Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, Tablety-75 proc. firm i konsumentów robi kopie zapasowe dokumentów. Polska zostaje w tyle

75 proc. firm i konsumentów robi kopie zapasowe dokumentów. Polska zostaje w tyle

Indywidualni użytkownicy, ale też przedsiębiorcy, są świadomi konieczności wykonywania kopii zapasowych swoich dokumentów. Z badań Krollontrack wynika, że 3 na 4 konsumentów i firm na świecie wykonuje backup, z czego 33% przechowuje skopiowane dane w chmurze . Eksperci Onex Group, którzy oferują klientom darmową usługę backupu na pół roku , wskazują, że wśród polskich firm odsetek regularnie wykonujących backup danych w chmurze jest niższy niż na świecie, ale wskaźnik ten będzie rósł, bo to najbezpieczniejsza forma przechowywania cyfrowych informacji.

Gromadzone przez przedsiębiorstwo dane to bardzo często zasób, którego nie da się przecenić. Bazy danych klientów, poufne informacje, wyniki finansowe to tylko przykłady informacji, których firma nigdy nie chciałaby utracić. Stąd odpowiednia ich ochrona staje się koniecznością. Zwłaszcza w obliczu nasilonych ataków hakerskich, które mają uniemożliwić nam dostęp i korzystanie z plików. Dlatego na bieżąco powinniśmy edukować personel, aktualizować system i co niezwykle istotne, tworzyć kopie zapasowe dokumentów. Wówczas w razie awarii sieci czy dysków twardych, zaszyfrowania, usunięcia lub kradzieży danych, aktualny backup pozwoli nam na zachowanie ciągłości pracy. W Polsce nadal robienie kopii zapasowych nie jest popularne, ale w najbliższym czasie będzie się to zmieniało – mówi Jakub Hryciuk, Dyrektor Zarządzający w Onex Group.

Wartość danych firmowych nie do przecenienia

Żyjemy w ekonomii danych – The Economist podaje, że są one obecnie najcenniejszym zasobem. Im więcej używamy urządzeń podpiętych do Internetu, tym więcej cyfrowych śladów tworzymy i tym lepiej nasza firma może funkcjonować. Ten mechanizm świetnie widać na przykładzie Tesli, która sprzedała zaledwie 25 tys. aut w I kwartale 2017 roku, a jest warta więcej od General Motors, który w tym okresie sprzedał 2,3 mln . Jedną z wartości dodanych firmy są właśnie cyfrowe informacje zbierane przez samojezdne pojazdy Tesli, które następnie poddawane są wnikliwej analizie i pomagają ulepszać produkt.

Wartość firmowych informacji doskonale znają też cyberprzestępcy, którzy próbujący wyłudzić dane wrażliwe metodą phishingu lub zaszyfrować nasze pliki przy pomocy złośliwego oprogramowania zwanego ransomware. Tylko w 2017 roku cyberprzestępcy przeprowadzili trzy ataki ransomware o globalnym zasięgu. Europol szacuje, że sam wirus WannaCry błyskawicznie zainfekował 200 000 komputerów w 150 krajach świata, a średni koszt okupu wynosił od 300 do 600 dolarów.

Chmura najbezpieczniejszym sejfem dla firmowych danych

Utrata danych może nastąpić nie tylko na skutek działania wirusa, lecz także m.in. przez spięcie elektryczne, zalanie urządzenia, omyłkowe skasowanie ważnych plików czy zwykłą awarię dysku. Efekty zazwyczaj są takie same – stres, opóźnienia i straty wizerunkowe oraz finansowe, wynikające z niewywiązania się z umów w terminie. Najlepszym sposobem na ochronę przed skutkami tego typu zdarzeń jest regularne tworzenie kopii zapasowych plików (jak faktury, bilanse, korespondencja biznesowa, umowy, kody czy dane personalne) na urządzeniach w całkowicie oddzielnym systemie. Mogą to być zarówno zewnętrzne, niepołączone z naszą siecią nośniki, jak i przestrzeń wirtualna, którą obecnie uważana jest za najbezpieczniejszą. Jak wynika z badań Krollontrack popularność wykonywania kopii zapasowych w chmurze wśród przedsiębiorstw na świecie rośnie – w 2017 roku regularny backup wykonuje 75% użytkowników indywidualnych i firm. Co istotne, już 33% z nich trzyma swoje dane w chmurze, przy zaledwie 16% rok wcześniej. Podobny przyrost zanotowały taśmy magnetyczne z 8% do 17% w 2017 r. Pozostałe 50% ankietowanych trzyma kopie danych na innych nośnikach.

Bezpieczeństwo naszych firmowych danych zależy od dwóch czynników: świadomości pracowników oraz systematycznego wykonywania kopii zapasowych, co jest o tyle proste, że np. usługa Microsoft Azure Backup pozwala na pełną automatyzację tego procesu. Dlatego stawiamy na edukację naszych klientów i zapewniamy im pół roku darmowego przechowywania backupów w chmurze. Przez ten czas mają możliwość dokładnego przetestowania systemu, poznania jego zalet i wyrobienia w sobie nawyku tworzenia kopii zapasowych online. Cloud jest prostym i intuicyjnym rozwiązaniem, chroniącym nasze pliki lepiej niż bankowy sejf, zwłaszcza jeżeli postawimy na sprawdzone rozwiązanie, jakim jest wspomniany Microsoft Azure, w którym dane są automatycznie szyfrowane. Tylko ich właściciel ma do nich dostęp i może je odszyfrować na własny użytek. Informacje przechowywane są w dwóch serwerowniach, rozmieszczonych w różnych lokalizacjach geograficznych, w 3 oddzielnych kopiach. Multiplikacja gwarantuje 99,9% niezawodności usługi i daje pewność, że w razie konieczności odzyskamy dane – twierdzi Jakub Hryciuk.

źródło: Onex Group

KanAutor |2017-11-28T09:53:31+02:0028 listopada 2017 09:53|Kategorie: Inne, Newsy, Rynek, Tablety|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.