Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy-Aero2: CAPTCHA w BDI

Aero2: CAPTCHA w BDI

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od dnia 01 kwietnia 2014r. Aero2 wprowadza dla Korzystających z Bezpłatnego Dostępu do Internetu („BDI”) mechanizm CAPTCHA.


Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany przyczynią się do jeszcze szerszego upowszechnienia BDI i wyrównania szans w dostępie do Internetu dla osób wykorzystujących Bezpłatny Dostęp do Internetu zgodnie z decyzją Prezesa UKE, w szczególności wśród osób wykluczonych cyfrowo, nie mających innej formy dostępu do Internetu, które karty SIM BDI używają jako dostęp do wiadomości i poczty, czy przeglądania stron www – głosi komunikat Aero2.

Aero2 wprowadzając mechanizm CAPTCHA wykorzystuje sprawdzony standard firmy Google. Przez pierwszy tydzień od daty wdrożenia mechanizm CAPTCHA będzie wprowadzany sukcesywnie, tak aby każdy użytkownik mógł zapoznać się i przyzwyczaić do nowego sposobu autoryzacji, co oznacza że nie będzie konieczności wpisywania captcha przy każdym wznowieniu sesji.

Mechanizm CAPTCHA (Completely Automated Public ‚Turing test’ to tell Computers and Humans Apart) – automatyczny system do rozróżniania, czy z komputera korzysta człowiek czy automat. Jest on powszechnie przyjęty i używany przez serwisy www, formularze, fora i inne usługi internetowe.

Dlaczego Aero2 wprowadza mechanizm CAPTCHA dla BDI?

Bezpłatny Dostęp do Internetu Aero2, ze względu na brak komercyjnego charakteru, jest unikalnym rozwiązaniem stymulującym rozwój społeczeństwa informacyjnego. Mechanizm CAPTCHA będzie kontrolował czas trwania bezpłatnego połączenia z siecią Internet, tak aby nie przekraczało jednorazowo 60 minut licząc od momentu nawiązania takiego połączenia. Po upływie 60 minut połączenia, sesja zostanie rozłączona. Aby ponownie uzyskać dostęp do Internetu należy rozwiązać kod CAPTCHA. Wdrożenie związane jest z rosnącym zainteresowaniem BDI i ma na celu ograniczenie niestandardowych działań, które wykorzystuje część Korzystających i potwierdzenia, że z BDI korzysta człowiek a nie maszyna. Intensywne użytkowanie BDI, przez część Korzystających, bardzo utrudnia korzystanie innym użytkownikom, przestrzegającym Regulaminu BDI.

CAPTCHA – Pytania i odpowiedzi: Tutaj

źródło: Aero2

KanAutor |2014-03-31T18:09:16+02:0031 marca 2014 18:09|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy|Tagi: , , |30 komentarzy

30 komentarzy

 1. Matt 31 marca 2014 w 16:22 - Odpowiedz

  Już sie zaczął prima aprilis?

 2. Azoor 31 marca 2014 w 16:31 - Odpowiedz

  od dawna to zapowiadali i jak najbardziej mają rację,ktoś żyłuje parę groszy na internet stacjonarny lub mobilny dla mnie w ogóle to nie wyobrażalne jest to że ktoś ściągał długie filmy przy takim transferze szczerze to wyśmiał bym go

 3. morfeusz 31 marca 2014 w 16:45 - Odpowiedz

  Ciekawe jak będą wprowadzać captcha w MiFi lub w modemie podłączonym pod router gdzie często są urządzenia podłączone co rzadko mają przeglądarkę, a mają tylko aplikacje od streamingu muzyki, radia internetowego, albo GPS gdzie pobiera się natężenie ruchu, wypadki itp. rzeczy.
  Niech przejdą na ipv6 i skończą się bolączki z zakresem IP oraz zbanują użyszkodników z modemami niższej klasy niż 10.
  UKE będzie miało trochę skarg do przejrzenia 🙂

  • wiki 31 marca 2014 w 16:53 - Odpowiedz

   Nijak. Nie masz przeglądarki, nie korzystasz – proste, bo nie wpiszesz captcha. To nie był internet do wspomagania GPS, tv, monitoringów w domu czy sklepie, kasy terminalowych i innych głupot.

  • morfeusz 31 marca 2014 w 17:11 - Odpowiedz

   wiki może jeszcze mi napiszesz z 10 stron do których miałbym tylko dostęp przez BDI 🙂 Gdzie w regulaminie masz ze „z takich głupot” nie można korzystać? Może mi jeszcze zabronisz korzystania z VPN 😀

  • wiki 31 marca 2014 w 17:24 - Odpowiedz

   Mi to rybka co robisz z tym netem, mi nic nie płacisz. UKE już to dawno przyklepało. Nikt nie płaci Aero2 za promocje bezpłatnego internetu, ani nie ma takiego wymogu. Tymczasem Fanpage Aero2 na fejsie pewnie też nie powstał bez powodu i nowa strona oficjalna Aero. To promocja ze strony operatora. A odnośnie zapisu nie będę ci cytował, wystarczy, że po 60 minutach należy się ponownie połączyć – połączyć czyt. wymaga interwencji użytkownika.

  • wiki 31 marca 2014 w 17:33 - Odpowiedz

   Wiesz po co zostało wprowadzone rozłączanie co 60 minut? Po to, żeby pokazać, ze ty z tego korzystasz – internet o charakterze socjalnym w celu cyfryzacji społeczeństwa. Nie zostało wprowadzone po to by terminal sam zaciągał dane non stop, bez użytkownika. Kwestia braku uszczegółowienia jest niedopracowana, bo w momencie udzielenia koncesji nie było terminali, które w standardzie wznawiają połączenie, że nawet tego nie widać. Nikt nie przypuszczał, że GPS-y, monitoringi, torrenty i inne wynalazki będą to nadużywać. Stąd pewnie UKE poparł wprowadzenie captcha.

  • morfeusz 31 marca 2014 w 17:52 - Odpowiedz

   „nie było terminali, które w standardzie wznawiają połączenie” dobre 🙂 od powstania dial-up była zawsze taka możliwość. Na pewno wprowadzenie captcha zmniejszy wykluczenie cyfrowe 😉 już to widzę jak starsza osoba przepisuje captcha, co najwyżej nie będzie musiała ponawiać 5 razy próby połączenia z przyczyny braku wolnego IP. A co do twoich przemyśleń co użytkownik powinien robić z przydzielonym pasmem 512Kb/s i nadużyciami, to nie chce mi się komentować. Niech w regulaminie wymienią z jakich usług użytkownik ma możliwość skorzystania – ja tam nie widzę że ma tylko z www, emaila korzystać.

  • wiedzacy 31 marca 2014 w 17:56 - Odpowiedz

   @morfeusz. Akurat te przypadki, które opisałeś (MiFi, router + modem 3G) nie będą żadnym problemem przy korzystaniu z CAPTCHA. Połączenie w sieci operatora BDI zostanie nawiązane przez router, ale aby transmisja docierała poza ten obszar będzie konieczne połączenie się ze specjalną stroną, na którą operator przekieruje każde odwołanie poprzez protokół HTTP. Czyli wystarczy, aby ktoś z użytkowników rozwiązał takie CAPTCHA i już każde użądzenie w takiej sieci lokalnej przez najbliższe 60 minut będzie mogło pobierać i wysyłać dane do Internetu.

 4. Ktos3 31 marca 2014 w 17:03 - Odpowiedz

  To chociaż ociemniali i niewidomi coś na tym zarobią.W tej grupie, penetracja kart Aero2 wyniesie prawie 100%

 5. Blom 31 marca 2014 w 17:20 - Odpowiedz

  Śmieszą mnie ludzie, którzy z czystej pazerności wolą się męczyć na Aero(przy okazji nie wiedząc to dla kogo jest ten internet) niż kupić pakiet za 5 lub 9zł. A najbardziej zabawne jest to, że krzyczą ci, którzy mają w kieszeniach smartfony za kilkaset złotych, jak nie więcej. Bardzo dobre rozwiązanie z tym CAPTACHA, w końcu zaczną korzystać z Aero tylko ci do których ten internet jest skierowany, a skąpiradła poszukają innego darmowego rozwiązania bez CAPTCHA.

  • mysz 31 marca 2014 w 17:37 - Odpowiedz

   Ktoś widział internet za 5 zł? Ja widzę najtańsze od jakiś 20 z groszami i to najczęściej z jakimiś ograniczeniami, a tak naprawdę od 49. Jakby mnie było stać na inny internet to bym się nie męczył z tym. A teraz to ja nie wiem co zrobię, chyba będę musiał jakieś środki na uspokojenie ciągle brać, ale na te też mnie nie stać. 🙁

  • wiedzacy 31 marca 2014 w 18:10 - Odpowiedz

   @mysz. Twój interlokutor miał na myśli dostęp do Intrnetu w smartfonach. A z tego co się orientuje to właśnie od kwoty około 5 złotych w niemal każdej sieci razpoczynają się ceny pakietów 30 dniowych.

  • dzinks 1 kwietnia 2014 w 06:10 - Odpowiedz

   Można na allegro kupić karty 6GB orange z roczną ważnością lub 12GB plusa na 4 miesiące za 50zł, ale nie o to chodzi z aero2, bo to nie jest do torrentów, oglądania streamingu video, pobierania plików czyli de facto jako główne łącze domowe, tylko jako łącze zapasowe jak z głównym ma się problemy i przede wszystkim służy do przeglądania stron, maila, słuchania stacji radiowych dla osób wykluczonych cyfrowo i teraz robią wielkie problemy, bo im brakuje ipv4. Mieli świadczyć usługi na takich samych zasadach jak inni operatorzy. Czy jakikolwiek inny operator ma captcha? I jeszcze UKE powinno się zainteresować czy wywiązują się w kwestii zarezerwowanych 20% zasobów na potrzeby BDI.

 6. ppp 31 marca 2014 w 18:07 - Odpowiedz

  mam nadzieje że jakoś się przyzwyczaimy do tego capchta, bo internet aero nie jest zły, ja się ciesze że w ogóle jest

 7. NICK 31 marca 2014 w 18:57 - Odpowiedz

  No SKANDAL! Zapisy umowy są jasne – dostali preferencyjnie pasmo w zamian za udostępnienie cześci darmo na warunkach nie gorszych niz ich net komercyjny. Zatem pytam – czy w PLUSIE tez jest takie ułatwienie? Jeśli mają jakiś problem to niech wprowadzą limit. Poza tym – z BDI u mnie korzysta maszyna czyli komputer – jak ktos potrafi bez maszyny używać to gratuluje.

  TEN NET NIE JEST ZA DARMO _ ON JEST ZA NASZĄ KASĘ – czyli za tą którą AERO2 nie wpłaciło do budżetu w zamian za udostępnienie usługi.

 8. Olo 31 marca 2014 w 19:03 - Odpowiedz

  Hejterzy z Aero niezle czadzą. Jak ktoś ma w GPS taką karte to na rok może 1 GB danych wezmie.

 9. Meel 31 marca 2014 w 19:25 - Odpowiedz

  prima aprilis

 10. morfeusz 1 kwietnia 2014 w 06:13 - Odpowiedz

  @wiedzacy, wiem na jakiej zasadzie to będzie działać. W czasie jazdy samochodem nie będę łączyć się z MiFi smartfonem co 60 min. żeby wprowadzić ‚zakodowane’ literki z obrazka żeby GPS mógł dalej funkcjonować.

 11. Popol 1 kwietnia 2014 w 07:41 - Odpowiedz

  Ach ten Solorz żartowniś :-)) 1 kwietnia Mu się zachciało

 12. Laliq 1 kwietnia 2014 w 12:57 - Odpowiedz

  Zamiast przerywać połączenie co godzinę, lepszym rozwiązaniem byłaby przerwa po przekroczeniu określonego transferu np. 100MB.

 13. ytggg 1 kwietnia 2014 w 13:18 - Odpowiedz

  do wladz aero uj ywam w zada.

 14. jo 1 kwietnia 2014 w 13:22 - Odpowiedz

  spójrzmy prawdzie W OCZY: oni będą teraz szuka każdego kruczka, żeby zniechęcić ludzi do tego… po prostu za dużą popularnością sie to zaczęło cieszy i trzeba ludzi troche pogonic od tego- i faktycznie wielu też ucieknie…

 15. N3T 1 kwietnia 2014 w 14:29 - Odpowiedz

  Ja , żona i rodzice używamy Aero2 do netu (www,poczta) czasem filmik na youtube w najnizszej jakości bo i tak w lepszej sie nie zaladuje. Nie rozumiem po co mam wpisywać jakieś glupie i ciezkie do rozszfrowania literki (reCaptcha google) bo o tym dostawcy captcha mowa jest jednym z najtrudniejszych do odczytania nawet dla mnie a problemow ze wzrokiem i tworczym mysleniem i kojarzeniem raczej nie mam. Regulamin został złamany, bo tego typu utrudnienia powoduja swiadczenie usługi na gorszym poziomie niz inni, a to już jest neizgodne z którymś tam punktem. Nie wiem czy zauwazyliscie w skrzynkach pocztowych listy na przyklad od Play o wykresleniu z regulaminow zakazu uzytkowania kart w systemach automatycznych jako niezgodne z prawem. To samo dotyczy BDI. Net albo jest za darmo albo nie. A uzytkownikiem zawsze jest ejczlowiek, czy to polaczenie zautomatyzowane czy nie, bo maszyna z maszyną nie laczy sie sama bo chce sobie pogadac. Zawsze celem komunikacji jest jakas dzialalnosc zwiazana z czlowiekiem. Jesli to gps to ja jestem jego uzytkownikiem, jesli centralka to mojego alarmu, itd itp. No chcyba ze już mamy jakies systemy AI jak w terminatorze czy matrixie o ktorych nie wiemy ze tak korzystaja z BDI. Apeluje zatem do wszystkich agentow smith’ow o zakonczenie swoich nikczemnych dzialan ! 🙂

  Idiotymz pierwszej kategorii. Zatem niech wprowadzą płatne usługi i neiech wpłacą pełną kwotę za licencję na częstotliwości. Złodziejstwo korporacji staje sie coraz bardziej oczywiste i jescze znajdują sie tacy c to popierają….. Żenada.
  swoją drogą ile kb danych zuzywa centralka alarmowa albo smartfon ? albo GPS ?

  A torrenty…. nie używam, niech zablokują torenty tak jak robi to niemiecki t-mobile i spokoj. Ale od użytkowników www/mail niech się odpier…..@#$
  Czy ktoś się ze mną nei zgadza ? jesli tak to niech poda argumenty (trudnosci z polaczeniem z powodu duzej ilosci uzytkownikow to nei argument) bo BDI powinno korzystać z IPV6 i adresow by im nie brakowalo,a tak to okradli skarb banstwa a teraz nas powoli zniechęcą a sami sobie usługi sprzedaja po XXXXXXXXPLN tax free bo dotacja na nowe technologie i zwolnienie z podatku i czestotliwosc za poldarmo….

 16. elodeon 1 kwietnia 2014 w 15:14 - Odpowiedz

  Zobaczymy jutro

 17. jakubd 2 kwietnia 2014 w 07:21 - Odpowiedz

  Jest słabo. Najbardziej męczące moze być to ponowne rozłączenie po wpisaniu kodu (kapcia): http://jdtech.pl/2014/04/aero2-i-captcha-szybki-przeglad.html

 18. marcel 2 kwietnia 2014 w 07:41 - Odpowiedz

  To jest kolejne utrudnienie korzystania z usługi! Mało tego kody są bardzo nieczytelne jak nigdzie indziej. Niedość że musze sie rozłączac co godzine i czesciej – bo to tak chodzi jak stare auto – to jeszcze trzeba wpisywac kody….. NO LUDZIEEE!!!
  Ci co coś pobieraja to i tak beda pobierac a utrudniają życie wszystkim to sciema a nie powód!!

 19. Nick 2 kwietnia 2014 w 07:44 - Odpowiedz

  Biedny nie może korzystać z komórki, albo GPS, bo to by oznaczało, że jest bogaty.
  Biedny ma dużo czasu na wpisywanie captcha.
  Solorz też jest jest w jakimś sensie biedny, bo wytargał od państwa koncesje na częstotliwość po specjalnej cenie – dla biednych. Ciekawe ile biedny Solorz płaci biednym internautom za głosy poparcia dla tego cudownego utrudnienia jakim jest captcha.

 20. ewa 2 kwietnia 2014 w 08:38 - Odpowiedz

  jak usunoc kod mam kate w orange tel w orange wyskakuje mi podj hasł

 21. Badi 4 kwietnia 2014 w 12:06 - Odpowiedz

  Co by nie pisać jeśli deklaruje się świadczenie usług na warunkach nie gorszych niż komercyjne, a potem każe się wpisywać znaczki co 60 min (co chyba jednak wpływa na gorszy komfort korzystania z usługi) to taki obowiązek wpisywania znaczków powinien być również we wszystkich płatnych ofertach internetowych – będzie ..jowo ale jednakowo a co najważniejsze ZGODNIE Z WARUNKAMI PRZETARGU.
  Bardzo fajne są tez wpisy, że w końcu internet chodzi normalnie – czyli co wcześniej nie można było zarezerwować odpowiednich zasobów?
  W zaistniałej sytuacji pan Solorz powinien chyba jednak zapłacić kasę do budżetu za wygrany przetarg bo nie jest przygotowany do takiego upowszechnienia usługi.
  A jeszcze jedno – ja w regulaminie Aero nie znalazłem wytycznych, że karta Aero nie może funkcjonować w nawigacji czy innych niż komputer urządzeniach, więc jeśli wprowadzenie kodów uniemożliwia jej wykorzystanie to chyba jednak jest gorzej niż w usługach komercyjnych, hę?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.