Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie-Testujemy TP-Link Deco X90 – superszybki zestaw Mesh WIFI 6

Testujemy TP-Link Deco X90 – superszybki zestaw Mesh WIFI 6

WIFI 6 to najnowszy standard transmisji danych, pozwalający osiągnąć większe szybkości przesyłania. Rozwiązuje on wiele problemów związanych z szybkością transferu i liczbą urządzeń. Jeśli jednak dysponujemy lokalem o dużej powierzchni, to jedno urządzenie dostępowe może nie wystarczyć, bo nawet najszybsza sieć WIFI nie będzie działać, jeśli nie ma zasięgu lub siła sygnału jest bardzo słaba. Naprzeciw takim problemom wychodzą producenci routerów typu MESH a testowany Deco X90 jest obecnie najszybszym produktem WIFI MESH w ofercie  TP-Linka.

W kosztującym ok 3000 zł zestawie znajdziemy 2 routery, zasilacze oraz skróconą instrukcję obsługi. Urządzenia są dosyć duże – 21x13x12 cm – i przeznaczone są do postawienia na biurku lub podłodze. Nie ma możliwości zawieszenia ich np. na ścianie.

zestaw x90

Pod spodem znajduje się gniazdko zasilana, które zostało ukryte, więc ze stojącego routera wystaje tylko kabelek. Z boku urządzenia umieszczono 2 porty LAN, z których jeden działa z szybkością 1 Gbit/s a drugi 2.5 Gbit/s. Po drugiej stronie obudowy znajdziemy kolorową diodę LED informującą o statusie urządzenia.

Parametry urządzenia przedstawiają się następująco:

StandardyWi-Fi 6

IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHz
IEEE 802.11ax/n/b/g 2,4 GHz

Prędkości5 GHz: 4804 Mb/s (802.11ax, HE160)

5 GHz: 1201 Mb/s (802.11ax)

2,4 GHz: 574 Mb/s (802.11ax)

Procesor4 rdzenie
Złącza LAN1 x 1 Gbit

1 x 2.5 GBit

Tryb pracyRouter bezprzewodowy lub access point
TechnologieTrzy pasma

Rozdziela urządzenia pomiędzy dostępne pasma, aby zapewnić ich optymalne działanie

4×4 MU-MIMO

Pozwala na jednoczesną komunikację z kilkoma klientami obsługującymi MU-MIMO

OFDMA

Zapewnia możliwość komunikacji z wieloma klientami Wi-Fi 6

 

Instalacja

Uruchomienie pierwszego routera MESH przebiegło bez problemów. Podpinamy go do modemu (lub routera z modemem dostarczonego przez naszego operatora), odpalamy aplikację mobilną DECO gdzie konfigurujemy podstawowe parametry sieci WIFI  i po chwili urządzenie jest w sieci a Internet dostępny jest dla pozostałych użytkowników.

Następnie próbowałem podpiąć drugi router kablem Ethernet. Miał on zostać zlokalizowany w najdalszym pomieszczeniu do którego nie dociera sygnał WIFI.  Niestety, mimo, że dioda sygnalizowała prawidłową pracę routera,  to połączenie kablowe nie działało. Mogłem się wprawdzie podłączyć do WIFI w tym pomieszczeniu ale Internetu nie było. Skorzystałem więc z porad ze strony TP-Link, żeby najpierw dodać drugie urządzenie MESH przez aplikację mobilną z połączeniem bezprzewodowym. Umieściłem oba routery obok siebie, dodałem drugi router i połączenie zaskoczyło. Oba urządzenie zostały poprawnie skonfigurowane. Jednak po przeniesieniu drugiego routera do docelowego pomieszczenia i podpięciu go kablem Ethernet problem powrócił. Mimo wielu prób nie udało się skonfigurować połączenia Backhaul Ethernet i zmuszony byłem korzystać wyłącznie z połączenia bezprzewodowego między oboma urządzeniami a drugi router został umieszczony w pomieszczeniu znajdującym się bliżej głównej jednostki. Z uwagi na to, że lokal jest spory i ma wiele grubych, murowanych ścian, to nie było to optymalne rozwiązanie. Przełożyło się to na niższe transfery danych w bardziej oddalonych pomieszczeniach niż w przypadku spięcia obu urządzeń kablem.

 

Testy szybkości

Szybkość transferów danych testowałem w połączeniu z 4-dyskową pamięcią NAS Synology podpiętą do gigabitowego switcha, który jest z kolei wpięty do Deco X9. Testowy laptop wyposażony był natomiast w kartę WIFI Intel AX200. Do testów wykorzystaliśmy też telefon Xiaomi Mi 11 – także wspierający technologię  WIFI 6 oraz laptop Macbook Air (2020) z WIFI 5

W trakcie przesyłania danych przez WIFI i FTP router był w stanie wyczerpać możliwości połączenia gigabitowego z dyskiem NAS i uzyskał transfery na poziomie 110 MB/s. Dziwi jednak znacznie słabszy transfer FTP, który nie przekraczał 41 MB/s. W testowanym wcześniej zestawie Mesh od Huawei, transfer FTP bywał lepszy.

Generalnie zestaw Deco X9 działał szybciej niż pracujący w standardzie WIFI 5 zestaw Huawei, który testowaliśmy wcześniej.

Samba (Laptop Windows Intel AX200)FTP (Laptop Windows Intel AX 200)Speedtest (Telefon Xiaomi MI11 WIFI 6)Macbook AIR  (transfer plików)
Lokalizacja 1112 MB/s41 MB/s330 Mbit/s54 MB/s
Lokalizacja 232 MB/s15 MB/s216 Mbit/s18 MB/s
Lokalizacja 325 MB/s13 MB/s163 Mbit/s17 MB/s
Lokalizacja 4104 MB/s40 MB/s298 Mbit/s67,5 MB/s
Lokalizacja 580 MB/s39 MB/s163 Mbit/s16,4 MB/s
mapka deco x90

mapka deco x90

Zarządzanie

Konfiguracja routera odbywa się przez aplikację mobilną Deco. Jeśli zalogujemy się na stronę urządzenia przez przeglądarkę to uzyskamy dostęp tylko do podstawowych informacji.  Jest to dla mnie nie do końca zrozumiałe, bo bardziej zaawansowane ustawienia przekierowania portów, dynamicznego DNS wygodniej jest zmieniać w przeglądarce.

W aplikacji mobilnej znajdziemy następujące funkcje:

 • Ustawienia WIFI
  Włączenie/wyłączanie pasma 2.4 / 5Ghz, zmiana nazwy sieci i hasła a także wybór sposobu szyfrowania.
 • Czarna lista
  Blokowanie dostępu dla już zalogowanych do sieci urządzeń lub wpisanie adresu MAC urządzenia, które chcemy zablokować.
 • Ustawienia serwera DHCP
  Zakres adresów, brama domyślna, adresy serwerów DNS
 • Rezerwacja adresu
  Wybrane urządzenie będzie otrzymywać zawsze ten sam adres IP
 • Przekierowanie portów
 • Dynamiczny DNS

TP-Link oferuje nam też  funkcję Home Shield, która w wersji Pro kosztuje 28.99 zł miesięcznie lub 269.99 zł rocznie. Znaczącą rozszerza one funkcje związane z bezpieczeństwem sieci. Zyskujemy np. ochronę przed atakami DDoS i atakami na porty, statystyki ruchu, analizę czasu spędzonego online, historę przeglądania.

Jeśli nie chcemy korzystać z płatnej wersji,  to funkcje Home Shield ograniczają się do monitorowania czasu spędzonego przez użytkowników w Internecie, skanowania bezpieczeństwa sieci i jej optymalizacji (np. odpowiedniego doboru kanałów) a także ustawień QoS, czyli nadawania priorytetów dla różnych urządzeń.

Kontrola rodzicielska w bazowej wersji pozwala nam stworzyć do 16 użytkowników, przydzielić do nich urządzenia a następnie ustawić dla nich szereg parametrów działania:

 • Pora snu – przedział czasowy, gdy internet jest wyłączony
 • Zablokowane witryny – blokada wg. adresów strony
 • Filtrowanie treści – np. treści dla dorosłych, hazard, sieci społecznościowe.

Aplikacja mobilna jest prosta w obsłudze, ale nie zawsze działa. Zdarza się, że telefon jest podłączony przez WIFI z routerem, ale w aplikacji router nie jest wykrywany i nie możemy nim zarządzać.

 

Podsumowanie

Zestaw Mesh X90 od TP-Link kosztuje niemało bo aż 3 tys zł. W tej cenie dostajemy 2 urządzenia oferujące WIFI 6 i teoretyczne transfery sięgające 4800 Mbit/s. W praktyce wartości te zależą od wielu czynników: odległości od routera i budowy samego lokalu,  ilości i  rodzaju podłączonych urządzeń. W trakcie testów uzyskaliśmy szybkości wyczerpujące możliwości naszego systemu NAS, czyli do 110 MB/s (1Gbit/s)  transferu bezprzewodowego w sieci lokalnej przez Samba. Gdybyśmy dysponowali szybszym NAS-em to prędkość byłaby jeszcze większa. Generalnie w trakcie testów zauważyliśmy spory przyrost prędkości w stosunku do WIFI 5.

Na plus X90 zaliczyć można też prostą w obsłudze aplikację mobilną, która pozwala na zarządzanie urządzeniem..

Mimo dużej prędkości w pobliżu urządzenia, zestaw traci swoje główne atuty jeśli korzystamy z niego w dużym lokalu. Brak możliwości poprawnego skonfigurowania kablowego połączenia (Ethernet backhaul) między oboma routerami  Mesh, skazał nas na połączenie bezprzewodowe, które przy nieco większej odległości nie gwarantowało tak szybkich transferów danych jakbyśmy chcieli.

Brakowało mi też możliwości konfiguracji urządzenia przez przeglądarkę. Aplikacja mobilna jest wprawdzie prosta w użyciu, ale wpisywanie w niej adresów MAC czy też konfigurowanie wielu reguł przekierowania portów jest uciążliwe.

Mimo niezaprzeczalnych zalet w postaci dużej prędkości WIFI, z ceną ok 3 tys zł zestaw ten jest moim zdaniem zbyt drogi.

 

Zalety:

 • Duża prędkość WIFI 6
 • Złącze 2.5 Gbit Ethernet
 • Prosta aplikacja mobilna do zarządzania

Wady:

 • Problem ze skonfigurowaniem backhaul Ethernet
 • Mocno ograniczona funkcjonalność panelu administracyjnego dostępnego w przeglądarce
 • Dodatkowe funkcje Homeshield są płatne
 • Tylko 2 złącza kablowe
 • Wysoka cena


Autor |2021-05-05T14:31:22+02:005 maja 2021 14:31|Kategorie: Artykuły, Newsy, Sprzęt sieciowy, Testy i opinie|0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.