Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Opinie ekspertów-Radio, które nie szumi! Czas radia cyfrowego i internetowego

Radio, które nie szumi! Czas radia cyfrowego i internetowego

Odbiorniki radiowe wciąż trzymają się dzielnie i nie odejdą szybko do lamusa. Co więcej, innowacyjna technologia DAB+ otwiera przed nimi nowe możliwości.

Radio cyfrowe DAB+ DIR 3110
Radio cyfrowe DAB+ DIR 3110

Słuchalność stacji radiowych wciąż rośnie. Coraz więcej czasu spędzamy w samochodach, dojeżdżając do pracy lub do domu. Dodatkowo na wzrost słuchalności stacji radiowych wpływa dobra pogoda, dzięki czemu więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. W tym wypadku, podczas różnych aktywności poza domem towarzyszy nam radioodbiornik. Jednoznacznie można więc stwierdzić, że odbiorniki radiowe wciąż trzymają się dzielnie i nie odejdą szybko do lamusa. Co więcej, innowacyjna technologia DAB+, która właśnie wkracza do naszych domów, otwiera przed nimi nowe możliwości.

Radio internetowe IR 320
Radio internetowe IR 320

Jeszcze do niedawna w mediach głośno było o cyfryzacji telewizji. Ten proces mamy już za sobą, nadszedł czas na cyfryzację radiofonii. DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus) wróży w miarę spokojną przyszłość temu wiekowemu medium.
Nowy standard w przesyle i odbiorze sygnałów radiowych odpowiada na oczekiwania współczesnych radiosłuchaczy. Wprowadzenie zmian wiąże się z poprawą jakości dźwięku, a także dodatkowymi funkcjami dla radiosłuchaczy w postaci: przesyłania opisów, obrazów oraz informacji o ruchu drogowym dla systemów nawigacji.

Radio cyfrowe DIR 3000
Radio cyfrowe DIR 3000

Niemniej, aby korzystać z nowego standardu należy posiadać specjalny odbiornik wspierający technologię DAB +.
Co zadecydowało o wprowadzaniu nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+? Najważniejsze powody to przepełnienie częstotliwości tradycyjnego radia analogowego, a także rosnące wymagania słuchaczy względem przekazu, szczególnie w zakresie jakości sygnału. Poza usługami dodatkowymi, radio cyfrowe udostępnia słuchaczom także ofertę nowych programów, w tym szeroką gamę kanałów tematycznych. Niebagatelną rolę odgrywa przede wszystkim łatwość odnajdywania stacji radiowych oraz fakt, że radio „nie szumi”, podczas ich wyszukiwania. Dawne, czasy gdy siedziało się przy odbiorniku radiowym kręcąc potencjometrem, penetrując skalę w poszukiwaniu zanikającego często sygnału, wydają się odejść już na dobre do historii. Kolejną wartą podkreślenia zaletą jest możliwość zaplanowania odsłuchu i nagrywania audycji, które to rozwiązanie znamy z telewizyjnych platform cyfrowych.

Radio cyfrowe DR 1100
Radio cyfrowe DR 1100

Na chwilę obecną należy podkreślić, że nie wszyscy mieszkańcy Polski mogą korzystać z dobrodziejstw cyfrowego radia. Obecnie dociera ono do 54 procent ludności naszego kraju, dostępne jest w największych miastach. Natomiast do 2020 swoim zasięgiem obejmie całą Polskę.

Odbiór DAB+ wymaga zakupu nowego odbiornika. Wraz z popularyzacją tej technologii na półkach sklepowych pojawia się coraz więcej urządzeń. Przed zakupem należy bardzo dobrze się wczytać w opisy produktów, aby zakupić właściwy radioodbiornik. Klienci mają do wyboru radia cyfrowe DAB+ z możliwością odbierania fal FM, ponad to niektóre z nich posiadają tuner internetowy, inne oferują stacje dokujące dla urządzeń mobilnych. Są też hybrydy umożliwiające odbiór zarówno cyfrowego, analogowego oraz sygnału FM. Dostępne są też radia internetowe umożliwiające odbiór programów jedynie po podłączeniu do sieci Internetowej.

Radio internetowe IR 10
Radio internetowe IR 10

Hama posiada w swojej ofercie całą paletę rozwiązań, w zależności od wymagań klientów. Proponujemy więc radia DAB+/FM (np. produkt nr. 54811), radia DAB+/radio internetowe/FM (np. produkty: 54812, 54813, 54819, 54820, 54821) oraz radia internetowe (np. produkt: 54815/16/17 oraz 54823)

Produktem na który warto zwrócić uwagę jest: DAB+/FM „DR1100” to kompaktowe radio, wykonane z wysokiej jakości drewna, wyróżniające się elegancją. Urządzenie posiada głośniki stereo 2 x 2 W RMS, wyświetlacz LCD z pomarańczowym podświetleniem, gniazdo słuchawkowe. Odbiornik, wyposażony w antenę teleskopową, można używać w domu i podróży. Kompatybilność z technologią DAB + pozwala uwolnić się od szumów, charakterystycznych dla analogowego medium. Użytkownik ma do dyspozycji wiele ciekawych funkcji: zapamiętywanie 20 ulubionych stacji, dwa alarmy z niezależnymi trybami, funkcja drzemki, wyłącznik czasowy. Radio może być zasilane z sieci lub czterech baterii AA.

Kolejnym przedstawicielem odbiorników hybrydowych jest Digital Radio DIR3110. To prawdziwa gratka dla użytkowników poszukujących wyjątkowych doznań. Urządzenie posiada wymienną antenę (istnieje też możliwość podłączenia anteny zewnętrznej), kolorowy wyświetlacz 2.8”, głośniki stereo 2 x 5 W. Radio naszpikowano licznymi nowinkami technicznymi. Funkcja strumieniowania przez WiFi pozwala na przesyłanie danych muzycznych ze smartfona, tabletu lub komputera PC do radia. Standard WPS obsługuje automatyczną konfigurację szyfrowanych połączeń. Odbiornik może być sterowany za pomocą smartfona lub tabletu i jest kompatybilny z Spotify Connect. Użytkownik tego modelu ma dostęp do 20.000 stacji radiowych oraz 10.000 podcastów – bez konieczności uruchamia komputera PC. Radio posiada łącze USB służące do zasilania oraz wtyk RJ45.

Z kolei Model „DR 1600″ – BT/DAB+/FM posiada dwa głośniki stereo 2 x 5 W, wyświetlacz LCD z podświetleniem, gniazdo słuchawkowe, liniowe wejście i wyjście. Jego obudowa wykonana jest z drewna oraz materiałów syntetycznych. Wbudowane łącze Bluetooth pozwala na bezprzewodowe przesyłanie danych ze smartfona lub tabletu. Radio jest zasilane wyłącznie z sieci.

Odrębną grupę stanowią urządzenia odbierające wyłącznie radiowe stacje internetowe. Możliwości jakie oferują w zakresie słuchania audycji są niemal nieograniczone. Ich użytkownik może delektować się norweskim heavy-metalem, muzyką z Chin czy dalekich Karaibów. Radio Hama IR110, wyposażone w dwa głośniki stereo (2 x 5 W), pozwala na odbiór 20.000 stacji radiowych oraz 10.000 podcastów. Odbiornik łączy się z siecią dzięki technologii bezprzewodowej LAN. Hama IR110 posiada też gniazdo RJ45 Ethernet służące do integracji z siecią przewodową oraz złącze USB do odtwarzania nośników zewnętrznych. Istnieje możliwość zarządzania stacjami, w tym tworzenia własnych list za pomocą internetowego interfejsu „Frontier Silicon”. Radio jest kompatybilne ze Spotify Connect, można nim sterować przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie. Istotną zaletą odbiorników internetowych jest możliwość korzystania z takich dobrodziejstw jak Spotify (bardzo popularny, legalny serwis muzyczny pozwalający na odsłuch ponad 20 milionów utworów muzycznych w internecie) oraz funkcja SmartRadio – umożliwiająca sterowanie radiem za pomocą smartphonu. Wystarczy zainstalować prostą aplikację SmartRadio App i już można kontrolować wyszukiwanie stacji radiowych, regulować głośnością, wyszukiwać autorów i tytuły utworów, dowolnie przełączać między radiem internetowym, DAB+, serwerm UPNP (wbudowany serwer mediów w standardzie UPNP), a FM.

Przygotujmy się na mega odbiór

Niewiążąca propozycja cenowa:

  Radio internetowe IR 10 – 649,- PLN

  Radio cyfrowe DIR 3000 – 729,- PLN

  Radio internetowe IR 320 – 469,- PLN

  Radio cyfrowe DAB+ DIR 3110 – 799,- PLN

  Radio cyfrowe DR 1100 – 289,- PLN

źródło: Hama Polska

Kan

Autor |2015-06-17T10:57:09+02:0017 czerwca 2015 10:57|Kategorie: Inne, Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Opinie ekspertów|Tagi: , , , , , |2 komentarze

2 komentarze

 1. kill649 17 czerwca 2015 w 09:22 - Odpowiedz

  Lubię gadżety i nowości. Jednak stary dobry analog wielu sprawach był niezawodny.

 2. qx 17 czerwca 2015 w 10:03 - Odpowiedz

  radio które nie szumi ale które zacina 😉

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.