Jesteś tutaj:-, Opinie ekspertów, Rynek-Technologie bezserwerowe kolejnym etapem w tworzeniu natywnych aplikacji chmurowych?

Technologie bezserwerowe kolejnym etapem w tworzeniu natywnych aplikacji chmurowych?

Czy technologie bezserwerowe będą kolejnym etapem w tworzeniu natywnych aplikacji chmurowych?

Bezserwerowe przetwarzanie danych to nowy koncept, który stanowi zmianę sposobu, w jaki deweloperzy budują i dostarczają systemy oprogramowania. Oddzielenie infrastruktury aplikacyjnej od kodu pozwala znacząco uprościć proces tworzenia oprogramowania, jednocześnie obniżając koszty i zwiększając wydajność. Bezserwerowe przetwarzanie danych oraz „funkcje jako usługi” (Function-as-a-Service) odegrają ważną rolę w definiowaniu kolejnej ery korporacyjnego IT, obok natywnych usług chmurowych i chmury hybrydowej.

Od niemal dwóch lat Red Hat pracuje nad wielorakimi aspektami technologii bezserwerowych, wypróbowując różne podejścia oraz wspierając tworzące się wokół nich społeczności. W związku z zainteresowaniem, jakim cieszą się te projekty, po zbadaniu ich mocnych stron, strategii oraz wizji przyszłości, w zeszłym roku firma poinformowała rozwoju projektu Apache OpenWhisk. Projekt ten pierwotnie stworzony przez IBM, a obecnie rozwijany przez Apache Software Foundation ze wparciem innych organizacji, to zaawansowana technologia z dynamicznym i rosnącym ekosystemem.

Choć rozwiązania bezserwerowe to względnie młoda technologia, organizacje już z niej korzystają. W niedawno przeprowadzonym sondażu[1] Red Hat zapytał klientów, czy ich organizacje obecnie używają technologii serverless. 36 proc. respondentów odpowiedziało, że używają już aplikacji bezserwerowych w systemach produkcyjnych albo w wewnętrznych eksperymentach, a kolejne 28 proc. obecnie planuje wdrożenia serverless. W sondażu zapytano o przewidywane lub doświadczane problemy związane z bezpieczeństwem – 51 proc. respondentów, którzy odpowiedzieli na to pytanie, wskazało, że bezpieczeństwo jest jedną z ich głównych obaw.

Warto przy tej okazji wyjaśnić, czym są technologie bezserwerowe dla firmy Red Hat. Uważamy, że rozwiązania serverless computing są konieczne wówczas, kiedy zapewnia się deweloperom nowoczesny, w pełni funkcjonalny stos technologii do tworzenia aplikacji dla chmury hybrydowej. Ważny jest też aspekt pozostania wiernym filozofii wolności. Jednak jednym z największych zagrożeń w tradycyjnym modelu bezserwerowym jest to, że aplikacje i dane mogą stać się zakładnikiem jednego dostawcy infrastruktury chmurowej, pozostawiając firmę na łasce dostawcy, którego pierwotnie wybrała.

Wierzymy, że istnieje lepsze wyjście. Dzięki Red Hat OpenShift Container Platform firma wykorzystuje swoją pozycję, aby wprowadzić OpenShift Cloud Functions – otwarte, efektywne, bezserwerowe narzędzie klasy korporacyjnej oparte na Apache OpenWhisk, które pozwoli klientom skupić się na dostarczaniu korzyści biznesowych bez rezygnowania z wolności. OpenShift Cloud Functions może stać się pierwszym w branży hybrydowym rozwiązaniem bezserwerowym klasy korporacyjnej.

Zaczynając od OpenShift jako fundamentu dla technologii bezserwerowych, Red Hat stara się zapewnić przenośność i spójność między środowiskami hybrydowymi i wielochmurowymi, a także dostarczyć dodatkowe komponenty architektoniczne, które są potrzebne do zewnętrznego zachowywania informacji o stanie między kolejnymi wywołaniami funkcji. Komponenty te to m.in. integracja z bramą API w celu eksponowania funkcji jako API albo wywoływania zewnętrznych usług, magazyn danych przechowywany w pamięci w celu przyspieszenia dostępu, systemy pamięciowe i plikowe, uwierzytelnianie użytkowników itd. Usługi te są dostępne zarówno natywnie w produktach Red Hat Middleware na platformie OpenShift albo u dostawcy usług chmurowych. Klienci mogą na przykład używać usług AWS w połączeniu z mechanizmem wywoływania funkcji za pośrednictwem brokera usług OpenShift.

Wczesna wersja demonstracyjna OpenShift Cloud Functions jest już dostępna dla uczestników programu Red Hat Developer, a w nadchodzących miesiącach z pewnością będziemy pisać więcej na ten temat. Dodatkowe informacje można znaleźć pod adresem http://developers.redhat.com/products/cloudfunctions/overview.

Autor: Rich Sharples, starszy dyrektor, Product Management, Red Hat

[1] Źródło: Sondaż Red Hat z 2018 r. poświęcony technologiom bezserwerowym, w którym wzięły udział 182 osoby z organizacji, które są klientami firmy Red Hat. Sondaż został przeprowadzony przez TechValidate w lutym i marcu 2018 r. Nie każdy respondent odpowiedział na każde pytanie.

Autor |2018-05-17T11:37:37+02:0017 maja 2018 11:37|Kategorie: Newsy, Opinie ekspertów, Rynek|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.