Jesteś tutaj:-, Orange, Play, Plus, Rynek, T-Mobile, Taryfy komórkowe-Magna Polonia przegrała w SOKiK z 4 MNO ws. telewizji mobilnej

Magna Polonia przegrała w SOKiK z 4 MNO ws. telewizji mobilnej

W listopadzie 2011 r. Prezes UOKiK uznała, że Polkomtel, Polska Telefonia Cyfrowa, PTK Centertel i P4 zawarli nielegalne porozumienie ograniczające konkurencję. Zdaniem Urzędu Operatorzy uzgadniali sposób postępowania wobec hurtowego operatora telewizji mobilnej. W piątek Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję UOKIKu.

Przypominamy, że w wyniku prowadzonego przez UOKiK postępowania, a także dzięki kontroli z przeszukaniem, dokonanej w siedzibach przedsiębiorców, UOKiK nałożył kary pieniężne w łącznej wysokości ponad 113 mln zł na wszystkich uczestników kartelu. Na podstawie posiadanych dokumentów Urząd uznał, że uczestnicy konsorcjum zawartego na potrzeby konkursu, po jego przegraniu, uzgadniali działania wobec zwycięzcy. Zdaniem Urzędu Operatorzy wspólnie oceniali proponowane przez zwycięzcę warunki finansowe i biznesowe współpracy oraz uzgadniali działania PR polegające na publicznym kwestionowaniu ważności i wiarygodności oferty Info-TV-FM. UOKiK uzasadniał decyzję tym, że zachowania konkurentów doprowadziły do zaburzenia mechanizmu skutecznej konkurencji. Ograniczyły wzajemną niepewność operatorów, co do oceny oferty Info-TV-FM przez każdego z nich i możliwości podjęcia indywidualnej współpracy. Trwające ponad dwa i pół roku nielegalne porozumienie wstrzymało rozwój rynku hurtowego telewizji DVB-H., a konsumenci zostali pozbawieni możliwości korzystania z usług telewizji mobilnej przez telefon.

Wszyscy uczestnicy kartelu otrzymali nakaz zaniechania praktyki oraz kary finansowe w łącznej wysokości ponad 113 mln zł. Za udział w niedozwolonym porozumieniu sankcje dotyczyły: Polkomtela (Plus) – 33,4 mln zł, Polska Telefonia Cyfrowa (obecnie T-Mobile Polska) – 34 mln zł. Polska Telefonia Komórkowa Centertel (Orange) – 35 mln zł oraz P4 (Play) – 10,7 mln zł. Decyzja nie była prawomocna. Przedsiębiorcy kategorycznie zaprzeczali, aby było porozumienie między operatorami ws. telewizji w komórkach. Zwracali też uwagę, że usługa DVB-H była wówczas biznesowo trudno opłacalna, zwłaszcza w sytuacji, gdy mieliśmy do czynienia z wieloma podmiotami, które miały uczestniczyć w jej świadczeniu. Podkreślano także na mały dostęp aparatów wyposażonych w odbiorniki DVB-H i ich wysoką cenę, która zdaniem Operatorów dodatkowo oznaczała wyższe koszty potencjalnego wdrażania usługi (rosnący poziom subsydiów), niż pierwotnie można było tego oczekiwać.

Była prezes urzędu antymonopolowego Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel uważała, że Magna Polonia, straciła przez telekomy blisko 620 mln z. SOKIK jednak podzielił stanowisko operatorów i uchylił decyzję urzędu antymonopolowego.

Sąd uchyla zaskarżoną decyzję i zasądza na rzecz powodów zwrot kosztów procesowych – ogłosiła sędzia Małgorzata Perdion-Kalicka.

Wyrok jest nieprawomocny.

Jestem rozczarowany wyrokiem sądu, zważywszy na porażający materiał dowodowy. Wyrok oznacza aprobatę dla globalnych biznesów, które będą jeszcze bardziej bezkarnie demonstrować siłę kosztem mniejszych rodzimych firm – komentował Mirosław Janisiewicz, prezes i akcjonariusz Magna Polonia.

Spółka z zadowoleniem przyjmuje otwarte podejście sądu, które daje nadzieję przedsiębiorcom podejmującym obronę przed niekiedy niesłusznymi decyzjami prezesa urzędu – mówi Marcin Gruszka, rzecznik Play.

Dzisiejszy wyrok potwierdza to, co mówiliśmy od samego początku: nigdy nie było żadnej zmowy – mówił Wojciech Strzałkowski z T-Mobile. Zadowolenia nie krył rzecznik Orange Polska, Wojciech Jabczyński.

W 2009 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej rozstrzygnął konkurs na rezerwację częstotliwości umożliwiających m.in. odbiór telewizji w telefonie komórkowym w technologii cyfrowej (DVB-H). Startowały w nim dwa podmioty – spółka Info-TV-FM oraz konsorcjum Mobile TV, zawiązane specjalnie w tym celu przez czterech operatorów komórkowych – Polkomtel, Polską Telefonię Cyfrową, PTK Centertel i P4. Rezerwację częstotliwości otrzymał Info-TV-FM. Warto przypomnieć, że pod koniec 2011 roku NFI Magna Polonia i Evotec Management Limited podpisały z Cyfrowym Polsatem warunkową umowę sprzedaży 100 proc. udziałów spółki Info-TV-FM za łącznie 28,96 mln zł.

źródło: RPkom.pl

KanAutor |2015-06-20T08:16:22+02:0020 czerwca 2015 08:16|Kategorie: Newsy, Orange, Play, Plus, Rynek, T-Mobile, Taryfy komórkowe|Tagi: , , , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. droplo 21 czerwca 2015 w 20:55 - Odpowiedz

    Co za bzdurny tytuł. Jak sprawę mogła przegrać firma, która nie była stroną sprawy? Stronami było UOKiK i W4, przegrał UOKiK.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.