Nieduże rozmiary oraz zintegrowany moduł sieci bezprzewodowej i zestaw akcesoriów sprawia, że kamerę można umieścić w dowolnie wybranym miejscu i skierować bezpośrednio na obszar, który ma zostać objęty monitoringiem. Jedyne co należy zrobić, to połączyć kamerę kablem sieciowym.


Konfiguracja kamery jest banalnie prosta. Wystarczy podłączyć ją bezpośrednio do routera lub też połączyć się z siecią bezprzewodowo. Administrować funkcjami kamery i zmieniać parametry konfiguracji urządzenia można za pomocą przeglądarki lub dedykowanego oprogramowania EdiView. Program Ediview Finder poda wszystkie kamery odnalezione w lokalnej sieci, wraz z ich nazwami, modelem, adresem IP oraz MAC. Oprogramowanie pozwala na dodanie do podglądu obrazu z 16 kamer jednocześnie.


Z komputera można podglądać obraz i słuchać dźwięk z kamery poprzez dowolną przeglądarkę, logując się na kamerze. Bazujący na przeglądarce internetowej dodatek Java umożliwia zdalne monitorowanie kamery pod warunkiem dostępności złącza internetowego bez konieczności używania smartfona. Niestety nie obyło się bez drobnych problemów. Otóż producent przespał chyba premierę systemu Windows 8.1, bo oprogramowanie EdiView niestety ma problem ze stabilną pracą z tym systemem. Z drugiej strony, może to problem z moim laptopem, który pracuje na tej platformie. Adres IP jest wskazywany przez program Ediview Finder.


Standardowo nazwa użytkownika to admin, a hasło 1234. Ostatnim krokiem jest konfiguracja parametrów obrazu i dodatkowych funkcji kamer wedle własnych potrzeb.


Menu kamery zostało przetłumaczone na język polski, za to producentowi należy się plus. Mamy tutaj dostęp do m. in. ustawień sieciowych, dźwięku, obrazu, obsługi zdarzeń i akcji, mocy świecenia diod IR, miejsca zapisu nagrań, wykrywania dźwięku, ruchu itp. Możliwe jest też określenie harmonogramu, w których kamera ma cały czas nagrywać, a w których tylko 'czuwać’ i 'reagować’ na zdefiniowane wcześniej zdarzenia. Dzięki zastosowaniu wielu metod kompresji, takich jak H.264, MPEG-4, M-JPEG, kamera jest wstanie dostosować sie do specyfikacji sieci lub wymagań użytkownika. Z wyglądem Panelu Administracyjnego można się zapoznać na kolejnych zrzutach ekranu pokazujących wybrane opcje konfiguracyjne.





Ważnym atutem IC-7110W jest wsparcie technologii Plug-n-View, co umożliwia na zdalny podgląd przez urządzenia mobilne jak smartfony, tablety lub laptopy. Oznacza to, że możemy mieć podgląd widoku z kamery wszędzie gdzie zapragniemy i w dowolnym czasie.


Do tych celów producent przygotował bezpłatną aplikację Ediview dla iPhone i telefonów wyposażonych w system Android. Po ustaleniu hasła urządzenie zostanie skonfigurowane automatycznie ze smartfonem właściciela.


Po konfiguracji mamy dostęp do listy kamer i możemy wybrać kamerę, z której ma zostać przekazany obraz. Obserwowany obszar można powiększyć w dowolnym miejscu w kadrze.


Edimax IC-7110W pozwala na rejestrowanie obrazu maksymalnie w rozdzielczości 1280×1024 pikseli, ale odbywa się to z prędkością 12 klatek na sekundę. Obraz w dobrym oświetleniu jest płynny i dość szczegółowy.