Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Taryfy komórkowe, Telewizja-GIODO – pozyskiwanie dane od dostawcy usług telewizji płatnej budzi wątpliwości

GIODO – pozyskiwanie dane od dostawcy usług telewizji płatnej budzi wątpliwości

Ważą się losy abonamentu radiowo-telewizyjnego. W zeszłym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przedstawiło projekt nowelizacji ustawy abonamentowej zakładający, że w procedurę poboru odbiorników telewizyjnych zostaną włączeni operatorzy płatnej telewizji. Resort kultury, który przygotował projekt, zapewnia, że jest to zgodne z prawem, a nasze dane będą bezpieczne. Wątpliwości ma za to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Projekt przewiduje m.in. poprawienie poboru opłat abonamentowych nastąpi dzięki włączeniu dostawców telewizji płatnej (operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych) do procesu rejestracji odbiorników oraz identyfikacji ich użytkowników.

Projekt zakłada, że dostawcy telewizji płatnej będą mogli odbierać od klienta zgłoszenie rejestracyjne odbiornika, a następnie przekazywać to zgłoszenie albo oświadczenie Poczcie Polskiej. Tym samym osoba zawierająca umowę o dostarczanie telewizji płatnej nie będzie musiała osobno dokonywać rejestracji odbiornika.

Poczta Polska będzie miała prawo do informacji o abonentach – tzn. będzie mogła skierować do dostawców usług telewizji płatnej zapytanie dotyczące poszczególnych klientów w celu ustalenia obowiązku zarejestrowania przez nich odbiornika. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji zaniechania rejestracji albo wyrejestrowania przez osoby, firmy lub instytucje, co do których prawdopodobne jest, że posiadają odbiorniki. Istotnym elementem ustawy będą przepisy gwarantujące bezpieczeństwo wszystkich danych osobowych posiadanych przez Pocztę Polską dla celów poboru opłat abonamentowych, w tym danych osobowych przekazywanych Poczcie Polskiej przez dostawców telewizji płatnej.

Jakie to będą informacje? – Imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, a także PESEL, NIP i REGON – takie dane otrzyma Poczta Polska od dostawców telewizji płatnej, czyli operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych informuje tvn24bis.pl resort kultury. Dane te mają być przekazywane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego gwarantującego bezpieczne przekazywanie danych i ich ochronę przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.

O konsultacje projektu, jeszcze przed skierowaniem go do uzgodnień międzyresortowych, resort kultury poprosił Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO). Ten, w piśmie z 28 lutego br. stwierdził między innymi, że „zaangażowanie dostawców usług telewizji płatnej, poprzez możliwość pozyskiwania przetwarzanych przez nich danych odbiorców końcowych, w proces poboru opłat abonamentowych budzi szereg wątpliwości”.

– „Nie zostało bowiem wykazane, dlaczego proponowana forma poprawy skuteczności poboru opłat abonamentowych będzie w ocenie projektodawcy najskuteczniejsza, a co za tym idzie – nie jest możliwa ocena, czy planowana forma ingerencji w prywatność tak bardzo szerokiego grona osób jest rzeczywiście niezbędna i należycie uzasadniona. Podkreślenia wymaga, iż – jak wynika z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych – jeśli operacje przetwarzania stwarzają szczególne ryzyko dla praw i wolności podmiotów danych z racji swego charakteru, zakresu lub celów, konieczne jest przeprowadzenie oceny skutków przewidywanych operacji przetwarzania w zakresie ochronydanych osobowych (tzw. privacy impact assessment). Z uwagi na brak uzasadnienia do
przesłanego projektu nie jest jasne, czy tego rodzaju ocena skutków została przeprowadzona, innymi słowy – czy dokonano analizy zasadności i dopuszczalności proponowanych rozwiązań z punktu widzenia dbałości o zasady właściwego przetwarzania, w tym ochrony danych osobowych
” – dodaje GIODO.

Opinia GIODO: Tutaj

Aktualna wersja projektu wpłynęła do GIODO w czwartek, dlatego wciąż jest poddawana analizie. – Dopiero po jej zakończeniu Generalny Inspektor przedstawi stanowisko w tej sprawie – poinformowała tvn24bis.pl Agnieszka Świątek-Druś, rzecznik prasowy GIODO.

Warto też przypomnieć, że przeciwko nakazowi przekazania przez dystrybutorów płatnej telewizji danych osobowych swoich klientów Poczcie Polskiej sprzeciwia się też Cyfrowy Polsat. – Uznajemy taką propozycję zmian legislacyjnych za niezgodną z zasadą konstytucyjnej równości obywateli wobec prawa, a ujawnienie chronionych danych osobowych klientów płatnej telewizji za naruszającą ich prawa konsumenckie i osobiste – pisze Platforma telewizyjna w Oświadczeniu przekazywanym mediom.

Oświadczenie Cyfrowego Polsatu w sprawie projektu ustawy abonamentowej: Abonament RTV trafił do konsultacji – ma być prościej i skuteczniej

Źródło: tvn24bis.pl, MKiDN

KanAutor |2017-03-15T07:26:15+01:0015 marca 2017 07:26|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Taryfy komórkowe, Telewizja|Tagi: , , |3 komentarze

3 komentarze

 1. lol 15 marca 2017 w 15:45 - Odpowiedz

  kolejnym pomysłem będzie zobowiązanie operatorów kablówek i satelitarnych do pobierania abonamenty „publicznego”

 2. Debo 16 marca 2017 w 04:45 - Odpowiedz

  A już najbardziej niesprawiedliwym pomysłem jest abolicja. Dla PSLu kto głupi to płacił.

 3. NOPIS 16 marca 2017 w 12:45 - Odpowiedz

  Wychodzi na to że wszystko co służy ściąganiu podatków jest zgodne z prawem.
  Masz prawo zapłacić i umrzeć przed emeryturą. Nic poza tym.

Zostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.