Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek-Światowy Dzień (Bez) Hasła

Światowy Dzień (Bez) Hasła

Zdaniem ekspertów Cisco przyszłość uwierzytelniania będzie pozbawiona tradycyjnych haseł. Zastąpi je uwierzytelnienie na podstawie cech biometrycznych lub kluczy bezpieczeństwa.

Z okazji przypadającego w czwartek 6 maja Światowego Dnia Hasła, eksperci Cisco radzą firmom zastąpienie tradycyjnych haseł uwierzytelnianiem bezhasłowym. Konsekwencje stosowania tradycyjnych haseł w kontekście rosnącej liczby ataków są dobrze znane. Cyberprzestępcom stosunkowo łatwo je złamać, a użytkownicy często mają problem, aby je wszystkie zapamiętać. Wnioski o resetowanie haseł stanowią lwią część zgłoszeń do działów IT w organizacjach, co powoduje utratę produktywności i wzrost kosztów.

 

Najważniejsze problemy związane z hasłami:

  • Są uciążliwe i kosztowne – wg Gartner Group, nawet 50% zgłoszeń do firmowych help desków IT dotyczy kwestii związanych z hasłami.
  • Są źródłem frustracji użytkowników – wg LastPass research, średnia liczba haseł używana przez użytkownika korporacyjnego wynosi aż 190!
  • Ale przede wszystkim są nieskuteczne – wg Verizon Data Breach Report, 81% przypadków naruszeń bezpieczeństwa jest efektem słabych lub wykradzionych danych do logowania.

 

Dlatego zdaniem ekspertów Cisco, przyszłość bezpieczeństwa cyfrowego będą stanowić proste i skuteczne narzędzia do uwierzytelniania bezhasłowego, takie jak Cisco Duo Passwordless. Rozwiązanie to umożliwia użytkownikom korporacyjnym bezpieczne logowanie do firmowych aplikacji za pomocą kluczy bezpieczeństwa lub biometrii wbudowanych w nowoczesne laptopy i smartfony. Dostęp do urządzenia jest udzielany na  podstawie odcisku palca czy funkcji rozpoznawania twarzy.

Wśród użytkowników korporacyjnych biometria już teraz jest niemal wszechobecna i wyznacza drogę ku przyszłości, w której nie będziemy używać haseł. Wg raportu Cisco Duo Trusted Access, obecnie 80 proc. służbowych urządzeń mobilnych umożliwia logowanie za pomocą cech biometrycznych, a odsetek ten wzrósł o 12 proc. w ciągu ostatnich 5 lat.

 

„Cisco dąży do opracowania uwierzytelniania bezhasłowego, które spełniałoby zróżnicowane i stale zmieniające się potrzeby pracowników oraz umożliwiało szerszemu gronu przedsiębiorstw bezpieczny rozwój w kierunku przyszłości bezhasłowej, niezależnie od infrastruktury IT jaką posiadają” – powiedział Gee Rittenhouse, starszy wiceprezes i dyrektor generalny Cisco Security. „Nie jest przesadą stwierdzenie, że uwierzytelnianie bezhasłowe będzie miało największy wpływ na sposób, w jaki użytkownicy uzyskują dostęp do danych dzięki temu, że najłatwiejsza ścieżka dostępu stanie się jednocześnie najbezpieczniejsza.”Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.