Jesteś tutaj:-, Rynek, Sprzęt-Wypłata zbliżeniowa w bankomatach Euronet

Wypłata zbliżeniowa w bankomatach Euronet

Z dniem 20.12.2016 Euronet Polska, właściciel sieci bankomatów w kraju, jako pierwszy w branży wdraża technologię zbliżeniową w bankomatach, zgodną ze specyfikacją międzynarodowych organizacji kartowych. Wypłata zbliżeniowa zajmuje dwukrotnie mniej czasu niż wypłata standardowa i jest bezpieczna, gdyż eliminuje możliwość skimmingu karty.


Dodatkowo każda wypłata wymaga potwierdzania transakcji kodem PIN. Udostępnienie możliwości wypłat zbliżeniowych odbywać się będzie etapami: w pierwszym etapie wdrożenia Euronet udostępnia tę funkcjonalność posiadaczom kart Mastercard i Visa wydanych przez banki – Alior Bank, BGŻ BNP Paribas , BPH Bank, Citibank, Deutsche Bank, Getin Bank, Nest Bank, Pekao, PKO BP, Plus Bank, Idea Bank oraz Raiffeisen Polbank, w ponad 5200 bankomatach sieci Euronet.

Proces zbliżeniowej wypłaty gotówki jest analogiczny do tej realizowanej standardowo. Aby zainicjować transakcję wystarczy przyłożyć kartę płatniczą lub telefon z NFC do czytnika znajdującego się tuż obok klawiatury numerycznej. Następnie na ekranie urządzenia wyświetli się prośba o wpisanie kodu PIN oraz proponowane kwoty wypłaty. Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie o ewentualny wydruk potwierdzenia transakcji, wypłacona zostanie żądana gotówka. Usługa dostępna jest wyłącznie dla kart z funkcją zbliżeniową, dla których wydawca umożliwił taką funkcjonalność transakcyjną w bankomatach.

Wdrożenie technologii zbliżeniowej w urządzeniach Euronet zapowiadaliśmy jeszcze w ubiegłym roku. Po zakończonych pozytywnie testach możemy dziś oddać usługę w ręce Klientów. W pierwszym etapie udostępniamy usługę Klientom 12 banków dla kart Mastercard i Visa. W najbliższych miesiącach usługę uruchomimy dla kolejnych banków, a następnie dla wszystkich Klientów, bez względu na to z którego banku i jakich kart korzystają – powiedział Marek Szafirski, Prezes Zarządu Euronet Polska.

Konsumenci cenią szybkość i wygodę, jaką zapewnia technologia zbliżeniowa. Udostępnienie możliwości zbliżeniowej wypłaty gotówki doskonale uzupełni powszechne już płatności zbliżeniowe, które stanowią ponad 60% wszystkich transakcji kartami Visa w Polsce. To również dobra wiadomość dla rozwoju płatności mobilnych – oprócz płacenia za pomocą smartfonów w punktach handlowo-usługowych czy w internecie lub wewnątrz aplikacji, kolejne banki będą umożliwiać wyciąganie gotówki z bankomatów” – podkreśla Adrian Kurowski, dyrektor Visa w Polsce.

rynek płatności w Polsce jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie w Europie. Najnowsze statystyki, opublikowane przez Narodowy Bank Polski dotyczące drugiego kwartału 2016 r. pokazują, że na rynku polskim znajdowało w obiegu 27,7 mln kart z funkcją zbliżeniową, które stanowiły 77,4% udziału w całym rynku kart płatniczych. Dlatego udostępnienie wypłaty środków z bankomatów z funkcją zbliżeniową jest dla nas naturalnym krokiem, który usprawni znacząco codzienne transakcje użytkowników naszych kart – powiedziała Kamila Kaliszyk, dyrektor ds. rozwoju rynku i akceptacji kart płatniczych w polskim oddziale Mastercard Europe.

Wypłatę zbliżeniową docelowo będzie można realizować we wszystkich bankomatach i wpłato-bankomatach Euronet zlokalizowanych na terenie kraju. Urządzenia są wyposażone w specjalny czytnik umiejscowiony tuż obok klawiatury numerycznej. Na każdym czytniku Klient znajdzie naklejkę z piktogramem charakterystycznym dla płatności zbliżeniowych.

źródło: Euronet

KanAutor |2016-12-21T15:22:16+02:0021 grudnia 2016 15:22|Kategorie: Newsy, Rynek, Sprzęt|Tagi: , |3 komentarze

3 komentarze

 1. Rudolf 21 grudnia 2016 w 15:12 - Odpowiedz

  Dziwne, bo w Dąbrowie Górniczej w bankomatach Euronetu zbliżeniowo wypłacam gotówkę kartą mBanku już od kilku miesięcy…

  • pabloki 21 grudnia 2016 w 15:43 - Odpowiedz

   OOO to jesteś wygryw.

 2. anka 9 stycznia 2017 w 12:19 - Odpowiedz

  to jest niezłe ułatwienie. no i wzrost bezpieczeństwa. fajnie, że getin jako bank się rozwija, zwłaszcza że teraz mają świetną obsługę klienta i dużo zmieniają na korzyść.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.