Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Gadżety, Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Oprogramowanie, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Sprzęt sieciowy-Bezpieczeństwo i optymalizacja zarządzania inteligentnym budynkiem – Systemy Monitoringu i kontroli dostępu wsparciem dla TCO i zrównoważonego rozwoju

Bezpieczeństwo i optymalizacja zarządzania inteligentnym budynkiem – Systemy Monitoringu i kontroli dostępu wsparciem dla TCO i zrównoważonego rozwoju

Rozwiązania stosowane w inteligentnych budynkach oparte są na tym samym założeniu, co te projektowane dla inteligentnych miast – dzięki technologii budynki tworzą współzależne struktury i stają się częścią zsynchronizowanego, zdalnie zarządzanego ekosystemu. Odpowiednie oprogramowanie pozwala na analizowanie danych o funkcjonowaniu danego obiektu w czasie rzeczywistym, umożliwia płynne przesyłanie informacji pomiędzy poszczególnymi częściami systemu oraz komunikowanie się budynku z jego użytkownikami.

 

Zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań sprawia, że inteligentne budynki są coraz bardziej zrównoważone, energooszczędne i ekologiczne. Zintegrowane systemy monitoringu i kontroli dostępu, wspierane przez technologię IoT, pozwalają ponadto automatyzować wiele procesów związanych z zarządzaniem, administrowaniem i konserwacją obiektu, co przekłada się na obniżenie kosztów eksploatacji oraz znacząco poprawia bezpieczeństwo jego użytkowników.

 

Technologia usprawnia procesy i pomaga w rozwiązywaniu problemów

Zintegrowane rozwiązania projektowane z myślą o inteligentnych budynkach umożliwiają skuteczną ocenę i lepsze zarządzanie monitoringiem i przepływem osób. Ma to kluczowe znaczenie dla zachowania najwyższych standardów bezpieczeństwa i zapewnienia użytkownikom komfortu użytkowania obiektu. W zależności od funkcji, poszczególne strefy czy obszary budynku wymagają zastosowania konkretnych rozwiązań. Pierwszym miejscem, które odwiedza zazwyczaj użytkownik jest recepcja. Dzięki wykorzystaniu kamer sieciowych wyposażonych w odpowiednie czujniki i oprogramowanie analityczne do zarządzania obłożeniem czy emitowania muzyki lub powitalnych komunikatów głosowych, można stworzyć przyjazną atmosferę oraz zadbać o pozytywne doświadczenie gości wchodzących do obiektu. Systemy monitoringu stosowane przy wejściu do budynku mogą również skutecznie wspierać proces identyfikacji gości, a w przypadku wystąpienia jakiś incydentów – pomogą w weryfikacji sytuacji i pozwolą personelowi na szybszą reakcję. Analityka umożliwia również bardziej zintegrowane podejście do ochrony zdrowia odwiedzających – zwłaszcza w warunkach pandemicznych – dane zebrane z czujników pomogą w identyfikacji trendów zachowań użytkowników obiektu, co może przydać się np. podczas tworzenia procedur bezpieczeństwa.

 

Zrównoważone zarządzanie – korzyści dla firmy i jej otoczenia

Dążenie do zrównoważonego rozwoju to jeden z głównych celów, jakie stawiają sobie urbaniści i zarządcy miast. Systemy pozwalające na optymalizację zarządzania parametrami inteligentnych budynków mogą pomóc w realizacji założeń środowiskowych metropolii. Biurowce czy ogromne drapacze chmur zużywają znaczną część globalnej energii elektrycznej. Coraz wyraźniejszym trendem jest zatem wyposażanie ich w rozwiązania, które umożliwiają ograniczenie kosztów utrzymania oraz zredukowanie negatywnego wpływu danego obiektu na otoczenie, np. niwelowanie tzw. zanieczyszczenia światłem. Gdy w danej strefie nie przebywają ludzie, kamery sieciowe wyposażone w odpowiednie czujniki mogą np. wyłączyć oświetlenie i włączyć je ponownie dopiero wtedy, gdy ktoś się w niej pojawi. Pozwala to nie tylko skutecznie zmniejszać zużycie energii, ale również dynamiczne reagować na potrzeby użytkowników oraz zapewnić lepsze koegzytowanie danego obiektu z otoczeniem.

 

Wizytówka firmy i inwestycja w przyszłość

Coraz więcej firm i instytucji decyduje się na zintegrowane systemy usprawniające zarządzanie i optymalizację funkcjonowania swoich siedzib czy zakładów produkcyjnych. W dłuższej perspektywie przynosi to nie tylko szereg korzyści finansowych czy operacyjnych, ale również wizerunkowych. Troska o środowisko oraz działania oparte o wartości związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem to czynniki, na które coraz częściej zwracają uwagę kontrahenci, klienci oraz świadomi konsumenci. Dynamicznie zmieniający się rynek oraz coraz bardziej surowe regulacje środowiskowe również wymuszają na przedsiębiorcach inwestycje w rozwiązania powalające na minimalizowanie wpływu ich działalności na przyrodę.

 

Budynki odgrywają w miastach ważną rolę – tworzą swoiste miejskie ekosystemy, oddziałują na otoczenie, kształtują przestrzeń oraz wpływają na doświadczenia użytkowników i mieszkańców. Oprogramowanie analityczne wykorzystywane do optymalizacji ich funkcjonowania dostarczy cennych danych nie tylko zarządcy czy właścicielowi obiektu. Takie informacje przydadzą się też władzom miejskim: pozwolą im spojrzeć na pewne operacje w mikroskali, a w skali makro zrozumieć rolę, jaką struktury budynków mogą odegrać we wspieraniu zrównoważonych celów miasta. Można się spodziewać, że wyzwania, przed którymi stoją globalne metropolie będą siłą napędową rozwoju technologii tworzonych z myślą o inteligentnych budynkach – Konrad Badowski, Axis Communications1 komenarz

  1. Fonex 10 marca 2022 w 11:19 - Odpowiedz

    W obecnych czasach rozwinięcie się technologii umożliwiło nam na tworzenie się tzw. inteligentnych budynków czy domów, w których wykorzystuje się liczne nowoczesne rozwiązania, dające nam możliwość obserwowania na przykład budynku 24 godziny na dobę poprzez użycie kamer. Stosowanie licznych nowoczesnych i inteligentnych technologii ma ułatwić i umożliwić w znaczny sposób płynny przesył informacji pomiędzy poszczególnymi elementami systemu, jak i samym użytkownikiem, a systemem.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.