Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Newsy, Rynek, Testy i opinie-Exatel uczestnikiem projektu RAPID 5G

Exatel uczestnikiem projektu RAPID 5G

Mimo, że nie mieliśmy jeszcze okazji przyzwyczaić się do standardu LTE Advanced (4G), to już dziś prowadzone są intensywne prace nad przygotowaniem infrastruktury operatorów mobilnych do wprowadzenia technologii 5G.


Służy temu zainicjowany przez Komisję Europejską i japoński NICT (National Institute of Information and Communications Technology) projekt Radio technologies for 5G using Advanced Photonic Inrastructure for dense user environments — RAPID, w  którym znaczącą rolę odegra firma Exatel. Projekt RAPID jest finansowany ze środków Horyzont 2020 – największego jak dotąd w historii UE programu poświęconego innowacjom i badaniom naukowym.

W ramach projektu RAPID, na bazie infrastruktury technicznej polskiego operatora, zespół firm oraz instytucji naukowo – badawczych z Europy i Japonii przygotował środowisko testowe, na którym realizowane są prace nad rozwojem technologii 5G. W ramach trwającego projektu, przygotowano koncepcję architektury systemu 5G RAPID i wchodzi on właśnie w fazę prof-of-concept, podczas której zostaną sprawdzone w praktyce zdefiniowane założenia teoretyczne.

Zawsze chętnie uczestniczymy w projektach, które przyczyniają się do rozwoju nowych technologii. Tym razem, bierzemy udział w wydarzeniu szczególnym. Jego efekty mogą realnie przełożyć się na podniesienie poziomu informatyzacji społeczeństwa, dlatego udział w projekcie RAPID jest dla nas dużym wyróżnieniem – mówi Andrzej Tymecki, wiceprezes zarządu Exatel SA.

Technologia 5G, to możliwość bezprzewodowej transmisji danych o przepustowości 10 Gbps do użytkownika. Odpowiada to 1000 – krotnemu zwiększaniu wielkości przesyłanych danych w stosunku do sytuacji obecnej, dla 500 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Technologia 5G to rewolucja, która zmieni oblicze sieci mobilnej po 2020.

Migracja sieci mobilnej do standardu 5G dla przeciętnego użytkownika będzie się wiązać z szeregiem przyjaznych rozwiązań technologicznych związanych z szybkością i jakością dostępu do Internetu. Ponadto, ważnym następstwem tego skoku technologicznego będzie z pewnością rozwój tzw. Internetu Rzeczy (Internet of things) na nieznaną nam jak dotąd skalę – dodaje Andrzej Tymecki.

Projekt uzyskał finansowanie w ramach programu badawczo-innowacyjnego Unii Europejskiej Horyzont 2020 na podstawie umowy w sprawie przyznania grantu nr 643297.

źródło: Exatel

Kan

Autor |2015-07-22T13:04:00+02:0022 lipca 2015 13:04|Kategorie: 5G, Internet mobilny, Newsy, Rynek, Testy i opinie|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.