Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek-Nowe metody cyberataków: Cyberprzestępcy wykorzystują luki w UEFI i pliki w formacie Microsoft do hakowania

Nowe metody cyberataków: Cyberprzestępcy wykorzystują luki w UEFI i pliki w formacie Microsoft do hakowania

Sytuacja w zakresie cyberbezpieczeństwa pozostaje nadal napięta.

Liczba udaremnionych cyberataków przez cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Potwierdza to aktualny raport o cyberzagrożeniach opracowany przez G DATA CyberDefense. Istnieje wiele luk w zabezpieczeniach, które cyberprzestępcy bez skrupułów wykorzystują. Bootkity UEFI wyłączają funkcje bezpieczeństwa i narażają systemy informatyczne na cyberataki. Innym sposobem oszustwa stosowanym przez hakerów są zmanipulowane pliki OneNote lub Publisher zawierające złośliwe oprogramowanie.

Aktualny raport o zagrożeniach opracowany przez G DATA CyberDefense pokazuje, że hakerzy szybko reagują na zmienioną sytuację. Po usunięciu jednej luki w zabezpieczeniach przez dostawców oprogramowania, hakerzy natychmiast znajdują i wykorzystują inną. Najnowszym przykładem są luki w interfejsie pomiędzy systemem operacyjnym, oprogramowaniem sprzętowym i modułami komputera (ang. Unified Extensible Firmware Interface – „UEFI”). Ważną funkcją tego interfejsu jest uruchamianie w trybie bezpiecznym „Secure-Boot”. Cyberprzestępcy wykorzystują istniejące luki w zabezpieczeniach i wprowadzają bootkity, które omijają zabezpieczenia platformy. Daje to hakerom pełną kontrolę nad procesem uruchamiania systemu operacyjnego i umożliwia  wyłączenie różnych zabezpieczeń jeszcze przed załadowaniem systemu operacyjnego. W ten sposób hakerzy nie tylko mogą działać w sposób niezauważalny, ale także poruszać się w systemie z wysokimi uprawnieniami.

 

Ryzyko cyberataków dla firm i osób prywatnych nadal pozostaje wysokie. — mówi Tim Berghoff, specjalista cyberbezpieczeństwa w G DATA CyberDefense AG. – Aktualne analizy pokazują, że cyberprzestępcy wykorzystują każdą lukę, aby spenetrować sieć i wciąż znajdują nowe sposoby atakowania systemów za pomocą złośliwego oprogramowania. W tym kontekście luki w UEFI SecureBoot są obecnie poważnym problemem, ponieważ często pozostają nieusunięte przez producenta zabezpieczeń przez długi czas.

 

 

Nadal wysokie ryzyko cyberzagrożeń

Raport o zagrożeniach pokazuje: liczba odpartych cyberataków nieznacznie wzrosła o 2% w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku i I kwartałem 2023 roku. Tym samym, jak widać, nie doszło do przewidywanego sezonowego spadku aktywności cyberprzestępców. Tradycyjnie hakerzy wykorzystują sezonowe okazje, aby złapać łatwowiernych klientów w pułapkę. Widoczna jest następująca tendencja: o ile liczba zablokowanych cyberataków na firmy spadła o ponad 8%, to  na użytkowników prywatnych – wzrosła o 3,9 %.

Porównanie I kw. 2022 z I kw. 2023 pokazuje masowy wzrost liczby cyberataków w początkowym okresie wojny na Ukrainie: w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku, w tym samym okresie 2023 roku liczba odpartych cyberataków na firmy spadła o ponad 50 %. W przypadku osób prywatnych spadek w tym samym okresie wyniósł zaledwie 6,7%.

Phishing: Nowe metody działań hakerów

Również hakerzy stosujący phishing wykorzystują nowe możliwości. W ostatnim kwartale często wykorzystują do phishingu szkodliwe pliki OneNote lub PUB, które korzystają z luk w zabezpieczeniach Microsoft i obchodzą funkcje ochrony w zarządzaniu makrami pakietu Office w programie Microsoft Publisher i odblokowują podejrzane lub złośliwe pliki. Hakerzy wykorzystują tę możliwość do zainfekowania systemu docelowego.

 

Mimo że Microsoft już zlikwidował tę lukę — mówi Tim Berghoff.  — to jednak użytkownicy, którzy wyłączyli automatyczne aktualizacje, nadal są zagrożeni. Dlatego należy działać natychmiast i ręcznie wykonać aktualizację.

 

Nowością jest również użycie – jako początkowego wektora infekcji – plików programu OneNote będących substytutem makr pakietu Office, których użycie jest coraz bardziej ograniczane przez firmę Microsoft (Microsoft domyślnie ograniczył wykonywanie makr w plikach takich jak dokumenty Word lub arkusze kalkulacyjne Excel). Ostatnio złośliwe oprogramowanie podszywa się pod notatki programu OneNote. Ofiara otrzymuje załącznik do wiadomości e-mail z dokumentem programu OneNote. Po otworzeniu tego pliku pojawia się wezwanie do dwukrotnego kliknięcia w celu otwarcia dokumentu tylko do odczytu. Każdy, kto zastosuje się do tej instrukcji, uruchamia wbudowane złośliwe oprogramowanie i instaluje m.in. narzędzie do robienia zrzutów ekranu (Screenshotter) lub do kradzieży informacji (Information Stealer), które umożliwiają hakerom uzyskanie danych osobowych, takich jak np. dane logowania.

Aktualny raport o zagrożeniach ujawnia: cyberprzestępcy wykazują wyjątkową elastyczność w coraz skuteczniejszym docieraniu do potencjalnych ofiar. Dla firm oznacza to, że muszą przez cały czas monitorować swoje cyberbezpieczeństwo. W związku z tym coraz więcej firm rozważa skorzystanie z zarządzanych rozwiązań cyberbezpieczeństwa („Managed Security”), ponieważ zabezpieczanie sieci nie jest czymś zakończonym raz i na zawsze lecz ciągle trwającym procesem.

 

Autor |2023-06-29T11:32:10+02:0029 czerwca 2023 13:00|Kategorie: Aplikacje, Bezpieczeństwo, Inne, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.