Rozpoczęło się instalowanie w autobusach w Warszawie urządzeń, które umożliwiają m.in. szybką i wygodną płatność za przejazd za pomocą zbliżeniowej karty Visa oraz smartfonów z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave. Do końca roku mobilne automaty biletowe obsługujące płatności kartami Visa, w tym płatności zbliżeniowe, zostaną zamontowane łącznie w 600 autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych. Urządzenia montuje i zapewnia ich funkcjonowanie firma MERA-SERWIS z Grodziska Mazowieckiego, za rozliczanie płatności odpowiada firma First Data Polska, właściciel marki Polcard.
„Wprowadzenie możliwości płacenia kartami w autobusach Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie to ważne wydarzenie, które bardzo usprawnia i uelastycznia proces płacenia za bilety. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy wdrożyć w Warszawie system, który doskonale sprawdził się już w kilku polskich miastach – przede wszystkim we Wrocławiu, gdzie wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej są już wyposażone w mobilne biletomaty akceptujące karty zbliżeniowe” – powiedział Grzegorz Lange, Prezes Zarządu MERA-SERWIS, przedsiębiorstwa, które wyposaża w biletomaty wszystkie autobusy Miejskich Zakładów Autobusowych MZA.
Do końca br. MERA-SERWIS planuje wyposażenie w mobilne biletomaty 600 autobusów MZA. Do końca 2013 r. takie urządzenia będą działać w 1200 autobusach, a na koniec pierwszego kwartału 2014 r. we wszystkich – czyli ok. 1400 – pojazdach Miejskich Zakładów Autobusowych.
„First Data Polska mocno stawia na rozwój płatności zbliżeniowych także w odniesieniu do transportu miejskiego. Mamy sprawdzoną technologię obsługi tych nowoczesnych płatności realizowanych również w biletomatach stacjonarnych oraz mobilnych” – stwierdził Janusz Diemko, prezes firmy First Data Polska, która uruchomiła do tej pory w Polsce 10 tys. urządzeń z czytnikami zbliżeniowymi i rozlicza płatności dokonywane w nich.
Analogiczny system sprzedaży biletów zaczął funkcjonować we Wrocławiu w 2010 r., a w ub. roku już wszystkie wrocławskie autobusy i tramwaje – łącznie ponad 700 pojazdów – były wyposażone w mobilne biletomaty przyjmujące zapłatę kartami płatniczymi z dodatkową funkcją zbliżeniową oraz kartami „standardowymi”. Operatorem systemu wrocławskiego jest Mennica Polska odpowiedzialna za wdrożenie całościowego systemu karty miejskiej Urbancard, a MERA-SERWIS jest podwykonawcą Mennicy i odpowiada za techniczną stronę utrzymania automatów.
W Polsce 24 banki wydały łącznie ponad 6 mln zbliżeniowych kart Visa. Polska jest największym rynkiem płatności zbliżeniowych Visa w Europie – spośród krajów europejskich największa liczba płatności zbliżeniowych Visa jest dokonywana w Polsce; największa jest także ich wartość.
Płatności zbliżeniowych Visa można już dokonywać w prawie 70 tys. terminali zainstalowanych w całym kraju zarówno w dużych, ogólnopolskich sieciach, jak np. McDonald’s, coffeeheaven, Empik, Rossmann, Douglas, Sephora, Shell, IKEA, Żabka, Carrefour, Auchan, jak i w wielu regionalnych sieciach oraz mniejszych sklepach. Płatności zbliżeniowe są również często stosowane w transporcie miejskim – poza wspomnianym Wrocławiem i Warszawą także np. w Łodzi czy Bydgoszczy. Zbliżeniowych kart Visa można też używać do zapłacenia za bilety kolei Przewozy Regionalne, największego przewoźnika pasażerskiego w Polsce, oraz na stadionach czołowych klubów piłkarskich.
Do końca 2015 r. łączna liczba terminali przystosowanych do płatności zbliżeniowymi kartami Visa – a także smartfonami z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave for mobile – ma sięgnąć ok. 200 tys., w dużej mierze dzięki programowi rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie finansowanemu przez polskie banki-wydawców kart Visa, które w ten sposób wspierają działania agentów rozliczeniowych instalujących terminale płatnicze.
Placówki akceptujące zbliżeniowe karty Visa można najłatwiej zlokalizować dzięki specjalnej wyszukiwarce dostępnej na stronie www.visa.pl oraz w aplikacji mobilnej VisaPL na smartfony z systemami iOS i Android.
źródło: Visa
Kan
Oby tak dalej. Czekam z niecierpliwością na kolejne miasta a szczególnie Kraków gdzie:
1. biletomatów przyjmujących karty zbliżeniowe jest 0
2. biletomaty akceptujących karty płatnicze jest jak na lekarstwo a jak już są to płatność kartą od 20 PLN.
XXI wiek a niektóre miasta nadal tkwią w innej epoce. Duży plus natomiast dla ww. aglomeracji tj. Warszawa i Wrocław. Oby za ich przykładem poszły inne metropolie a jeżeli urzędnicze głowy w pewnych częściach kraju są zbyt toporne aby pojazdy MPK wyposażać w biletomaty przyjmujące karty (niekoniecznie zbliżeniowe, bo dla niektórych urzędasów tkwiących mentalnie w głębokim PRLu takie karty to istna abstrakcja) to chociaż niech promują mobile formy zakupu biletów (mPay czy Mobilet).
Każda z ww. form regulowania swoich należności za przejazd komunikacją zbiorową jest lepsza niż nerwowe szukanie drobniaków albo co gorsza szukanie kiosku gdzie za te drobniaki można kupić bilet na przejazd tramwajem czy też autobusem.
nie doczekasz się, dopóki banki nie „zejdą” z prowizji. Milenium oferuje ZWROT 3% za płatność kartą a jeszcze na tym zarabiają. Sklep musi zapłacić prowizję od każdej opłaty, abonament za używanie terminala, opłatę za każdą transakcję. Wystarczy aby banki zrezygnowały z prowizji, ( i tak trzymają pieniądze 2do7 dni) a terminale wszelkiej maści będą w każdym punkcie handlowym
Mam terminal ze zbliżeniówką od rea card. Poprzedni nie miał tej funkcjonalności i powiem, Wam, że wielu klientów ma te karty – u mnie w spożywce to naprawdę przyspiesza obsługę – gotówką wychodzi dłużej.