, ani karty płatniczej, ani terminala. Wystarczą urządzenia mobilne, a płatność jest praktycznie natychmiast księgowana na koncie sprzedawcy.

– Przyjmowanie płatności jest bardzo intuicyjne, wpisujemy kwotę i pobieramy sześciocyfrowy kod BLIK od osoby, która musi zapłacić za produkt, osoba akceptuje tę płatność w ramach swojej aplikacji bankowej. Klient nie musi się realnie logować na stronę banku, dzisiejsze aplikacje prawie wszystkie maja już BLIK-a, to dużo łatwiejsza i szybsza od karty, i dodatkowo bezpieczna forma płatności – przekonuje Jacek Dziura.

Aplikacja jest szansą na rozwój dla małych przedsiębiorców – sprzedawców na targu czy osób trudniących się przewozem osób. Wystarczy smartfon, a klient może zapłacić bez gotówki. Tym samym nie tylko płatność będzie szybsza, lecz także większy będzie zysk dla przedsiębiorcy. Konieczność płatności gotówką często sprawiała, że klient rezygnował z zakupu.

– Fastpass jest na tyle wygodny, że każdy może z niego skorzystać, niezależnie od tego, czy jest to taksówkarz, sprzedawca na małym targu, osoba w kiosku, chociażby kurier, wszystkie miejsca, gdzie potrzebna jest mobilność, ale nie trzeba pełnego terminala, wtedy możemy zainstalować Fastpass i w każdej chwili pobierać płatności – tłumaczy ekspert. – Sama aplikacja jest darmowa, my standardowo jako operator płatności zawsze działamy na małym fee, najczęściej to poniżej 1 proc., ok. 0,7 proc. – dodaje.

BLIK cieszy się coraz większą popularnością. W 2017 roku przeprowadzono nim 33 mln transakcji o łącznej wartości 4,5 mld zł (wzrost o 270 proc. rdr.). Dwukrotnie wzrosła też liczba użytkowników korzystających z tej formy płatności. Dziennie dokonywanych jest średnio 131 tys. transakcji.

źródło: NewseriaAutor |2018-05-31T07:53:56+02:0031 maja 2018 07:53|Kategorie: Aplikacje, Inne, Newsy, Oprogramowanie, Płatności, Rynek, Top7|Tagi: , , , , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. dkjp 31 maja 2018 w 20:40 - Odpowiedz

  Na małym fee? O gosh!

 2. hempe 1 czerwca 2018 w 11:40 - Odpowiedz

  Jak Eservice zrobi to samo badanie za rok, to wyniki będą jeszcze wiele lepsze. Słyszeli pewnie wszyscy o Polsce Bezgotówkowej? Tym programie, gdzie rozdają terminale? Ciekawe do jakiego stopnia gotówka może zniknąć z rynku.

 3. sektus 1 sierpnia 2018 w 11:39 - Odpowiedz

  Też macie wrażenie, że eservice jest już wszędzie?
  Nie sądziłem, że dadzą radę aż tak wypromować terminale.
  W sumie to teraz nawet w małych sklepach widzimy ich logo.
  Ciekawie się porobiło.

 4. mosts 20 grudnia 2018 w 11:42 - Odpowiedz

  Zanim to nadejdzie, minie mnóstwo czasu. Fakt, mamy już moment, że gdzie się nie wejdzie, to widać terminale eservice, ale wcale nie wszystkie firmy już to mają. Na rozpowszechnienie kolejnych technologii przyjdzie jeszcze czas.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.