Wielu klientów Orange było przekonanych, że w 2013 roku ceny połączeń komórkowych do Play spadną. Obawiamy się, że to marzenie szybko nie zostanie zrealizowane, przynajmniej tak wynika ze słów Macieja Wituckiego, prezesa Orange Polska, które padły na dzisiejszej konferencji prasowej.

Nie mamy obowiązku, żeby natychmiastowo zmieniać cen. Każdy kolejny miesiąc to konkretne przychody – odpowiedział Maciej Witucki na pytanie Telepolis w tej sprawie.

Maciej Witucki, prezes Orange Polska
Maciej Witucki, prezes Orange Polska

Warto tutaj przypomniec Prezesowi Orange, że do batalii cenowej o zrównanie z obowiązującymi za minutę połączeniach do dużych sieci (Orange, T-Mobile), połączeń do Play dostosował się już Polkomtel. Operator sieci Plus, jako pierwsza z dużych sieci komórkowych, obniżył stawki detaliczne za połącznie do Play oraz pozostałych mniejszych operatorów.

Telekomunikacja Polska we wtorek poinformowała, że przewiduje głęboki spadek przychodów w 2013 r., który będzie spowodowany obniżkami stawek MTR oraz wojną cenową w segmencie komórkowym. Grupa Orange we wtorkowym raporcie podkreśliła też, że oprócz zmian regulacyjnych niekorzystny wpływ na przychody miało także wypieranie telefonii stacjonarnej przez telefonię mobilną oraz rosnąca konkurencja cenowa na rynku komórkowym.

W opinii analityków, jedną z przyczyn obecnych kłopotów Orange Polska jest konkurencja powstała dzięki wsparciu regulacyjnemu, jakiego UKE udzieliło P4 (operator sieci Play) w czasach, kiedy prezesem Urzędu była Anna Streżyńska. Grupa Orange Polska planuje, że do 2015 roku jej udział w rynku usług telefonii mobilnej będzie przekraczać 30%, a usługa Orange Open obejmie połowę jej klientów post paid wobec 1% na koniec 2012 roku.

Jesteśmy liderem rynku mobilnego i chcemy tą pozycję jeszcze umocnić, przede wszystkim poprzez cross selling wewnątrz naszej obecnej bazy 20 mln klientów” – zapowiedział Prezes Orange Polska, podczas konferencji.

Warto dodać, że na razie z dobrymi informacji dla swoich klientów nie spieszy się także Polska Telefonia Cyfrowa, operator sieci T-Mobile. Na dodatek PTC staje się ważnym dostawcą zysków dla grupy Deutsche Telekom, a niemiecki telekom potrzebuje pieniędzy na obsługę i zmniejszenie olbrzymiego zadłużenia, a także na dywidendę dla swoich akcjonariuszy

A wy jak myślicie, co musiałoby się stać, by marzenia o zrównanie stawek za minutę połączeniach do wszystkich sieci stały się bardziej realne?

źródło: Orange Polska, wł.

Kan