Rok temu, po długim wyczekiwaniu, wystartowało 5G na nowych, docelowych częstotliwościach pasma C. Sieć zdecydowanie przyspieszyła, notując nieosiągalne dotychczas prędkości w technologii mobilnej. Sprawdźmy, co działo się przez 12 miesięcy i gdzie jest obecnie.
Przez cały rok na mapach zasięgu sukcesywnie zwiększał się obszar, na którym dostępna jest sieć 5G w paśmie C. W internecie pojawiły się screeny z rekordowymi wynikami testów prędkości. Na masztach i stacjach bazowych pojawiły się niewielkie urządzenia o kwadratowym kształcie – anteny 5G, takie jak na zdjęciu poniżej.
W 2024 roku udostępniono superszybkie 5G na ponad 3000 stacji bazowych w blisko 500 miastach i miejscowościach. Wśród nich m.in. stacja na maszcie radiowo-telewizyjnym w Olsztynie, który ma ponad 350 metrów i jest drugą najwyższą tego typu budowlą w Polsce. Podobny obiekt – wieża radiowo-telewizyjna Jaśkowa Kopa w Gdańsku – również ma imponującą wysokość 90 m.
Jako ciekawostkę można dodać, że sieć 5G w paśmie C najczęściej włączano na stacjach znajdujących się przy ulicy Piłsudskiego, następnie Słowackiego, a na trzecim miejscu ex aequo przy Mickiewicza i Jana Pawła. Lokalizacje wszystkich stacji bazowych z 5G w paśmie C przedstawia poniższa mapa. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć zagęszczenie stacji w większych miastach. Wynika to z charakteru pasma C – jest ono pojemnościowe i pozwala obsłużyć duże ilości danych lub użytkowników jednocześnie. Dlatego sieć 5G w paśmie C świetnie sprawdza się w miastach i podczas dużych eventów.
W 2024 roku 5G wzmacniało sieć mobilną podczas takich wydarzeń jak Orange Warsaw Festival czy Open’er Festival Powered by Orange. Obecnie w zasięgu tej technologii znajduje się około 37% mieszkańców Polski.
5G wciska pedał gazu
Od początku uruchomienia 5G w paśmie C technologia szybko zyskiwała na popularności. Po roku korzystania z tej technologii ruch osiągnął taki sami poziom, co w sieci LTE po 4,5 roku od startu. Przyczyn jest kilka:
- W paśmie C dostępnych jest 100 MHz, co jest prawie dwa razy więcej niż na potrzeby sieci LTE.
- W Polsce aukcja na częstotliwości z zakresu pasma C odbyła się około 4-5 lat po tym, jak na rynku pojawiły się smartfony obsługujące 5G. Dzięki temu wielu użytkowników mogło od razu zacząć korzystać z tej technologii.
Sieć 5G, uwzględniając technologię DSS i pasmo C, odpowiadała za 7,5% przesłanych danych w sieci mobilnej Orange w 2024 roku. Pasmu C przypada aż 70% udziału w danych transferowanych z użyciem 5G – w ubiegłym roku było to około 130 tys. TB.
Rekordowe prędkości i użycie
Największe wykorzystanie sieci 5G w Polsce odnotowano w dużych miastach na prawach powiatu, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław i Gdańsk. Rekordowa stacja bazowa pod względem transferu danych znajdowała się w Gdańsku w okolicach osiedla Ujeścisko (340 TB). Rekord dziennego transferu danych należy do stacji przy ul. Noakowskiego w Warszawie (2,5 TB, 4 grudnia).
Jakość sieci 5G została potwierdzona w rankingach SpeedTest.pl i RFBENCHMARK.com, gdzie 5G od Orange zajęło pierwsze miejsce jako najszybszy internet 5G w Polsce w 2024 roku.
Zostaw komentarz