Jesteś tutaj:-, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek-Wyzwania MŚP w zarządzaniu cashflow

Wyzwania MŚP w zarządzaniu cashflow

MŚP borykają się z różnymi problemami, jednak przede wszystkim największe trudności stanowią finanse. Dzieje się tak z powodu błędów w prawidłowym zarządzaniu gotówką i spływem należności, braku należytej kontroli nad kosztami lub koncentrowaniu zbyt dużej uwagi na tzw. „papierologię”.

Ze względu na mniejszą skalę działania i konieczność redukcji kosztów firmy zatrudniające od  3 do 50 pracowników nie posiadają wewnętrznych struktur do zarządzania finansami i kontroli wewnętrznej. Często księgowość realizowana jest na przykład przez zewnętrzne biuro rachunkowe. Sprawami finansowymi i kontrolą zajmują się zaś właściciele firmy.

Przedsiębiorstwa te nie posiadają również wolnych środków finansowych na wdrażanie bardziej zaawansowanych systemów ERP. W swoich systemach wykorzystują podstawowe moduły typu księgowość, handel czy kadry-płace. Dodatkowo, większość z popularnych dzisiaj małych systemów ERP to rozwiązania typu desktop. Niestety wymagają one backupów i zabezpieczeń.

Małych firm często nie stać na zatrudnienie dyrektora finansowego, a czasem nawet jakiegokolwiek pracownika pilnującego spraw finansowych. Leży to na barkach właściciela firmy, który musi dbać o to, aby wszystkie faktury były wystawione, zaś koszty opłacone. Gdy spływ należności się opóźnia, przedsiębiorca poszukuje finansowania bieżącej działalności. Korzysta on wówczas z ofert zarówno produktów kredytowych, jak i finansowania faktur sprzedażowych w ramach faktoringu.

W dobie cyfryzacji wsparciem dla przedsiębiorcy są natomiast systemy lub platformy online do zarządzania finansami i sprawami księgowymi. Na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego przez CashDirector S.A. na grupie ponad 100 respondentów zidentyfikowano następujące problemy właścicieli małych firm:

Снимок экрана 2021 08 24 в 11.42.47

 

Zdecydowana większość przedsiębiorców zna swój wynik finansowy dopiero wtedy, gdy księgowa zaksięguje dokumenty. Cześć z nich prowadzi również własne zestawienie kosztów.

 

Снимок экрана 2021 08 24 в 11.42.52

 

Z powodu braku gotówki ponad połowa przedsiębiorców nie płaci swoich zobowiązań na czas.

 

Снимок экрана 2021 08 24 в 11.42.56

 

Podsumowując, SME muszą dostać proste i praktyczne rozwiązania – łatwe w uruchomieniu i utrzymaniu bez informatyków i proste do zrozumienia przez właścicieli firmy czy wyznaczonych pracowników.

 

Autorem komentarza jest Patrycja Strzelecka, CCO i współzałożycielka CashDirector S.A.Autor |2021-08-24T11:46:48+02:0024 sierpnia 2021 11:46|Kategorie: Newsy, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.