Jesteś tutaj:-, Newsy, Operatorzy, Orange, Promocje, Taryfy komórkowe-Orange Polska ze zgodą UKE na dopłaty do roamingu RLaH

Orange Polska ze zgodą UKE na dopłaty do roamingu RLaH

Wydłuża się też lista operatorów mobilnych, które otrzymują od prezesa Komunikacji Elektronicznej dopłaty do usług świadczonych w roamingu w Unii Europejskiej po wejściu w życie zasady Roam Like at Home (RLaH).   UKE przyznał Orange Polska prawo do pobierania dodatkowych opłat za usługi roamingu w Unii Europejskiej – dowiaduje się rpkom.pl.

Jak poinformował w odpowiedzi na pytania rpkom.pl rzecznik UKE, Martin Stysiak, decyzja została wydana 16 kwietnia.

Przyznana dodatkowa opłata z tytułu świadczenia detalicznych usług roamingu nie może być wyższa niż:

 •  0,0407 zł netto za minutę połączenia wykonanego;
 •  0,0163 zł netto za minutę połączenia odbieranego;
 •  0,0081 zł netto za wysłaną widomość SMS;
 •  0,0060 zł netto za megabajt przesłanych danych;
 •  0,0060 zł netto za wysłaną wiadomość MMS.

Według Wojciecha Jabczyńskiego, rzecznika Orange Polska, telekom nie zastosował jeszcze dopłat. Kiedy i w jakim zakresie zamierza to zrobić Jabczyński nie zdradza.

Regulacja Roam Like at Home oznacza dla europejskich telekomów spadek przychodów z roamingu nawet o 65 proc. W Polsce, gdzie ceny należą do jednych z najniższych w Europie, dla operatora infrastrukturalnego przychody spadają średnio o 180 mln zł. To sprawiło, że operatorzy zwracają się do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z wnioskami o zgodę na stosowanie dodatkowych opłat za korzystanie z roamingu w UE.  

Zgoda na opłaty dodatkowe nie musi oznaczać dla klientów wysokich rachunków za korzystanie z usług poza granicami kraju. Wysokość opłat dodatkowych za roaming pobranych przez operatora nie może być wyższa niż poniesione przez sieć koszty z tytułu świadczenia usługi roamingu. Ponadto operatorzy, którym zostały przyznane zgody, będą monitorowani przez UKE. Jeśli okaże się, że wykorzystują dodatkowe opłaty do zarabiania, mogą zostać na nich nałożone kary.

Po otrzymaniu zgody na możliwość wprowadzenia opłat dodatkowych Play uaktualnił już cenniki (Play – Cennik Oferty Rodzina Stan Nielimitowany z RLaH) Plus (Grupa Cyfrowy Polsat) i T-Mobile, który jeszcze czeka na zgodę.

źródło:Autor |2018-05-08T06:24:37+01:008 maja 2018 06:24|Kategorie: Internet mobilny, Newsy, Operatorzy, Orange, Promocje, Taryfy komórkowe|Tagi: , , , |2 komentarze

2 komentarze

 1. KarolSk 8 maja 2018 w 11:33 - Odpowiedz

  Oby nie wprowadzili opłat dla osób sporadycznie wyjeżdżających z Polski.

 2. Użytkownik Orange 10 maja 2018 w 10:16 - Odpowiedz

  Jak widać Orange’owi nie wystarcza już zarabianie na oszustwach na użytkownikach, więc uderzają w roaming.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.