Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Taryfy, Taryfy komórkowe-Bruksela zniesie opłaty za roaming do 2016 roku

Bruksela zniesie opłaty za roaming do 2016 roku

Od 1 lipca cena za minutę połączenia w roamingu nie może być wyższa niż 0,35 euro, a minuta połączenia odbieranego – 0,11 euro. Tegoroczna obniżka jest ostatnią z serii obniżek cen w ramach obowiązującego unijnego rozporządzenia w sprawie roamingu. Traci ono moc w czerwcu 2012 r.

Zdaniem agencji Reuters operatorów telefonii komórkowej, czeka kolejna niespodzianka, Komisja Europejska zamierza znieść stawki roamingowe między krajami należącymi do wspólnoty do 2016 roku. Komisja Europejska ma ogłosić nową propozycję w sprawie roamingu jeszcze w lipcu br.

Jednak roaming nie zniknie od razu, lecz będzie się zmieniać stopniowo. Plan Brukseli zakłada, że w lipcu 2014 roku stawka za minutę połączenia zostanie zmniejszona do 0,24 euro, zaś w 2016 roku ma ona zniknąć całkowicie. Droższe będą nadal wiadomości tekstowe SMSy, które będą kosztować 10 eurocentów.

Ceny połączeń w roamingu zaczęły spadać cztery lata temu. KE wprowadziła od 30 sierpnia 2007 r. tzw. eurotaryfę – ceny ustalane przez operatorów nie mogły być wyższe niż 0,49 euro za minutę połączenia wykonanego i 0,24 euro za minutę połączenia odebranego.

Roaming to mechanizm w sieciach komórkowych umożliwiający korzystanie z usług obcych sieci i jej punktów dostępowych, gdy abonent znajduje się poza zasięgiem sieci operatora lub dostawcy internetu, z którym podpisał umowę.

źródło: Reuters

Kan

Autor |2011-07-06T08:39:43+02:006 lipca 2011 08:39|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Taryfy, Taryfy komórkowe|Tagi: , |6 komentarzy

6 komentarzy

 1. asd 6 lipca 2011 w 09:01 - Odpowiedz

  super news ;]

 2. Misiek 6 lipca 2011 w 09:15 - Odpowiedz

  Staram się czytać ze zrozumieniem powyższy tekst i nijak mi inaczej nie wychodzi tylko na to, ze od 2016 roku będziemy dzwonić w roamingu ZA DARMO bo obecna stawka z 35 eurocentów spadnie do ZERA no a ZERO jak mnie uczyli to ZERO i nijak inaczej nie będzie – to kto będzie płacił bo już dawno temu śpiewał bodajże Lombard „w te dni, gdy nie ma nic darmo” i chyba to stwierdzenie od tego czasu jedynie zyskało a nie straciło na aktualności.

  • LesH 6 lipca 2011 w 09:38 - Odpowiedz

   Opłaty roamingowe to haracz dla obcej sieci komórkowej za to, że zapewnia łączność 'obcemu’ klientowi, także przychodzących rozmów audio czy tym bardziej słonych video, MMS-ów oraz transfer danych, za które będąc w roamingu płacimy, jeśli korzystamy. Po zniesieniu tych opłat w 2016 roku będzie się odtąd w roamingu odbierać wszelkie rozmowy i MMSy bezpłatnie jak we własnej, rodzimej sieci, a dzwonić, wysyłać smsy/MMSy oraz surfować po necie będziemy po stawkach swego operatora, jak w kraju, nic drożej. Przedsmak tego mamy na przykładzie roamingów krajowych, np. w PL klienci Play są obsługiwani przez roaming 'wewnętrzny’ w sieci Plus gsm zupełnie bezpłatnie w sensie nienaliczania im żadnych dodatkowych opłat za korzystanie z obsługi sieci Plus, o płaceniu za rozmowy czy MMSy odbierane nawet nie wspominając. Tak właśnie będzie od roku 2016 na terenie całej UE a przynajmniej tego należy się spodziewać.

 3. Misiek 6 lipca 2011 w 09:49 - Odpowiedz

  @LesH … dzięki za wyjaśnienie. Bardzo logiczne i treściwe niemniej jednak powiedz jaką korzyść będzie miała w takim przypadku sieć pozwalająca się logować „obcej” karcie SIM. Będą musieli udostępnić możliwość rozmów, transfer danych co jak by nie było obciąża sieć nie dostając za to ani centa – dalej jakoś tej charytatywnej działalności nie potrafię sobie wyobrazić.

 4. martiniL 6 lipca 2011 w 16:04 - Odpowiedz

  i chwała im za to 🙂 żądnych granic 🙂

 5. sebi997 6 lipca 2011 w 20:19 - Odpowiedz

  No do czegos sei jednak ta unia przydaje chwala im za to

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile