Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Opinie ekspertów, Rynek-6 korzyści chmury dla przedsiębiorcy. System ERP w chmurze

6 korzyści chmury dla przedsiębiorcy. System ERP w chmurze

Coraz więcej organizacji decyduje się na przejście do chmury. Trend ten widoczny jest na całym świecie. Firmy coraz chętniej przenoszą swoją infrastrukturę, rezygnując z lokalnych serwerów. Czy faktycznie chmura obliczeniowa przynosi tyle korzyści? Warto poznać nowe technologie.

Chmura obliczeniowa

Chmura obliczeniowa to udostępnienie różnego typu usług obliczeniowych jak serwery, magazyny, sieci, oprogramowanie, bazy danych za pośrednictwem sieci internetowej.

Pierwsze chmury powstały 10 lat temu. Ich rozwój spowodował, że obecnie korzystają z nich różnego typu organizacje. Począwszy od niewielkich firm rodzinnych, aż po międzynarodowe korporacje. Można znaleźć wiele powodów dla których chmura jest coraz popularniejsza.

Możliwości chmury

Chmura obliczeniowa jest wszechobecna. Wykorzystywana zarówno w życiu codziennym, jak i w pracy. Często usługi online, które pozwalają na wysyłanie wiadomości e-mail, edycję dokumentów, słuchanie muzyki czy oglądanie telewizji, opierają się na chmurze. Pozwala ona tworzyć aplikacje oraz usługi, przechowywać dane, wykonywać oraz odzyskiwać kopie zapasowe, hostować witryny WWW, przesyłać strumieniowo pliki audio i wideo, dostarczać oprogramowanie „na żądanie” oraz analizować dane pod względem prognozowania oraz znajdowania wzorców.

6 kluczowych korzyści

Chmura wymaga od przedsiębiorców zmiany sposobu myślenia o zarządzaniu oraz zasobach IT. Poznając bliżej chmurę można łatwo zrozumieć skąd wziął się wzrost jej popularności.

Niższe koszty dla firmy

Korzystając z chmury, przedsiębiorca może wyeliminować koszty związane z zakupem oraz utrzymaniem sprzętu i oprogramowania. Organizacja nie musi inwestować we własne serwery. Dodatkowo ma możliwość obniżyć wydatki poniesione na prąd. Zasoby ulokowane w chmurze obliczeniowej to także niższe koszty związane z utrzymaniem działu IT.

Nieporównywalna większa szybkość działania

Większość usług oferowanych w zakresie chmury jest obsługiwana samodzielnie. Są one udostępniane na żądanie, dzięki czemu nawet duże ilości zasobów można zapewnić w kilka minut. Firmy mogą działać elastycznie, nie planując zapotrzebowania na zapas.

Chmura działa globalnie

Chmura obliczeniowa działa w dowolnej lokalizacji. W każdej tak samo wydajnie. Przedsiębiorstwa mogą swobodnie korzystać z większej bądź mniejszej mocy obliczeniowej, przepustowości oraz magazynu. Usługi w chmurze obliczeniowej są skalowalne.

Wyższa produktywność

Posiadanie własnych serwerów, konfigurowanie sprzętu, instalowanie poprawek oprogramowania wiążą się z niezwykle pracochłonnymi działaniami. Wybierając chmurę obliczeniową można przekazać zarządzanie infrastrukturą IT dostawcy usługi. Firma zyskuje wyższą produktywność oraz lepsze wykorzystanie zasobów. Pracownicy mogą skupić się na celach biznesowych, zamiast na utrzymaniu lokalnych serwerów.

Wyższa wydajność serwerów

Usługi chmurowe działają w globalnej sieci bezpiecznych centrów danych, bogatych w wydajny sprzęt najnowszej generacji. Korzystając z usług chmurowych od zaufanego dostawcy, firma ma możliwość pracy na najlepszym sprzęcie, na który sama nie mogłaby sobie pozwolić.

Niezawodne rozwiązanie

Z chmurą obliczeniową odzyskiwanie danych po awarii czy tworzenie kopii zapasowych jest znacznie prostsze. Zapewnienie ciągłości działania, a co jest z tym związane, obniżenie kosztów jest możliwe dzięki dublowaniu danych w licznych nadmiarowych lokacjach w sieci dostawcy chmury.

System ERP w chmurze

Współcześni przedsiębiorcy, wybierając system ERP, posiadają szeroką gamą możliwości. Mogą zdecydować się na instalację lokalnych serwerach lub na serwerach dzierżawionych w chmurze. Wybór zależny jest od specyfiki organizacji. Ich charakteru, realizowanych procesów, wielkości oraz skali działań.

Uruchamianie systemów ERP w chmurze to naturalny trend, który z roku na rok rośnie. Jest wykorzystywany przez firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dla których model chmurowy przynosi liczne korzyści. Usuwa barierę wejścia. Koszt wdrożenia systemu nie jest już tak wysoki, a także nie wymaga dodatkowych inwestycji w infrastrukturę. Duże firmy coraz chętniej przechodzą na system ERP w chmurze, ale w bezpiecznym, hybrydowym modelu.

Microsoft Azure

Platforma chmurowa Microsoft Azure to na bieżąco rozwijany zbiór zintegrowanych usług, które ulokowane są w chmurze. Deweloperzy i eksperci IT mogą swobodnie kompilować i wdrażać aplikacje oraz zarządzać nimi w globalnej sieci centrów danych. Wraz z Microsoft Azure, organizacje zyskują możliwość kompilowania i wdrażania z dowolnego miejsca przy użyciu wybranych narzędzi, aplikacji oraz platform.

Microsoft Dynamics NAV zintegrowany z Azure

Jednym z systemów ERP, dedykowanych firmom z sektora MŚP, który zyskuje wiele możliwości dzięki integracji z chmurą Microsoft Azure jest Microsoft Dynamics NAV. System ERP jest kompletnym wsparciem dla biznesu. Dzięki integracji z Office 365, Microsoft Azure oraz Microsoft Dynamics CRM, przedsiębiorcy zyskali potężne narzędzie do zarządzania, analityki i organizacji pracy. Integracja pozwoliła na powiązanie wielu funkcjonalności jak wiadomości, kalendarzy, plików z danymi, raportami i procesami biznesowym. To znacznie więcej niż daje zwykłe oprogramowanie ERP.

Jedną z firm, które zdecydowała się wdrożyć system Microsoft Dynamics NAV w chmurze była spółka FBSerwis. Wdrożenie przeprowadziła firma IT.integro.

FBSerwis była jedną z pierwszych polskich firm, która zdecydowała się na wdrożenie systemu Microsoft Dynamics NAV na infrastrukturze Azure. Rozwiązanie idealnie pasowało do charakterystyki i modelu biznesowego organizacji. Platforma obliczeniowa zapewnia kompleksowe wsparcie firmie, nie ograniczając jej rozwoju. Dodatkowo umożliwia szybką rozbudowę systemu oraz jego możliwości. Decyzja o wyborze platformy chmurowej związana była głównie z jej elastycznością oraz relatywnie niższymi kosztami utrzymania, w porównaniu z zakupem serwerów.


Platforma Microsoft Azure idealnie wpasowała się w potrzeby firmy FBSerwis związane z infrastrukturą niezbędną do uruchomienia systemu MS Dynamics NAV. Z jednej strony pozwoliła na ograniczenie kosztów związanych z zakupem oraz utrzymaniem własnych serwerów, a z drugiej zapewniła praktycznie nieograniczoną skalowalność, pozwalającą na zmianę parametrów wydajnościowych w niemal dowolnym momencie. Biorąc pod uwagę planowany intensywny rozwój firmy, ta cecha Microsoft Azure okazała się kluczowa przy podjęciu decyzji o wyborze środowiska
– mówi Przemysła Kniat, Kierownik Sprzedaży, IT.integro

Autor: IT.integro

Autor |2017-03-25T07:58:37+01:0025 marca 2017 07:58|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Opinie ekspertów, Rynek|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Anka 18 kwietnia 2017 w 08:03 - Odpowiedz

    Prowadzę firmę produkcyjną, z pomocą firmy Graphcom wdrożyliśmy Comarch ERP XL, korzystam z chmury i jestem bardzo zadowolona. Wszystko świetnie działa, a jeśli jest jakiś problem to bardzo szybko otrzymuję pomoc od Graphcom, także polecam.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.