Dokładnie w piątek 23 sierpnia 1991 r. powstało World Wide Web (po angielsku: „ogólnoświatowa sieć”, „światowa rozległa sieć internetowa”), w skrócie Web lub częściej WWW. Choć pierwszy serwer, protokół HTTP oraz przeglądarkę Internetową Tim Berners-Lee napisał już w 1990 roku, to dopiero rok później usługi te zostały udostępnione użytkownikom spoza CERN-u. 6 sierpnia 1991 roku zamieścił krótkie podsumowanie projektu „WorldWideWeb” na grupie dyskusyjnej alt.hypertext. Ta data jest również uznawana za debiut publicznie dostępnych usług w Internecie, i tak to się zaczęło. Dziś trudno sobie wyobrazić powrót do świata bez Internetu.


WWW nie należy mylić z siecią Internet, która powstała dużo wcześniej. Wszystko działo się w budynku CERN-u (Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych) na północno-zachodnich przedmieściach Genewy w Szwajcarii. Tim Berners Lee w 1989 wystąpił z propozycją ogólnoświatowego projektu opartego na hipertekście – nazwanego World Wide Web. Oparte na „Enquire”, WWW miało pozwolić na współpracę poprzez łączenie informacji wielu autorów w sieć dokumentów hipertekstowych. Napisał również swój pierwszy serwer, nazwany po prostu HTTPD i pierwszą aplikację kliencką, „WorldWideWeb” – przeglądarkę i edytor hipertekstu typu WYSIWYG działającą w środowisku NeXTStep. Adres pierwszej udostępnionej strony www brzmiał http://info.cern.ch/ – i nadal działa. Trochę się pozmieniało, prawda?

WorldWideWeb - pierwsza przeglądarka WWW w historii
WorldWideWeb – pierwsza przeglądarka WWW w historii

Początki były trudne. Do końca 1993 roku powstało nieco ponad 500 serwerów WWW, a większość ruchu internetowego nadal odbywała się w ramach połączeń bezpośrednich. Strony internetowe początkowo odpowiadały zaledwie za 1% ruchu w sieci. Ludzie głównie komunikowali się za pomocą poczty e-mail, a pliki przesyłali sobie bezpośrednio.

Uważa się, że punktem zwrotnym w historii World Wide Web było uruchomienie przeglądarki Mosaic, działającej w trybie graficznym w 1993 roku. Przeglądarka ta została opracowana przez zespół Narodowego Centrum Zastosowań Superkomputerów (National Center for Supercomputing Applications) na Uniwersytecie Illinois w Urbana-Champaign (NCSA-UIUC), który kierowany był wówczas przez Marca Andreessena – późniejszy założyciel firmy Netscape. Przeglądarka, oprócz standardowego udostępniania stron WWW, dawała również możliwość przesyłania danych bezpiecznym połączeniem szyfrowanym. Za pierwszą internetową wyszukiwarkę uważana jest Archie. Stanowiła ona pierwsze narzędzie wyszukiwawczy dla usługi FTP, tj. pozwalające na znalezienie określonych plików.

Z okazji rocznicy uruchomiono specjalną stronę: www.webat25.org, na której możecie przekazać swoje życzenia.

Pierwsze, w Polsce międzynarodowe połączenie przy użyciu protokołu TCP/IP nastąpiło 17 sierpnia 1991 r. między Rafałem Pietrakiem z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Janem Sorensenem z Uniwersytetu Kopenhaskiego. Dzień ten uznajemy za symboliczny początek internetu w Polsce. Polacy pokochali internet, korzystanie z nowych technologii i z coraz bardziej zaawansowanych urządzeń. Dziś dostęp do internetu ma niemal 76 proc. gospodarstw domowych (zaledwie 5 lat temu – 63 proc.). Największymi amatorami sieci jest młodzież. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez NASK i Pedagogium, 43 proc. nastolatków jest stale dostępnych online, a drugie tyle korzysta z sieci codziennie.

źródło: www.facebook.com

Kan