Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Opinie ekspertów, Rynek-Media lokalne vs wielkie tytuły – jak Dawid z Goliatem?

Media lokalne vs wielkie tytuły – jak Dawid z Goliatem?

Komunikat zamieszczony przez chwilę na stronie głównej wielkiego medium, czy ta sama informacja widniejąca przez cały dzień w wielu lokalnych? Pierwsze opcja będzie wyglądać znacznie atrakcyjniej w oczach przełożonego czy Klienta, ale może większe przełożenie na biznes będzie mieć dziś to drugie.

Dawid znów wygra z Goliatem?

Często zdajemy się przeceniać znaczenie dużych mediów. Wydaje się, że przyszłość tkwi w mediach lokalnych i specjalistycznych. Wyobraźmy sobie sytuację, że informacja pojawia się na stronie głównej wielkiego portalu – to robi wrażenie, ale trwa ono bardzo krótko, bowiem chwilę potem komunikat znika w archiwum a na wierzchu ląduje coś nowego.

Tu siłę pokaże właśnie medium lokalne lub wąskotematyczne, które nie tylko jest bliżej potencjalnego klienta ale też idzie na jakość, nie na ilość. Nikt tu jednak nie chce dyskredytować tych wielkich – ich siła i zasięgi zawsze będą robiły wrażenie, ale sami nie zapewnią pożądanego efektu.

Jak wygląda sytuacja gdy spojrzymy na twarde dane?

Skoncetrujmy się na danych. Jak wynika z badania Megapanel PBI/Gemius z grudnia 2015 roku, co prawda Onet zajmuje pierwsze miejsce w 7 województwach, a w pozostałych pozostaje na podium, to jednak lokalne portale Polska Press królują w 6 województwach, a wśród TOP3 wszystkich województw pojawiają się aż 25 razy.

Może nie zawsze media lokalne zajmują najwyższe lokaty w rankingach biorących pod uwagę zasięg czy liczbę unikalnych użytkowników, ale na pewno bardziej angażują swoich odbiorców. Użytkownicy lokalnych portali Polska Press spędzają na stronie średnio o 50% więcej czasu niż odwiedzający w/w Onet.

Swoistym fenomenem i doskonałym przykładem jest tutaj portal trojmiasto.pl. W swoim województwie posiada on zasięg 34,76 % (najlepszy wynik ze wszystkich), 487 445 unikalnych użytkowników, a jego czytelnik spędza średnio aż 47,5 minuty na stronie. Co więcej – trojmiasto.pl znajduje się w pierwszej dziesiątce lokalnych mediów w aż 10 województwach!

Z raportu wynika ponadto, że niektóre województwa posiadają swoich lokalnych hegemonów – najlepszym przykładem województwo warmińsko-mazurskie. Grupa wm.pl cieszy się tam największym zasięgiem wśród internautów (26,56%) i średnim czasem (19,5 minuty) użytkownika spędzonym na stronie. Podobni liderzy istnieją czasami przy podziale na tematykę czy branżowość mediów. Jeśli zależy nam na odbiorcach zainteresowanych np. budownictwiem – znacznie lepszym pomysłem będzie zaangażowanie w to mediów należących do Allegro czy ZPR Media – które zajmują czołowe miejsca w rankingu – niż dużych mediów ogólnotematycznych.

W czasach rosnącego znaczenia wskaźników zaangażowania i coraz mniej istotnych zasięgów, warto zauważyć jeszcze jedną rzecz. Nawet, jeśli największe zasięgi wciąż są w domeną dużych wydawców – to nierzadko zdarza się, że ci wyspecjalizowani w określonej branży generują więcej odsłon, dłuższy czas spędzany na stronie itp.

A gdyby Dawid i Goliat się dogadali?

Duże media dobrze wyglądają w monitoringu, ale to specjalistyczne i lokalne dają wiarygodność oraz realne przełożenie na biznes. Wielcy trafiają do zabieganych mas, szukających naświeższych informacji (często czytając jedynie tytuły i leady). Mali i regionalni bardziej zainteresują pasjonatów danego tematu i społeczność lokalną.

Podobnie jak w przypadku glokalizacji, tak i tutaj nie warto wybierać tylko jednej strony medalu. Z każdym dniem, miesiącem i rokiem, szala powinna przechylać się się jednak coraz bardziej w stronę mediów lokalnych, bo to do nich należy przyszłość.

źródło: netPR.pl

Kan

Autor |2016-08-08T11:39:18+02:008 sierpnia 2016 11:39|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Opinie ekspertów, Rynek|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile