Szybki dostęp do internetu jest produktem pierwszej potrzeby, jak woda i prąd. Daje równe szanse w dostępie do edukacji, wykonywania zdalnej pracy, prowadzenia biznesu czy załatwiania codziennych spraw online. Dlatego tak istotne są inwestycje na terenach tzw. białych plam internetowych.

Właśnie po to powstał Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC) wykorzystujący środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach którego Orange Polska prowadzi inwestycje w tysiącach miejscowości. Realizujemy projekty w ramach: POPC1 (zakończone), POPC2 i POPC4 (w realizacji). Wybudowana sieć jest dostępna dla wszystkich operatorów, chcących świadczyć klientom usługi detaliczne.

 

Pierwszy projekt zakończony

Operator właśnie zakończył realizację projektu POPC2 „Obszar Nowosądecki B” w województwie małopolskim. Dzięki tej inwestycji dostęp do szybkiego internetu zyskali mieszkańcy 60 miejscowości w 9 małopolskich gminach: Biecz, Bobowa, Gorlice, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie. Zasięgiem światłowodu zostało objęto 10 253 gospodarstwa domowe oraz 87 szkół. Powstało ponad 865 km nowej sieci światłowodowej i 25 węzłów dostępowych.

Wykorzystana kwota dofinansowania to ponad 31,7 mln zł, a wkład własny Orange Polska ponad 6 mln zł. Potrzeby na tym terenie są wciąż duże, dlatego realizujemy tam kolejne inwestycje.

Zakończony projekt w Małopolsce jest pierwszym z 18 projektów, które Orange realizuje w ramach POPC2. Po ukończeniu wszystkich inwestycji POPC2 w zasięgu Orange Światłowodu znajdzie się ponad 360 tys. gospodarstw domowych. Do dziś objęliśmy zasięgiem ponad 210 tys. gospodarstw domowych.

 

Trudniejszy czas dla inwestycji

„Inwestycje na terenach białych plam – obszarów słabo zaludnionych, oddalonych od miast – nie należą do prostych i nie zawsze ich realizacja przebiega tak sprawnie jak byśmy chcieli. Wciąż mamy do czynienia z wieloma barierami inwestycyjnymi, wynikającymi np. z braku pełnej cyfryzacji zasobów geodezyjno-kartograficznych czy niemożności pozyskania zgód od właścicieli nieruchomości, co wielokrotnie wymaga całkowitej zmiany zaplanowanego przebiegu trasy infrastruktury.

Dodatkowo od pierwszego kwartału 2020 mamy pandemię Covid-19, która nie pomaga w terminowym realizacji  inwestycji. Tym bardziej cieszymy się, że zakończyliśmy w całości pierwszy projekt. Mamy jednak świadomość, że jeszcze dużo pracy przed nami.”