Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał w mocy postanowienie zawieszające postępowanie w sprawie stwierdzenia wykonalności orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Austrii. Oznacza to w tej chwili w praktyce wyczerpanie możliwych działań prawnych strony duńskiej w Polsce. Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia postępowania przed sądem gospodarczym w Wiedniu, sprawa nie będzie rozpatrywana w Polsce.

Decyzją sądu wyrok częściowy wydany przez arbitrów w Wiedniu 24 sierpnia 2010 roku wciąż nie posiada na terytorium Polski mocy prawnej. To już kolejna decyzja sądu potwierdzająca słuszność działań podjętych przez TP w celu ochrony interesów spółki oraz jej akcjonariuszy. Prócz postanowień sądów okręgowego i apelacyjnego w Polsce, decyzje o zawieszeniu postępowania podjął w ostatnim czasie sąd w Holandii.

TP będzie kontynuowała dochodzenie swoich racji przed sądem austriackim. W grudniu 2010 r. spółka złożyła w sądzie handlowym w Wiedniu skargę o uchylenie decyzji arbitrów z Wiednia. Postanowienie sądu pierwszej instancji spodziewane jest do końca tego roku.

Stronom przysługuje od tej decyzji apelacja, co oznacza, iż postępowanie przed polskim sądem o nadanie klauzuli zostanie podjęte dopiero po wyczerpaniu przez strony możliwych środków zaskarżenia oraz wydaniu prawomocnego orzeczenia w Wiedniu.Zakładając, że strony wykorzystają wszystkie możliwości odwołania w tym trzyinstancyjnym postępowaniu, może to potrwać nawet kilka lat.

Więcej na ten temat:
Spór TP z DPTG nadal nierozstrzygnięty
Holenderski sąd zawiesił postępowanie w spr. wniosku DPTG przeciw TP
Oświadczenie TP w sprawie informacji GN Store Nord
Spór DPTG ws. TP: pierwsza wygrana TPOświadczenie TP dotyczące raportu CEIS
Oświadczenie Telekomunikacji Polskiej w sprawie raportu CEISDPTG ostrzega przed inwestowaniem w Polsce
Sąd bezterminowo odroczył rozprawę ws. z wniosku DPTG
TP ws. postępowania egzekucyjnego DPTG przed sądem w Niemczech
TP ocenia działania DPTG jako próbę nieuzasadnionego wywierania nacisku
Duńczycy domagają się 1,24 mld zł od TP

źródło: TP

Kan