Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia-Kaspersky publikuje nowy film dokumentalny o likwidacji największej na świecie działalności cyberprzestępczej

Kaspersky publikuje nowy film dokumentalny o likwidacji największej na świecie działalności cyberprzestępczej

Tomorrow Unlocked, wytwórnia filmów dokumentalnych firmy Kaspersky, zapowiada kolejny odcinek z serii hacker:HUNTER zatytułowany „Emotet vs The World Police”. Film ujawnia szczegóły międzynarodowej operacji, która doprowadziła do rozbicia gangu Emotet, stojącego za jednym z najniebezpieczniejszych botnetów oraz jednymi z najniebezpieczniejszych usług cyberprzestępczych minionej dekady. Premiera wspomnianego dokumentu odbędzie się 18 sierpnia na kanale YouTube Tomorrow Unlocked. Jest to piąty odcinek z serii hacker:HUNTER.

 

klp wykrywanie atakow small

 

Ukazany z perspektywy prokuratorów oraz policjantów z Niemiec, Holandii oraz Ukrainy film opowiada o tym, jak międzynarodowa współpraca służb policyjnych doprowadziła do zlikwidowania jedynej w swoim rodzaju działalności cyberprzestępczej. Ponadto cieszący się międzynarodowym uznaniem badacze cyberbezpieczeństwa ukazują szerszy kontekst sprawy i próbują przewidzieć, czego możemy spodziewać się w przyszłości. Policja zdołała powstrzymać przestępców, ponieważ zaczęła myśleć jak oni – tak jeden z badaczy podsumował w filmie całą operację.

Emotet stał na czele komercjalizacji dostępu do Sieci, wspomagając poprzez swoje działania „w tle” cyberprzestępstwa na całym świecie. Pod pewnymi względami Emotet przypominał zorganizowany gang XX wieku – oferował środki umożliwiające popełnianie przestępczości, a w późniejszych latach swojej działalności sam nigdy nie przeprowadzał ataków, co utrudniało zidentyfikowanie stojących za nim osób. Emotet otworzył drzwi ugrupowaniom cyberprzestępczym postępującym bez skrupułów i atakującym istotne jednostki oraz organizacje, takie jak szpitale.

Od momentu wykrycia w 2014 r. Emotet nieustannie ewoluował – utrzymywał i sprzedawał narzędzia oraz dostęp do setek tysięcy urządzeń na całym świecie, które mogły być następnie infekowane różnego rodzaju szkodliwym oprogramowaniem, takim jak ransomware czy trojany bankowe. Botnet, czyli sieć zainfekowanych urządzeń, rozrastał się poprzez wykorzystywanie szkodliwych załączników w wiadomościach spamowych – po otwarciu takiego załącznika urządzenie było infekowane szkodliwym oprogramowaniem, a tym samym stawało się podatne na inne zagrożenia. Emotet stosował to skądinąd dość powszechne podejście na ogromną skalę, co wyróżniało go spośród innych cyberprzestępców.

Dzięki ogromnej, zdecentralizowanej infrastrukturze rozmieszczonej w różnych państwach gang ten był niezwykle skuteczny, a rozbicie go wydawało się prawie niemożliwe. Tak było do stycznia 2021 r., gdy Europol ogłosił zlikwidowanie jego operacji oraz aresztowanie kluczowych członków. Cała akcja została zatwierdzona przez Europol i przeprowadzona dzięki ścisłej współpracy rządów różnych państw z Europy i spoza kontynentu, co było niezbędnym elementem powodzenia tej operacji.

Nowy film z serii Hacker:Hunter pokazuje, jak wyglądały „interesy” gangu Emotet, oraz przedstawia operację, która doprowadziła do jego upadku. Widzowie będą mogli zajrzeć za kurtynę oraz poznać relację osób, które prowadziły dochodzenie.

Reżyserką filmu jest Jessica Benhamou, a jego producentami Max Peltz oraz Stephen Robert Morse. Twórcą serii hacker:HUNTER jest Hugo Berkeley, który wyreżyserował także dwa pierwsze filmy dokumentalne z tej serii – o ugrupowaniu Carbanak oraz ataku ransomware WannaCry. Pełną listę osób zaangażowanych w realizację filmu można znaleźć tutaj.

 

Cyberprzestępczość rozwija się, a cyberprzestępcy łączą siły, dlatego rządy muszą odpowiednio reagować i podejmować współpracę, aby móc zwalczać zagrożenia i stojące za nimi osoby. Myślę, że ludzie często nie zdają sobie sprawy, ile wysiłku wymaga rozbicie cybergangu. Cieszę się, że mogliśmy pokazać, jak wiele osób – pełnych pasji i poświęcenia – współpracowało ze sobą, aby do tego doprowadzić – powiedziała Jessica Benhamou, reżyserka filmu.

 

Premiera filmu dokumentalnego odbędzie się 18 sierpnia 2021 r. o godzinie 17:00. W premierze wezmą udział Marco Preuss, dyrektor europejskiego zespołu GReAT firmy Kaspersky, Jessica Benhamou, reżyserka najnowszego odcinka z serii hacker:HUNTER, oraz Rainer Bock, producent wykonawczy hacker:HUNTER.

 

Zwiastun nowego filmu

 

Wszystkie odcinki serii hacker:HUNTER są dostępne na stronie tomorrowunlocked.com/guardians/hacker_hunter.Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.