Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Opinie ekspertów, Rynek-Zdalny dostęp w dobie cloud computingu

Zdalny dostęp w dobie cloud computingu

Zdalny dostęp – co to jest, jakie ma zalety i jak zmienia się znaczenie tego pojęcia w dobie cloud computingu – komentuje dla Telix Joanna Flis-Zwoińska – CEO w ComZetta – firmie oferującej usługę komputera w chmurze.


Świat zmienia się z dnia na dzień, zmieniają się nasze przyzwyczajenia, sposoby pracy, poszukiwania informacji, a nawet kontaktu z przyjaciółmi i znajomymi. Czy potrafilibyśmy sobie wyobrazić życie bez internetu? Raczej nie!

Nowe technologie otwierają przed nami nie tylko nowe możliwości, ale również nadają nowe znaczenia znanym określeniom. Tak jest właśnie ze zdalnym dostępem, który do tej pory kojarzony był z programem, umożliwiającym połączenie użytkownika z zasobami innego komputera za pośrednictwem sieci. Użytkownik pracował na plikach dostępnych na wybranym urządzeniu, ale korzystał z innego sprzętu i znajdował się w zupełnie innym miejscu niż urządzenie, z którym się łączył. Takie rozwiązania pojawiły się w odpowiedzi na potrzeby zapewnienia stałego dostępu do własnych plików oraz w wyniku rosnącej mobilności pracowników. Zdalny dostęp umożliwia użytkownikom połączenie z własnym PC-tem w dowolnym miejscu, tak, jak gdyby właśnie stał przed nimi.

Było i właściwie dalej jest to rozwiązanie idealne nie tylko dla pracowników, ale również dla osób odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie sprzętu komputerowego. Szczególnie sprawdza się w rozproszonych organizacjach. Pracownicy działów IT, mogą, nie odchodząc od biurka, instalować nowe programy czy aktualizować system innych pracowników. Zdalny dostęp może budzić również sporo wątpliwości, przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa firmowych danych. Przy nadaniu jednak odpowiednich uprawnień i zablokowaniu potencjalnie niebezpiecznych funkcji, zdalny dostęp może stać się bardzo cennym rozwiązaniem usprawniającym pracę w firmie. Przykładem może być np. umożliwienie pracownikowi połączenia z domowym komputerem gdy jest w pracy, ale zablokowanie komunikacji w drugą stronę.


Dzięki rozwojowi technologii cloud computingu i wirtualizacji zmieniło się znaczenie pojęcia zdalnego dostępu. Świat, w którym żyjemy wymusza na nas pracę właściwie wszędzie gdzie jest to możliwe. Nie ważne jest już 8 godzin spędzonych przed biurkiem, ale efekty działań i przede wszystkim stały kontakt z klientem oraz szybka odpowiedź na działania konkurencji. Ta szybkość działania jest w tej chwili bardzo ważnym czynnikiem sukcesu wielu przedsiębiorstw. Tak naprawdę biuro może być teraz wszędzie tam gdzie znajduje się pracownik, co ważne bez względu na to gdzie jest, ma dostęp do danych. Poza elastycznością, którą gwarantuje zdalny dostęp, istotny jest też jego wpływ na ograniczenie kosztów. Obecnie, zdalny dostęp nie musi polegać na połączeniu maszyny z maszyną, ale na uzyskaniu dostępu z dowolnego urządzenia do naszych danych, które umieszczone są w chmurze. Takie centralne przechowywanie danych i administrowanie nimi w jednym miejscu, czyli w chmurze ma ogromny wpływ nie tylko na ich dostępność, ale też na bezpieczeństwo. Wirtualizacja, zastosowana w takich rozwiązaniach, powoduje iż do użytkownika trafia tak naprawdę tylko obraz tego co znajduje się w chmurze, przez co znacznie zmniejsza się stopień obciążenia łączy. Poza tym, dane przesyłane są szyfrowanym łączem, a ich utrata jest właściwie niemożliwa. Na pewno kradzież czy awaria sprzętu nie pozbawi użytkowników danych. Dostęp do nich może być zablokowany tylko w dwóch przypadkach: gdy użytkownik zapomni dane do logowania oraz jeśli nie będzie miał połączenia z siecią.

Taki dostęp to też znaczne ograniczenie kosztów zarówno po stronie pracownika jak i pracodawcy. Pracownik nie musi przyjeżdżać do pracy by realizować swoje zadania, a pracodawca nie musi martwić się o jakość sprzętu i zatrudnianie osób odpowiedzialnych za jego serwisowanie i administrację. Warto zaznaczyć, że takie chmurowe rozwiązania pozawalają wykorzystywać efektywnie nawet starszy, wysłużony sprzęt komputerowy.

Podsumowując, stały dostęp do danych jest teraz właściwie wymogiem nie tylko dla firm, ale często też dla osób fizycznych. Bezpieczeństwo oraz koszty odgrywają bardzo istotna rolę. Rozwiązania takie jak zdalny dostęp są w stanie spełnić te wymogi bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów finansowych.

Joanna Flis-Zwoińska – CEO w ComZetta – firmie oferującej usługę komputera w chmurze, opartego na technologii cloud computingu oraz wirtualnych stacji roboczych (VDI). ComZetta umożliwia zdalną pracę w dowolnym miejscu, przy pomocy różnych urządzeń i pozwala bezpiecznie łączyć się z firmowymi zasobami.

Autor |2014-06-12T11:14:02+02:0012 czerwca 2014 11:14|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Opinie ekspertów, Rynek|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile