Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Oprogramowanie, T-Mobile, Top7-T‑Mobile uruchomił eksperymentalną instalację 5G w Krakowie

T‑Mobile uruchomił eksperymentalną instalację 5G w Krakowie

W siedzibie centrum innowacyjności hub:raum T‑Mobile uruchomił kolejną instalację 5G. Sieć, zbudowana z wykorzystaniem pikokomórek firmy Nokia, posłuży startupom skupionym w hub:raum do rozwoju innowacyjnych projektów wykorzystujących technologię Edge Computing.

 

Sieć piątej generacji uruchomiona przez T‑Mobile w Krakowie jest pierwszą wewnętrzną instalacją 5G operatora. Jej część radiowa składa się z dwóch umieszczonych w siedzibie hub:raum mikronadajników i została zbudowana we współpracy z firmą Nokia, a rdzeń sieci bazuje na rozwiązaniach Cisco i Ericsson. Jej sygnał będzie dostępny wyłącznie wewnątrz budynku, a sieć udostępniona zostanie partnerom biznesowym T‑Mobile oraz startupom współpracującym z centrum innowacyjności.

Jedną z największych korzyści wynikających z wczesnego dostępu do infrastruktury 5G jest możliwość wypracowania na jej bazie innowacji oraz praktycznych rozwiązań, które będą mogły zostać udostępnione rynkowi w momencie startu sieci komercyjnych, tym samym dając współpracującym z nami partnerom znaczącą przewagę nad konkurencją„– powiedział Andreas Maierhofer, prezes zarządu T‑Mobile Polska.

„Edge Computing to jedno z najbardziej ekscytujących zastosowań sieci 5G i cieszę się, że polskie firmy już dziś będą mogły z niego skorzystać” – dodał.

 

Technologia Edge Computing, a więc możliwość przetwarzania danych na skraju sieci, w praktyce oznacza możliwość dostarczenia do urządzenia końcowego gigantycznej mocy obliczeniowej z minimalnymi opóźnieniami, otwierając zupełnie nowe możliwości przed konstruktorami zaawansowanych urządzeń.

 

Cieszymy się, że operatorzy aktywnie testują sieć 5G w Polsce i przygotowują się tym samym do jej wdrożenia. Przyszły rok będzie przełomowy. Czeka nas aukcja i komercyjne wdrożenie sieci piątej generacji. To duże wyzwanie zarówno dla operatorów jak i dostarczycieli sprzętu. Liczę, że proces ten przejdzie sprawnie, między innymi dzięki takim testom jak ten prowadzony przez T‑Mobile i Nokię w Krakowie” – mówi Marcin Cichy, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

 

Już w 2017 roku T‑Mobile uruchomił w hub:raum platformę Edge Computing w oparciu o sieć 4G, a w maju bieżącego roku z sukcesem przeprowadził w oparciu o nią testy streamingu gier. Dzięki uzyskaniu częstotliwości testowych od Urzędu Komunikacji Elektronicznej i dodaniu do niej warstwy 5G platforma zyska pełnię możliwości.Autor |2019-10-22T13:55:36+02:0022 października 2019 14:00|Kategorie: Aplikacje, Inne, Internet, Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Oprogramowanie, T-Mobile, Top7|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. Raom 24 października 2019 w 12:39 - Odpowiedz

    zupelnie inaczej odebieram takie eksperymenty niż np test 5G Playa w Toruniu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.