Użytkownicy systemu rowerów miejskich Nextbike w Warszawie mogą teraz doładować swoje konta bezpośrednio przy wypożyczaniu jednośladu. Na samoobsługowych stacjach w stolicy uruchomiono płatności mobilne BLIK. W planach jest udostępnianie tej usługi w kolejnych lokalizacjach.


Aby zasilić konto Nextbike i opłacić wypożyczanie rowerów użytkownik musi zalogować się do systemu za pośrednictwem strony internetowej, przez aplikację mobilną lub zapłacić kartą w terminalu na stacji. W czerwcu 2016 roku wśród form płatności, z pomocą których można doładować konta online, pojawił się BLIK. Tylko w pierwszym sezonie użytkownicy Nextbike wykonali za jego pośrednictwem ponad 47 tys. transakcji.

Na start sezonu letniego 2017 r. w Warszawie Nextbike i Polski Standard Płatności (PSP) – operator systemu BLIK – udostępniają nową, równie wygodną formę doładowywania konta. Teraz można to zrobić bezpośrednio przy terminalu samoobsługowej stacji wypożyczania rowerów, z wykorzystaniem smarftona. Jest to możliwe dzięki temu, że w Warszawie terminale Nextbike posiadają najnowocześniejszą technologię i cyfrowy wyświetlacz dotykowy.

BLIK jest dziś najwygodniejszym sposobem płacenia za zakupy online i w aplikacjach mobilnych sklepów. Teraz jest też najwygodniejszą metodą doładowania konta w systemie rowerów miejskich. Jestem przekonany, że społeczność rowerzystów w Warszawie, i wkrótce w innych miastach, będzie chętnie korzystała z tej możliwości. Jest ona wygodna, bezpieczna i szybka – mówi Dariusz Mazurkiewicz, Prezes Zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu BLIK.

Społeczność użytkowników systemów Nextbike w całej Polsce liczy już ponad 1 mln osób. W sumie wypożyczyli oni rowery miejskie 19 mln razy. W większości miast aby korzystać z jednośladów, trzeba zarejestrować się w systemie i wykonać wpłatę inicjacyjną. Wypożyczenie rowerów jest bezpłatne przez pierwsze 15 do 30 minut (w zależności od warunków w konkretnym mieście), a następnie użytkownik płaci za każdą godzinę zgodnie z cennikiem.

Samoobsługowe wypożyczalnie sieci Nextbike działają w największych miastach w Polsce m. in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Białymstoku czy Opolu. Trwają pilotaże w Zgierzu, Tychach i Pszczynie. Niebawem ruszą kolejne dwa w Siedlcach i Kędzierzynie Koźlu. Razem to już 26 miast, w których Nextbike jest lub będzie operatorem rowerów miejskich.

Intensywnie pracujemy nad rozwojem sieci rowerów miejskich w całej Polsce. Dziś dostęp do tej usługi ma ok. 6 milionów Polaków – tylu łącznie mieszkańców jest w miastach, w których jesteśmy obecni. Wiemy, że dla wielu z nich najważniejsza jest możliwość szybkiego i wygodnego wypożyczenia jednośladu. Właśnie to ułatwi im BLIK. Wśród naszych użytkowników, jest wielu młodych ludzi dla których ten sposób płatności jest idealnym rozwiązaniem – komentuje Tomasz Wojtkiewicz, Prezes Zarządu Nextbike Polska S.A.

Jak wynika z danych BLIK, w pierwszym sezonie po uruchomieniu płatności mobilnych w ramach Nextbike najchętniej doładowywali w ten sposób swoje konta mieszkańcy Warszawy (18,7 tys. transakcji), gdzie system działa pod marką Veturilo, Łodzi (7,9 tys.) i Wrocławiu (7 tys.). W Poznaniu wykonano w sumie 5,1 tys. transakcji BLIK.

Rowery miejskie to wyjątkowa inicjatywa, która sprawia, że miasta zmieniają się na lepsze. Chcemy, aby jak największa grupa naszych mieszkańców korzystała z tej usługi. Mamy nadzieję, że nowa wygodna forma płatności za wypożyczenie Veturilo zachęci kolejnych Warszawiaków do przesiadania się z czterech na dwa kółka – dodaje Mikołaj Pieńkos z Zarządu Dróg Miejskich. W Warszawie płatności mobilne BLIK będą dostępne na 306 stacjach.

BLIK to ogólnokrajowy, powszechny standard płatności, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie. Dostęp do BLIKA w aplikacjach bankowości mobilnej ma ok. 70 proc. wszystkich klientów krajowych instytucji finansowych. Tylko w pierwszym kwartale 2017 r. Polacy zrealizowali prawie 6 milionów transakcji BLIK. Z systemu aktywnie korzysta już 4 mln osób – połowa wszystkich użytkowników aplikacji bankowości mobilnych w kraju.

źródło: PSP

Kan