Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Telewizja, Voip, Wywiady-Abonament po nowemu: nowy pomysł – zapłacimy nie tylko na media

Abonament po nowemu: nowy pomysł – zapłacimy nie tylko na media

Abonament RTV nie będzie tylko na media? Środki z opłaty audiowizualnej powinny trafiać także do artystów – taką propozycję przedstawiły Fundacja Republikańska i ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Autorzy pomysłu wskazują, że wart rozważenia jest model finansowania artystów istniejący w Finlandii, gdzie rekompensata za potencjalnie utracone wynagrodzenie wypłacane jest artystom z budżetu państwa.

Polska mogłaby skorzystać z doświadczenia Finlandii i ustanowić opłatę powszechną na rzecz artystów pobieraną np. ze składką audiowizualną. Część takich środków mogłaby być przekazywana na specjalny fundusz Ministerstwa Kultury służący do wspierania kultury, finansowania stypendiów, koncertów, festiwali debiutanckich płyt czy instrumentów muzycznych dla szkół ­– proponuje prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik. I dodaje: – Wprowadzenie powszechnej opłaty, płaconej w ramach opłaty audiowizualnej, spowodowałoby, że beneficjentami staliby się wszyscy artyści, a nie tylko ci zrzeszeni w różnych stowarzyszeniach. Taki system byłby sprawiedliwy oraz godził interesy zarówno twórców, jak i konsumentów.

Nowy system opierałby się na bardziej przejrzystym, mniej skomplikowanym mechanizmie, lepiej wyważającym interesy uprawnionych, użytkowników, a także producentów i importerów sprzętu i nośników.

Zdaniem Michała Kanownika z uwagi na to, że trwają prace nad ustawą o organizacjach zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i pokrewnymi, a także nad ustawą wprowadzającą opłatę audiowizualną jest to dobry moment, by finalnie w przepisach znalazły się najlepsze rozwiązania, które z jednej strony będą chronić interesy artystów, a z drugiej spowodują, że dostęp do kultury będzie łatwiejszy i nieograniczany zbyt dużymi barierami finansowymi.

Na nieefektywność i wysokie koszty obowiązującego modelu finansowania artystów w Polsce wskazali eksperci Fundacji Republikańskiej w najnowszym raporcie o organizacjach zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, przygotowanego na zlecenie ZIPSEE „Cyfrowa Polska”. Ich zdaniem system ten, oparty na pobieraniu tzw. opłaty reprograficznej, nie jest już adekwatnym i sprawiedliwym sposobem rekompensowania twórcom potencjalnych start, jakie ponoszą w ramach tzw. dozwolonego użytku. Taką opłatę dziś ponosi każdy konsument kupując urządzenie lub nośnik służący do kopiowania, np. odtwarzacze mp3, płyt CD oraz DVD, dysk twardy czy pendrive. Jest ona wliczona w cenę sprzętu, a jego producent zgromadzone w ten sposób środki przekazuje do organizacji zbiorowego zarządzania, które następnie powinny sprawiedliwie rozdzielać je pomiędzy twórców.

Autorzy raportu oceniają, że obecny model budzi wątpliwości pod względem zgodności z postanowieniami unijnej dyrektywy – na co w swoich orzeczeniach wskazywał Trybunał Sprawiedliwości UE. Wskazują również, że obecny system oparty na opłacie reprograficznej praktycznie nie uwzględnia uwarunkowań technicznych rozpowszechniania chronionych prawem autorskim utworów, w tym nowych modeli udostępniania treści. – Na podstawie dostępnych powszechnie materiałów można mieć poważne wątpliwości, czy obecny model w sposób dostateczny uwzględnia rzeczywiste straty wiążące się ze zwielokrotnianiem w ramach użytku prywatnego – podkreśla Fundacja Republikańska.

Zdaniem autorów raportu rozwój technologiczny i idące za tym zmiany w zakresie sposobu rozpowszechniania treści prawnie chronionych wymuszają dokonanie rewizji obecnego nieaktualnego już i przez to nieadekwatnego systemu prawnego w zakresie modelu opłaty reprograficznej.

źródło: newsrm.tv

KanAutor |2017-06-27T08:45:57+02:0027 czerwca 2017 08:45|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Telewizja, Voip, Wywiady|Tagi: , , , , |10 komentarzy

10 komentarzy

 1. Lenka 27 czerwca 2017 w 07:09 - Odpowiedz

  No tak, teraz opcja oglądasz, czy nie. Masz telewizor czy go nie pitrzebujesz i tak płać, bo celebryty też chcą jeżdzić na Karaiby

 2. jura 27 czerwca 2017 w 07:17 - Odpowiedz

  otoz to. mam tv i mimo ,ze nie ogladam obecnej propagandy pisiorowej to jeszcze musze za to płacic. ja zapłacilem podatek kupujac tv w sklepie i nie mam ochoty ogladac reklam przerywanych filmami. włąsnie tak , film 20 minut i co 10 minut reklamy 10 minutowe. w dodatku mam placic na pedałozblazowanych wojewodzkich czy inne kaprysy jakiejs szansonistki dody i opłacac ze swojej harówki jej i jej podobnych tzw nierobo -celebrytów brednie. paszli oni won. jak telewizja czuje sie w roli…misionarza nisacego kulture to niech…zakoduja tv. i koniec kto bedzie chciał to wykupi dekoder. a dlaczego tego nie zrobia…bo wałsnie okazało by sie ,ze moze z jakies 10 procent społeczenstwa chce to ogladac i wykupiłoby tv publiczna kodowana.

  • Bary 27 czerwca 2017 w 10:54 - Odpowiedz

   Jura, widać że nie bardzo ogarniasz rzeczywistość w której funkcjonujesz. Pisowska propaganda w tv? Powiedz na jakim kanale to sprawdzę. Jest ogólny trend że się pisu nie lubi i ty też z automatu ich nie lubisz 😉 zabawne to jest. Ja też nie kocham pisu jedyne w czym ich mogę pochwalić to stanowcza polityka anty-nachodźcowa. Dalej piszesz o reklamach co 20 minut, przecież to w prywatnych stacjach tvn, polsat są reklamy w trakcie filmu. Potem piszesz o jakimś wojewódzkim, to „gwiazda” tvn więc z abonamentu nic nie dostane. A sygnał telewizyjny parę lat temu został zakodowany, tak tak DVB-t. I co ludzie pobiegli po dekodery:) Najlepsze jest to że ci co latami płacili abonenty nie dostali od TVP nawet najprostszego dekodera wartego 30 zł. Tak na koniec czy pis czy po czy xyz to zawsze jest jedno i to samo tylko pod inną nazwą.

 3. Jasinski 27 czerwca 2017 w 08:45 - Odpowiedz

  TAK ! 3xTAK! Ta kasa powinna trafić do twórców – tak z 99% do tych z youtuba oczywiście bo tu każdy siedzi non stop a TV to raczej niszowe medium do tego mocno piracąc z YT.

  Może trochę przesadziłem – może nie 99% na YT – bo w końcu portale różne to też media i tam też są twórcy. Kamerki powinny też byc dotowane bo w końcu to przy pomocy ich się tworzy sporo materiału.

  Pogadajmy uczciwie o tym 😀 nie może tyć tak że jedno lobby ma preferencję i żeruje na reszcie.

 4. PRL 27 czerwca 2017 w 09:28 - Odpowiedz

  „potencjalnie utracone wynagrodzenie” – ja pier…

 5. aaa 27 czerwca 2017 w 09:46 - Odpowiedz

  zaraz zapłacę aż się zdziwisz…

 6. Kerto 27 czerwca 2017 w 11:51 - Odpowiedz

  Kolejne świnie kwiczą do koryt? Weźcie się obiboki do pracy.

 7. Phenix40 27 czerwca 2017 w 20:23 - Odpowiedz
 8. jura 28 czerwca 2017 w 07:50 - Odpowiedz

  at bary. fakt, nie lubie pisu i lubiec nie musze . uwazam ,że kaczyńscy kiedys (gdy żył lech) i obecnie ta partia cała celem ma władze jedynie i po ta wladze siegaja kazdymi metodami. jednak sa i dobre posuniecia pis.np
  : zdecydowane działania sprzeciwiajace zalaniu polski muzułmanskimi uchodcami czy obcięcie wysokich apanaży ubekom i ludowym milicjantom.tzw. telewizja publiczna zieje pisowska propaganda a juz wiadomosci tv o 19.30 szczególnie. nie było czegos takiego nawet w czasach prl gdy kazdymi metodami atakowano solidarnosci i w ogóle opozycje. dziwne ,że ty bary zarzucajac komuś „brak ogarniecia ” tego widziec nie raczysz. mozliwe ze jestes ukrytym pisiorem do szpiku kosci.pisałem o reklamach bo jest to szalenie irytujace gdy co 20 minut przerywaja na 10 minut filmy. wprawdzie na tv 1. 2 czy tv kultura reklamy sa miedzy filmami ale za to ciagle te same i prymitywne.w tvp „gwiazdorzy ” czy zblazowani celebryci też zarabiaja krocie. zczego to ? a no z abonamentów. no i to ich przekonanie o …misji jaka wypełnia tvp. dlatego powtorze raz jeszcze zakodowac i ten kto bedzie chiał to bedzie ogladał. mniej niz 10 procent zechce „misji kulturotwórczej ” tvp

 9. Vitja 28 czerwca 2017 w 08:18 - Odpowiedz

  Płać, bo rząd pitrzebuje, płać bo celebryty są w potrzebie, płać bo jeszcze masz. Pytam się jak długo jeszcze. A kiedy będę miał wpływ na ofertę telewizyjną?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.