Gigaset GS5 – kolejny smartfon “Made in Germany” na każdą okazję. Wyjmowana bateria o pojemności 4500 mAh pozwala długo słuchać muzyki i oglądać filmy oraz zdjęcia zrobione aparatem 48 MP

Gigaset GS5 – kolejny smartfon “Made in Germany”, który trafił na nasz stół redakcyjny. Następca modelu GS4 wykorzystuje mocne strony poprzednika, oferując większą wydajność i nowe możliwości. Dwa razy więcej pamięci wewnętrznej, energooszczędny procesor, pojemny i wymienny akumulator, zgrabny i smukły kształt oraz aparat o wysokiej rozdzielczości – oto testowany smartfon GS5 od Gigaset.

 

IMG20211028125434

 

GS5 – zgodnie z ekologiczną ideą zrównoważonego rozwoju – posiada wymienny akumulator. Warto podkreślić, że niemiecki producent zagwarantował, że smartfon GS5 z fabrycznie zainstalowanym Androidem 11.0 otrzyma – po premierze nowej wersji systemu – aktualizację do wersji 12.0. Oznacza to, że smartfon przez trzy lata będzie miał dostęp do najnowszych aktualizacji i zabezpieczeń.

 

Zapraszam do przeczytania recenzji z użytkowania Gigaset GS5.

 

Cechy:

  • Eleganckie wzornictwo, tylna obudowa z hartowanego szkła z bezramkowymi kamerami
  • Ośmiordzeniowy procesor MTK Helio G85 2.0 GHz Octa-Core o zwiększonej wydajności dzięki technologii MediaTek HyperEngine
  • Szybkie ładowanie i wytrzymały wymienny akumulator 4500 mAh
  • Ładowanie bezprzewodowe mocą do 15W
  • Podwójny system kamer: główna kamera 48 MP + 8 MP kamera szerokokątna i makro
  • Kamera przednia 16 MP do selfie i wideorozmów wysokiej rozdzielczości
  • Duży wyświetlacz 6.3″ Full HD+ V-Notch
  • 4 GB RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej
  • Android™ 11 (z gwarantowanym aktualizacja do Android™ 12) oraz aktualizacje bezpieczeństwa do 3 lat
  • Potrójny slot: Dual-SIM + rozszerzenie pamięci do 512 GB
  • Rozpoznawanie twarzy i wielofunkcyjny czytnik linii papilarnych
  • Bezprzewodowa wymiana danych NFC + Bluetooth 5.0

 

IMG20211028125730

 

Zawartość opakowania:

  • Gigaset GS5
  • USB Type-C cable
  • Quick Start Guide

 

Jak mówi kupieckie przysłowie „dobry projekt to coś więcej niż tylko ładna okładka” – całość prezentuje się onaprawdę bardzo elegancko. Ten smartfon nie tylko przyciąga wzrok, ale jest też przyjemny w dotyku. Wybierać możemy pomiędzy ciemną szarością tytanu (testowany), a jasnym fioletem.

Dzięki obudowie z hartowanego szkła i szlachetnej chromowanej ramie szczególnie dobrze leży w dłoni. A co ważne nie łapie naszych odcisków palców. Zaś dzięki bezramkowym, zintegrowanym kamerom, można go również umieścić w dowolnym miejscu, leży całkowicie płasko na stole.

 

IMG20211028124508

 

Smartfon jest ponad dwukrotnie dłuższy niż szeroki (14,5 x 6,7 cm), z wyraźnym i jasnym ekranem. Smartfon posiada 6,3-calowy wyświetlacz Full HD+ z wycięciem w kształcie litery V, w którym dyskretnie i estetycznie umieszczony jest przedni aparat 16MP. Dzięki przesłonie 2,0 sprawdza się nawet w ciemności. Niezbędne doświetlenie zapewnia biały i maksymalnie jasny ekran włączany na czas wykonywania selfie.

Przednia tafla Gigaset GS5 to szkło 2,5D z ochroną przed zarysowaniem i zabrudzeniami. Na ekranie o rozdzielczości 2340 x 1080 pikseli (stosunek ekranu do obudowy wynosi 82,75%, gęstość pikseli 410 PPI), każda aplikacja prezentuje się dobrze — zarówno podczas oglądania seriali, jak i przeglądania aktualizacji w mediach społecznościowych.

Niestety wysoki współczynnik odbicia światła i jego jasność i kontrast [430 cd/m² (min.) / 450 cd/m² (typ.), 1500:1], oraz lustrzany połysk sprawia, że przy pełnym słońcu użytkownik może napotkać na problemy z jego obsługą.

Telefon otrzymałem zabezpieczony w folii samoprzylepnej do ochrony wyświetlacza, więc nie sprawdzałem jego wytrzymałości na rysowanie. Nad wyświetlaczem umieszczono głośnik do rozmów, czujnik światła oraz prawie niewidoczną diodę powiadomień. Jakość rozmów i czułość anteny mogę określić – bardzo dobra.

Nie znajdziemy tradycyjnych przycisków dotykowych typu powrót i Home. Dostępne są one dopiero po włączeniu urządzenia bezpośrednio na wyświetlaczu.

 

IMG20211028135000

 

Na dolnej krawędzi niemieckiego telefonu projektanci umieścili gniazdo mini-jack 3,5 mm do podłączenia słuchawek, wielozadaniowy port microUSB typu-C  oraz głośnik i mikrofon. OTG (USB on the go) pozwala na podłączanie urządzeń zewnętrznych, takich jak pamięć USB, mysz USB, klawiatura USB itp. oraz używanie smartfonu jako power banku do ładowania urządzeń zewnętrznych. Wbudowany głośnik nie należy raczej do elity i nie spodziewajmy się rewelacji.  Po modyfikacji głosu, możemy uznać wydobywający się dźwięk za zadowalający dla posłuchania muzycznej biblioteki MP3.

 

 

Natomiast z prawej strony znajduje się przycisk włączania/blokady oraz przycisk (z  regulacji poziomu głosu. Mają one odpowiednią odległość, więc i oferują dobry komfort obsługi.

Na pleckach, idealnie w zasięgu palca wskazującego, znajdziemy czytnik linii papilarnych – do jego działania nie mam żadnych uwag. Działa dobrze i wystarczająco szybko. Na plus zaliczam to, że  możemy go wykorzystać do przewijania stron ekranu, odbierania połączeń, otwierania aparatu czy robienia zdjęć. Gigaset GS5  oferuje także technologię rozpoznawania twarzy, ułatwiając odblokowywanie urządzenia i zwiększając bezpieczeństwo dostępu do danych w telefonie.

 

Znak jakości „Made in Germany” na pleckach to jedne z atrybutów Gigaset GS5.

 

Gigaset GS5, podobnie, jak jego poprzednik, powstaje w niemieckim Bocholt w Nadrenii Północnej-Westfalii. Produkcja w Niemczech zapewnia atrakcyjne miejsca pracy i większą niezależność od międzynarodowych łańcuchów dostaw. Umożliwia także zrównoważoną działalność gospodarczą dzięki współpracy z lokalnymi, europejskimi partnerami.

 

Jacek Adamiak reprezentujący w Polsce markę Gigaset powiedział: „GS5 stanowi duży krok naprzód w porównaniu z poprzednim modelem, a Gigaset jest szczególnie dumny z nowego systemu kamer”.

i trudno się z Nim nie zgodzić

Po zdjęciu tylnej klapki, z hartowanego szkła oczom naszym ukazuje się wnętrze urządzenia. Gigaset GS5 – zgodnie z ekologiczną ideą zrównoważonego rozwoju – posiada wymienny akumulator. Dzięki trzem gniazdom, oferuje miejsce na dwie karty nano-SIM oraz rozszerzenie pamięci

Przy okazji tego modelu trzeba zwrócić uwagę na obsługę dwóch kart SIM w trybie dual-standby. To rozwiązanie dla osób chcących pogodzić życie prywatne z zawodowym, jak również narzędzie pomagające zaoszczędzić na kosztach rozmów telefonicznych, rozwiązanie Dual SIM sprawdzi się także w podróżach zagranicznych.

 

W Gigaset GS5 do dyspozycji otrzymujemy procesor Helio G85 firmy MediaTek z osiem rdzeni – cztery mocniejsze ARM Cortex A75 z zegarem 2,0 GHz i cztery energooszczędne ARM Cortex A55 z zegarem 1,8 GHz:

  • Typ procesora CPU: MediaTek Helio G85 A75 do 2,0 GHz, Octa-Core GPU Mali-G52 do 1 GHz
  • Częstotliwość taktowania: Do 2.0 GHz, 4G LTE
  • Pamięć:
    • eMMC: 128 GB
    • LPDDR3: 4 GB
    • Memory expansion: ≤ 512 GB
  • System operacyjny: Android 11

 

Smartfon wyposażono dodatkowo w 4 GB pamięci operacyjnej, zaś na dane dostępne jest 128 GB pamięci wewnętrznej (,z czego dostępnych mamy ok. 104 GB), którą można rozszerzyć za pomocą karty microSD do 512 GB. Taka konfiguracja sprawia, że urządzenie zadowoli przeciętnego użytkownika urządzeń mobilnych.

Aplikacje są uruchamiane bez opóźnień i działają płynnie – niezależnie od tego, czy jest to Instagram, Snapchat i TikTok, Teams, Outlook i Workplace czy też Netflix, Amazon Prime i YouTube. Benchmark AnTuTu, którego używam do testów wyświetlił ponad 215700 punktów.

Miłośnicy smartfonów Gigaset znajdą także czyste oprogramowanie Google bez zbędnych aplikacji dodatkowych. Gigaset zagwarantował, że smartfon GS5 z fabrycznie zainstalowanym Androidem 11.0 otrzyma – po premierze nowej wersji systemu – aktualizację do wersji 12.0. Oznacza to, że smartfon przez trzy lata będzie miał dostęp do najnowszych aktualizacji i zabezpieczeń.

 

 

Priorytetowe rozmowy są wyświetlane na ekranie blokady, a poręczne dymki czatu pojawiają się w zdefiniowanym przez nas obszarze ekranu. Dzięki temu mamy wszystko w zasięgu wzroku – nawet gdy korzystamy z innych aplikacji. Podczas nagrywania wideo możemy wyciszyć rozmowy: w ten sposób unikniemy irytujących tonów sygnału lub drżenia obrazu spowodowanego wibracjami. Optymalizacja systemu jest poprawna, dzięki czemu telefon działa płynnie i stabilnie.

 

Gigaset GS5  użytkownikom mobilnego Internetu oferuje:

  • Wspierane sieci4G/LTE:
    • GSM / 2G: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz,
    • UMTS / 3G: 900 / 2100 MHz,
    • FDD / LTE / 4G: 700 / 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 ,
    • TDD / LTE / 4G: 2300 / 2600
  • Voice over LTE (VoLTE), Voice over WiFi (VoWiFi)
  • WLAN: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac(2.4 & 5GHz)
  • Bluetooth0, NFC
  • Funkcje nawigacji: A-GPS, Galileo, GPS, Glonass, Beidou

 

Moduł sieci bezprzewodowej Wi-Fi zaimplementowany w telefonie ma standardowy dla tego typu urządzeń zasięg. Aby zapewnić większą dokładność usług opartych na lokalizacji, takich jak Mapy Google, Gigaset dodał w GS5 obsługę systemu nawigacji satelitarnej BeiDou. W połączeniu z A-GPS i GLONASS oraz unijnym systemem Galileo, GS5 szybko i precyzyjnie określa własną lokalizację i prowadzi nas z punktu A do punktu B nie zrywając połączenia.

Czym cechuje się dobry smartfon? Upodobania użytkowników są z pewnością bardzo różne, jednak bateria odgrywa zazwyczaj ważną rolę. W niedawno przeprowadzonym badaniu 82% respondentów stwierdziło, że długi czas pracy baterii jest jednym z najważniejszych kryteriów zakupu.

Dzięki inicjatywie „Gigaset Battery Save Initiative”, możemy nawet wielokrotnie wydłużyć żywotność swojej baterii. Dlatego też najnowsze smartfony Gigaset są teraz wyposażone w funkcję limitu ładowania do 90% baterii.

Wydajna bateria decyduje o długiej żywotności smartfona. Optymalny stan baterii to pomiędzy 30% a 70% naładowania. W pełni naładowane baterie starzeją się przedwcześnie. Testy wykazały, że jeśli bateria smartfona nie jest ładowana do 100%, lecz tylko do 90%, żywotność baterii może wydłużyć się nawet o 50%.

 

IMG20211028125825

 

Jak informuje producent, wyjmowana bateria o pojemności 4500 mAh wystarcza na 30 godzin rozmów w sieci 3G i 250 godzin w trybie czuwania z kartą SIM. Co więcej, wymiana jest na tyle łatwa, że rozładowany w plenerze akumulator można po prostu wyjąć i włożyć w pełni naładowany akumulator zastępczy.

 

IMG20211028125918

 

Przy dobrej optymalizacji systemu może oferować nam rzeczywiście 2-3 dni spokojnej pracy (trochę mediów społecznościowych, odpowiedź na parę SMS-ów czy maili, wykonanych kilkanaście zdjęć oraz przeprowadzonych kilka niedługich rozmów). Przy bardziej hardkorowym użytkowniku telefon bez problemu starczy nam na cały dzień. Przeprowadzony test realnej pracy, przeprowadzony programem PC Mark pokazał 9 godzin i 56 minut.

Gigaset GS5  obsługuje także ładowanie bezprzewodowe do 15 watów zgodnie ze standardem Qi, poprzez indukcyjną stację ładującą. Pełne naładowanie akumulatora przez port USB-C z mocą do 18 watów (PE+) trwa około 2 godzin.

I na koniec standardowo kamera i aparat – to jak najbardziej pozytywne, w tej grupie cenowej. 48 megapikseli dla głównego aparatu i 8 megapikseli dla ultraszerokokątnego i makrofotografii – aparaty GS5 są bezramkowe.

Główny aparat w GS5 oferuje rozdzielczość 48 megapikseli. O jakości zdjęć – jak wiadomo – nie decyduje tylko liczba pikseli, ważna jest też przysłona. Te w testowanym telefonie dostosowują się do warunków oświetleniowych.

Szeroka przysłona F1,8 zapewnia wystarczającą ilość światła docierającego do czujnika aparatu, aby zapewnić dobre zdjęcia o zmierzchu lub w ciemności – do dyspozycji jest także doświetlenie lampą błyskową LED. Rozmiar przysłony zmniejsza się do F2.2 w lepszych warunkach oświetleniowych, co umożliwia wykonywanie fotografii z większą głębią ostrości.

Aparat główny z autofokusem uzupełnia drugi obiektyw do zdjęć ultraszerokokątnych, lub makro o rozdzielczości 8 megapikseli.

 

20211031 143233

 

Inteligentne oprogramowanie aparatu pozwala fotografowi wybrać, czy wszystkie niezbędne ustawienia i funkcje optymalizacji obrazu będą stosowane automatycznie, czy też wprowadzone przez użytkownika ręcznie. Kreatywnością można popisać się również za pomocą opcji edycji w aparacie.

Jeśli chodzi o zdjęcia, to oczywiście z głównego aparatu wychodzą jak najbardziej poprawnie. Przy ładnej pogodzie fotki są bardzo wyraźne i szczegółowe z jak najbardziej naturalnymi kolorami. Jakość nieco spada już przy bardziej pochmurnej pogodzie. Na pochwałę zasługują również zdjęcia portretowe czy selfie. Krótko mówiąc przyzwoity aparat w tej klasie cenowej.

Jeśli chodzi o filmy, to tutaj również jakość nie odbiega znacząco od tej klasy cenowej. Otrzymamy całkiem przyzwoite filmy w wysokiej rozdzielczości QHD 1440p z 2560 x 1440 pikseli.  Kamerka, na pewno wystarczy nam do pamiątkowych filmików z wakacji czy codziennego użytku

 

Podsumowanie

Gigaset GS5 to smartfon, który doceni każdy, kto szuka dobrego telefonu w średniej półce cenowej. Smartfon pozwoli nam łatwą wymianę akumulatora – rozładowany w plenerze można po prostu wyjąć i włożyć w pełni naładowany zastępczy, a to oznacza, że nie zawiedzie podczas codziennego użytkowania, czy wakacyjnych wojaży. Na pewno możemy przywieź z nich bardzo przyzwoite fotki, którymi będziemy mogli pochwalić się znajomym.

I co najważniejsze, otrzymujemy niemal czystego Androida, który cechuje się szybkością działania oraz 3-letnią aktualizacją.

Wprowadzenie GS5 na polski rynek planowane jest także na listopad br. w orientacyjnej cenie 1300 złotych.