Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Sprzęt sieciowy-Polskie budynki na potęgę tracą ciepło – jak temu zapobiec? Komentarz eksperta Netatmo

Polskie budynki na potęgę tracą ciepło – jak temu zapobiec? Komentarz eksperta Netatmo

Ceny energii systematycznie rosną, a Polacy szukają sposobów na oszczędności. Jednak wysiłki te może utrudniać nieefektywność energetyczna domów, w tym brak odpowiedniej izolacji. Następstwem jest bezpowrotna utrata energii i zwiększona degradacja środowiska. Jaka jest skala zjawiska?

Raport „Fala renowacji szansą na rozwój Polski po pandemii” przygotowany na potrzeby kampanii społecznej „Szóste Paliwo”, rzuca światło na stan polskiego budownictwa mieszkalnego. Spośród 5 milionów domów jednorodzinnych aż 70% nie spełnia standardów dotyczących efektywności energetycznej. Wśród nich prawie co trzeci budynek nie posiada żadnej izolacji. W efekcie, aby zapewnić odpowiedni komfort cieplny podczas sezonu zimowego należy wygenerować więcej energii, a co za tym idzie – ponieść wyższe opłaty. Według wyliczeń, koszty ocieplenia domu o powierzchni 118 m2, wyposażonego w kocioł węglowy wynoszą średnio 6500 zł rocznie i odpowiadają zużyciu 8,5 tony węgla. Inwestycja w izolację budynku oraz wymianę okien i drzwi pozwala na redukcję tych kosztów nawet o 72%.

Osoby zainteresowane unowocześnieniem swojego domu i wyposażeniem go w rozwiązania smart home również powinny w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednią izolację swojego domu.

 

Nawet najbardziej nowoczesne rozwiązania nie będą mogły być odpowiednio efektywne jeśli budynek będzie tracił ciepło w wyniku kiepskiej izolacji. Inteligentne głowice termostatyczne czy termostaty mogą przyczynić się do obniżenia zużycia energii i zwiększenia komfortu, ale tylko w przypadku szczelnych domów i mieszkań – komentuje Audrey Vaudo, Product Manager w Netatmo.

 

Bardziej efektywna izolacja budynku zapewnia dużo więcej korzyści niż jedynie mniejsze koszty ogrzewania. Szczelny dom jest również bardziej ekologiczny.

 

Zmniejszenie wydatków na energię to tylko jeden z powodów, dla których warto zadbać o lepszą izolację swojego domu. Równie ważnym aspektem jest wpływ na środowisko, zwłaszcza w kontekście unijnych rozporządzeń mających na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Szczególnie szkodliwe są piece na drewno. Badanie przeprowadzone przez SW Research dla Netatmo pokazuje, że aż co czwarty Polak posiada w swoim domu lub mieszkaniu właśnie takie rozwiązanie. Paliwa kopalne także są na cenzurowanym – podsumowuje Vaudo.

Autor |2021-12-17T17:14:50+01:0017 grudnia 2021 17:11|Kategorie: Aplikacje, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Sprzęt sieciowy|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. 57567u56 18 grudnia 2021 w 14:44 - Odpowiedz

    Tak drzewo jest beee no tak samo jak opinia Vaudo czy jak mu tam.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.