Jesteś tutaj:-, Newsy, Operatorzy, Top7-Weekend przez cały tydzień, czyli #zostańwdomu sieć grupy Netia

Weekend przez cały tydzień, czyli #zostańwdomu sieć grupy Netia

Akcja #zostańwdomu nie jest obciążeniem dla sieci Grupy Netia. W szczycie ruch jest wyższy o ok. 10 proc. a ruch każdego dnia jest taki jak w weekendy. Szczytowe wykorzystanie  sieci waha się w okolicy 50 proc. Dzięki temu klienci nie musieliby (ale jednak zostali) być dotknięci pewną głośną redukcją jakości materiałów wideo.

Statystyki ruchu IP w sieci Grupy Netia za ostatnich kilkanaście dni pozwalają już na wychwycenie trendów w związku z narodową akcją #zostańwdomu.

Struktura ruchu klientów korporacyjnych (w tym instytucji publicznych) – porównując pierwszy tydzień marca z trzecim – praktycznie się nie zmieniła. Świadczy to o dość szybkim poradzeniu sobie przez firmy z przeniesieniem pracowników na prace zdalną z wykorzystaniem dostępu do sieci korporacyjnych.

Wbrew alarmistycznym sygnałom – zwłaszcza ze strony zachodnioeuropejskich operatorów – nie odnotowano drastycznego wzrostu ruchu w godzinach wieczornych szczytów. Ruch w tych okresach owszem, wzrósł, jednak o zaledwie ok. 10 proc. i obecnie obciążenie sieci w szczycie waha się w okolicach (bardzo komfortowych) 50 proc. jej aktualnej pojemności. Warto przy tym zaznaczyć, że za poziom alarmowy uważa się 75-procentowe wysycenie sieci (a to wydajność infrastruktury w szczytach zapotrzebowania świadczy o jej dobrym zaplanowaniu i determinuje bezproblemowe korzystanie z wszelkiego typu serwisów internetowych).

Jeśli rozpatrywać wzrost ruchu jako różnicę sum wolumenów danych przesyłanych w poszczególnych dniach, sytuacja wygląda oczywiście inaczej. Istotnie wzrósł ruch w dni powszednie w godzinach pracy i parę godzin po. Ruch w ciągu dnia jest jednak nadal znacznie mniejszy niż w wieczornych szczytach.

Amplitudy ruchu sieciowego za ostatnie 2 tygodnie, praktycznie we wszystkich kategoriach ruchu, dla wszystkich dni tygodnia, wyglądają niemal identycznie jak te za soboty i niedziele. To samo dotyczy usług TV –  klienci netii  przez dłuższy czas i w większej liczbie oglądają telewizję, zwłaszcza w dni powszednie przed tzw. prime time.

Największa różnica procentowa (na plus) w ruchu występuje w przypadku połączeń przychodzących do  sieci z zagranicy i z krajowych sieci komórkowych oraz połączeń w ramach sieci.

 

Źródło:
netia.pl


Autor |2020-03-26T14:21:39+01:0026 marca 2020 14:21|Kategorie: Internet stacjonarny, Newsy, Operatorzy, Top7|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.